Неприятнострашно
Усещане за сигурност, или каква е разликата между развитите и скапаните страни
Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Има едни филми на разрушенска тематика, в които света или града го грози невидимо зло: ураган, наводнение, изчадие, вулкан, земетресение, комета или вирус. За бъдещата катастрофа знаят само зрителите и някакъв провалил се в миналото изследовател, който предупреждава властите. Те обаче му напомнят как и преди е оплесквал нещата; хората го смятат за луд алармист; богатите - за конспиратор, който иска да навреди на благоденствието, бизнеса и просперитета на общността.
Силният момент идва, когато нашият се оказва прав. И зрителят си представя как той гордо изправя рамене и казва репликата, която всеки си мечтае да има повод да каже: "Аз казвах ли ви!" Това никога не се случва, защото героят е също така скромен, но ефектът, сякаш точно това е казал, полазва върху остатъка от кинолентата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
22 коментара
Добро!
Статията е чудесна.
Но пък целия брой на Капитал изчетох и разбрах, че сме изключително скапана държава, която продължава да се скапва по нареждане "отгоре" и некомпетентно управление.
Но пък хората са ни хубави, ей. Само да не тръгват към политиката.
Но пък ми стана ясно, че след като 23г. бях свидетел на борба "нагоре" да излезем от кризата и на дръпнем напред, се оказа, че се върнахме 23г. назад и опитваме да броим още по-назад.
Силна, горчива статия.
Вярна и ....тъжна статия
[quote#2:"jelezen"]Но пък хората са ни хубави, ей. Само да не тръгват към политиката[/quote]
То проблемът е, че "хубавите" не тръгват към политиката - първо, защото са се реализирали на своето си поприще, и второ - защото им се струва омерзително да са една групичка с онези другите. Защото другите, както се казва в статията, са там поради невъзможност да се реализират другаде (но безогледните амбиции са обратнопропорционални на интелекта и мира им не дават).
Ако се не лъжа, Конфуций беше казал нещо като "Най-подходящи за властта са тези, които не я искат". Като че ли имаме вече такъв пример, но да не се отплесвам в офтопик.
п.п. Статията е чудесна наистина - от темата, през стила, та чак до правописа.
За последните две стажантите да си водят бележки даже, че понякога единствената причина да не накъсам Дневник на ситни парченца е липсата на хартиен вариант.
Нито сме Швейцария, нито Сомалия. Исторически погледнато това което следваме близо 70г. е грешния подход, в миналото сме били велика държава, но сме следвали свои разбирания и свои политики, както и мнжество световни тенденции в редица области са тръгнали именно от нас, примери за новаторство са българската писменост, съчетаването на християнството със старите разбирания и вярвания, които създават специфичен политико-икономически образ в контекста на времето, като макар и да приемаме покръстването, то не копираме 1/1 феодалния модел на „съвременното християнско общество" Възникналото учение на богомилите, макар и определено за ерес е всепризнато за революционно за времето си, като броя на последователите му се множи из цяла Европа, а идеите които проповядва се считат за демократични и социално справедливи, иновативно се счита и от не- малък брой изследователи на историческата икономическа мисъл. Шаблонното въвеждане на политики като, че е присъщо за 3-тата българска държава, макар като народ да сме запазили способността за алтернативно мислене и творческата способност която е присъща черта на българите. ---------------------
--------------------------------------------------
Ако има проблем, то има и решение, ако няма решение, то значи няма и проблем. В случая решения има много.
До коментар [#5] от "Н. Колев": ---
Прав си колега, но при 240 гнили ябълки дори и да сложим една здрава, то и тя ще изгние, а то да бяха само тия 240, ами то кметове, министри, областни управители, общински съветници и това е само върхът на пирамидата.
--------------------------------------------------
Принципно не съм привърженик на икономическата мисъл „родена" от християнството по времето на средните векове, но в случая е подходящо перефразирането на думите на Т. Аквински - когато Адам е орял, а Ева е готвела, то къде е бил кмета.
Всичко си е съвсем индивидуално.
+1
Крайно е, но ако не беше крайно, нямаше да ме впечатли.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.