Второ четене
Какво всъщност казват етикетите на най-разпространените бутилирани води на българския пазар
от Light
6608
прочитания

Водата е с ниска минерализация (246.66 мг/л), а съдържанието на флуорид е оптимално - 0.5 мг/л. Общото й pH е 8.9, т.е. водата е алкална. Количествата натрий не са много високи, съставките не се наслагват в организма и качествата на водата са отлични за всекидневна употреба. Има широк спектър от показания за лечение.

Алкална вода (рН 9.68) с ниско съдържание на флуорид (0.23). Общата й минерализация е едва 153 мг/л с малко хлорид, сулфати, калций, магнезий и натрий. Идеална е за всекидневна употреба. Има широк спектър от показания за лечение и е подходяща за такива цели след консултация с лекар.

Трапезна вода с атрактивен вид и почти неутрално съдържание (pH - 7.2 - 7.6). Липсват други данни на етикета, защото наредбата за бутилиране на трапезни води не изисква другите показатели да се изписват, но водите са достатъчно пречистени за безопасна употреба.

С висок флуорид (4.7мг/л) е и е по-добре да се пие дозирано или да се разрежда с изворна вода, когато се употребява всекидневно. Не е подходяща за бебета и деца. Това е една от първите минерални води в България, които подлежат на бутилиране, и има широк спектър от показания за лечение. Слабо минерализирана е (245.987 мг/л), с алкална реакция - рН 8.57. Съдържа хидрокарбонати, което е указание за наличие на натрий и калий.

Водата е с високо рН – 9.47. Минерализацията й е ниска - 171.33 мг/л с ниско съдържание на флуорид - 0.2 мг/л и е подходяща за всекидневна употреба. Съдържа метасилициева киселина, която помага за по-добра кожа, кости и стави. Освен това и тя е с широк спектър от показания за лечение.

Тя е със съвсем ниска минерализация - 82 мг, почти неутрално рН – 7.8 и ниско съдържание на натрий и флуорид - 0.18. Подходяща е за всекидневна употреба в неограничени количества, особено за бебета и малки деца.

Общата й минерализация е 280 мг/л, алкална - рН 9.10. Трябва да се внимава с по-високото съдържание на флуорид - 4.0 мг/л, и при всекидневна употреба е добре да се пие дозирано или да се разрежда/редува с изворна вода. Не е подходяща за бебета и деца. Обработена е с обогатен с озон въздух заради наличието на сероводород. Има високо съдържание на ценната метасилициева киселина - 49.5 мг/л, и широк спектър от показания за лечение.

Водата е уникална за България с наличието на естествен въглероден диоксид. Ако не искаме да пием газирана, но държим на останалите й ценни вещества, има вариант да я оставим на въздух с отвита капачка, докато се разгазира. Общата й минерализация е висока – 2913 мг/л, и съдържа 3.1 мг/л флуорид, така че не е подходяща за всекидневна употреба. Има високо количество калций (236.0 мг/л) и може да допълва дефицита му в организма. Значими са и концентрациите на магнезий и метасилициева киселина. Има широк спектър от показания за лечение.

Водата идва от района между Берковица и Петрохан - от село Бързия. Общата й минерализация е 262 мг/л и е озонирана. Съдържа 2.13 мг флуорид на литър и, както етикетът предупреждава, не е подходяща за всекидневна употреба от кърмачета и деца под 7-годишна възраст. Хубаво е да се пие дозирано или да се разрежда с изворна вода. Съдържанието на метасилициева киселина е високо (88 мг/л) и действа добре срещу процесите на стареене. Има широк спектър от показания за лечение.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Така като гледам количеството на флуор в почти всички води на българския пазар е с повишена концентрация, тоест над 1,5мг/л! Четете етикета и наздраве! :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.