Роден край

Превенция, обучение, доброволци – слабите места на българската система за справяне с кризисни ситуации

В три часа сутринта на 22 май, вторник, по-голяма част от жителите на столицата и околните населени места са дълбоко заспали. Само пет минути по-късно някои се юрват по чехли надолу по стълбищата, други вече са запалили колите си, а трети влизат в интернет и блокират най-големите български новинарски сайтове в опит да получат поне някаква информация какво става. Facebook беше препълнен. Причината за това, както със сигурност всички си спомняте, е земетресението в Перник.

Първоначалната реакция след грубото събуждане е човек да си спомни на какво са го учили в училище – да застане под касата на вратата или да се скрие под масата... Дни, а и седмици по-късно, природното бедствие остана основна тема за разговор в държавата, а началници от ниски и високи нива се надпреварваха да ни дават съвети и да уверяват, че всичко е под контрол и има план за действие, ако се случи нещо – наводнение, земетресение, пожари. Този план например включва, след разпореждането на вътрешния министър Цветанов, полицаи да обикалят по улиците с мегафони и да съобщават на населението, ако случайно земята се раздруса по-силно от 4 по Рихтер. През юни имаше още трусове, но вестителите на магнитуда така и не напомниха за себе си.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    slonsco avatar :-|
    Илиян Колев
    • + 1

    Системата ни за информиране на хората ебеше доставено за остаряла с 50 години и абсолютно неадекватна и саомо формална.Няма система за известяване на всички мобилни телефони в някакъв район за някаква опастност или за предаване на инструкции.Няма сайт или портал за информация при аварийна ситуация,достъпен безплатно през мобилната мрежа дори без сим карта,като 112.
    А доброволци има,държава няма.Голяма част от планинските спасители са доброволци,АСО към БФПД,които спасяват в пещери също. БУЛСАР-сдружение с идеална цел осигурява безплатно и безвъзмездно безопасността на плаване на малките плавателни съдове, като рибарски лодки, риболовни корабчета, яхти, сърфове и други подобни основно в близката пет милна крайбрежна зона,дори разполага и с плавателни съдове,собственост на доброволци.
    Нормативната уредба на доброволчеството е неадекватна,за действия ад хок липсва.
    И това при премиер-пожарникар.

    Нередност?
  • 2
    ivanharalanov avatar :-|
    Иван Хараланов

    Спомняте ли си за гражданската отбрана на НРБ?
    http://ivan.haralanov.com/38-паметка-спомени-за-нрб

    Нередност?
Нов коментар