Коронавирус в България и по света
Коронавирус в България и по света
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK

// Light / Тема

8 28 ное 2012, 15:56, 7778 прочитания

От извора

Един час на обществената чешма на Централна баня, който показва, че хората с дамаджаните се редят за вода не просто защото the best things in life are free

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Преди няколко дни поех ангажимент пред Light да направя репортаж за изворите в София и хората, които ги ползват. Това не беше докрай разумно, защото не разбирам много нито от вода, нито от репортажи.

Деликатно казано, в семейната ни култура водата не е напитката фаворит.

Роден съм и съм отрасъл в София, живял съм в почти всички райони на града. Ако съм жаден - просто си сипвам вода от чешмата и пия. Така правят всичките ми роднини, така правят и повечето ми приятели. Никога не ме е интересувала степента на хлоризация в чешмяната вода, хеле пък дали е от витошкия или от рилския водопровод. Вода си купувам само ако съм изправен пред непосредствена дехидратация, и то основно лятно време, когато съм на морето. Не съм стиснат, просто за мен тя е като въздуха. Звучи ми смешно да давам пари за нея.

Какво мислят хората, които си наливат вода от изворите на Централна баня обаче? Дали и те са тихи воини срещу корпорациите, дали са посветени в чудотворните ефекти на живата вода, или просто не им се плаща?

Отидох на изворите. Избрах петима произволни човека, зададох им по пет полупроизволни въпроса. Ето какво се получи.

Как се казвате и на колко сте години?
Мария, 56

Защо си наливате вода тук?
Работя в Агенцията за социално подпомагане, която се намира в близост.

Колко често си наливате вода тук?
Всеки работен ден.

Чешмяна вода пиете ли?
Да, но преди това я замразявам, за да убия бактериите.

(И ние у нас така правим. Само че убиваме бактериите на кубчета и след това ги пускаме в чаши с разлини разновидности на етанола, за да сме по-сигурни.)

Парите фактор ли са да си наливате вода тук?
Не, просто харесвам вкуса й.

Христян, 32

Защо си наливате вода тук?
Полезна е.

Бутилираната минерална вода полезна ли е?
Да, но е скъпа.

Тоест за вас е важно а) да пиете вода, която смятате за полезна и б) да е безплатна?
Точно така.

Не ви ли е досадно да се разкарвате с тези туби из половин София?
Никак. Трайно безработен съм и наливането на вода е разнообразие за мен. Разхождам се, гледам...

Делчо Георгиев Христов, на 67 години съм, преди да се пенсионирам бях спортен психолог, от 20 години си наливам вода тук... ей я тая с очилата пак се прережда... Стига си се пререждала, ма!

Вие пълните гигантски туби едновременно от три чучура, жената иска да си сипе в някакво скромно шишенце. Защо не й позволите?
Трябва ред да има. Едно време имаше ред, моето момче!

Случва ли се да си купувате вода за пиене?
Никога!

Защо?
Слагат й... там нещо й слагат, дето не е хубаво... оня ден даваха по телевизията.

А чешмяна вода пиете ли от време на време?
Абсурд! Тя е отровна! Янчулев я отрови!

Йордан Христов, 37

Какво ви кара да идвате да си наливате вода тук, Йордан?
Живея наблизо, харесвам вкуса й.

За чешмяната вода какво мислите?
Пия я и нея. Полезно е да се сменя водата, която пие човек.

Мога ли да разбера каква професия имате?
Барман съм.

Купувате ли минерална вода?
Не. Изворите са по-близо до дома ми от магазина. Безсмислено е.

Как се казвате, години?
Иван, на 32.

Нямате вид на човек, който си налива вода тук, защото е безплатна. Какъв е мотивът ви?
Адвокат съм. Наливам си вода не заради парите, а защото знам, че тази вода е изключително полезна за здравето ми. Химичният й състав облекчава заболяване, което имам.

Да разбирам, че пиете тази определена вода по медицински причини?
Може да се каже. Получих съвет от познат лекар да пия от нея.

Какво мислите за сградата на банята? Трябва ли да бъде градски музей?
Не мисля. Според мен много по-разумно беше да се запази оригиналното й предназначение и в нея да се изгради СПА център.

Очевидно темата за минералната вода ви е близка. Искате ли да кажете още нещо в тази връзка?
Да. Мисля, че градската управа твърде малко се грижи за oползотворяването на минeралните извори в София. Разполагаме с природно богатство, което практически не познаваме.
  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Широко затворени очи Широко затворени очи

Какво (не) научихме за особеностите на общественото поведение по време на пандемия

29 май 2020, 417 прочитания

Чуваме ли се? А разбираме ли се? 1 Чуваме ли се? А разбираме ли се?

Онлайн общуването срещу срещите на живо

22 май 2020, 4724 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Второ четене

Какво всъщност казват етикетите на най-разпространените бутилирани води на българския пазар

Още от Капитал
Млякото и яйцата ще са след 30 минути на вратата ви

Заради коронавируса онлайн търговията с бързооборотни стоки преживява страхотен бум в цял свят

Мигът на електронните подписи

Георги Димитров, член на съвета на директорите на "Евротръст" пред "Капитал"

Растеж с едно наум

Българската икономика расте през първото тримесечие, но пораженията от COVID-19 през април-юни ще са по-тежки

Гръцка рецепта за добра криза

Атина се справи отлично с епидемията. Сега идва рецесията

Средиземноморска арт диета

Парижкият дигателен център за изкуство Atelier Des Lumieres показва изложба с работи на Моне, Реноар, Шагал

X Остават ви 0 свободни статии
0 / 10