С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK

// Light / Тема

11 7 фев 2013, 11:36, 5564 прочитания

Hate actually

Без расизъм и хомофобия, всичко друго е позволено в името на майтапа, казва английският илюстратор Мистър Бинго, автор на нашумелите картички с обиди

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg
Той е на 34 години, илюстратор, аниматор и лондончанин (в този ред по важност) с бавноразвиваща се кариера: "Говорим за органично, постепенно развитие, без някакви вълнуващи обрати или късметлийски попадения." Е, има един "удар" - през 1998 г., когато спечелил 141 паунда на бинго. Оттам идва и прякорът му, който използва и като артистичен псевдоним - Мистър Бинго.

Учил е графичен дизайн, но смята себе си преди всичко за илюстратор (детската му мечта) и много рядко – за художник и човек на изкуството. Колекционира маратонки и обича скрабъл.

Работил е по проекти на Microsoft, Nike, BBC, Volkswagen, Virgin, Converse, Absolut, MTV.

Неговите илюстрации са познати на читателите на "Файненшъл таймс", "Ню Йорк таймс" и "Гардиън", търсят го и от списания като Dazed and Confused, WIRED, Esquire и GQ.

"Принципът, към който винаги съм се придържал, е с всички сили да се опитвам да бъда честен и да създавам само неща, които харесвам. Това е най-добрият подход. Така в един момент започват да те търсят само със задачи, които ще ти доставят истинско удоволствие", казва Мистър Бинго.

Другото важно за него освен творческата свобода е забавлението. Той обича да се смее и да разсмива. Парадоксалното е, че напоследък го прави чрез обиди.

Началото на проекта Hate Mail се крие в голямата слабост на Мистър Бинго към ретро картичките (има солидна лична колекция) и пощенските услуги. Преди година, както си стоял една вечер и се наливал с бира в студиото си в Шордич, източен Лондон, Бинго пуснал съобщение в туитър, че първият, който му отговори, ще получи от него по пощата картичка с обидно съдържание. За броени минути реагирали петдесетина желаещи да бъдат обидени, но картичката отишла при човек на име Джонатан Хопкинс. На гърба й било написано: "F*ck you Jonathan, f*ck you and f*ck your sh*t legs". (Бел. ред. - звездичките са наслагани от самия Мистър Бинго, който в хода на нашата комуникация, а и на външен вид, изглежда по-скоро като деликатен и мил човек, склонен към изчервяване.)

Изведнъж манията била налице – сайтът му бил превзет от хора, готови да платят (20 лири плюс марка), за да получат картичка с персонална обида или да адресират някаква грубост до техни приятели.

"Значи вие получавате като открита картичка оригинална, подписана от мен рисунка. Аз се забавлявам, докато я правя, пощальонът се кикоти, докато ви я доставя, вие се смеете, като я видите и така светът става малко по-щастлив", смята Мистър Бинго.

Мистър Бинго измисля съдържанието, рисува картичките и ги изпраща. След 400 уникални обиди той решил да ги събере и издаде в книга. Първият тираж на Hate Mail, издание на Penguin, вече е разпродаден, но вероятно ще има нов. "Интересно, толкова много хора искрено искат някой да ги обиди, да ги нагруби, пуста човешка природа...", казва той и добавя, че да обиждаш е лесно - "хоби като плетенето или свиренето на пиано."

Hate actually

Фотограф: www.mr-bingo.org.uk/

Как е истинското ви име?

Не мога да ви кажа това.

Притеснява ли ви фактът, че именно гадните картички ви направиха широко популярен?
В никакъв случай. Те са проектът, с който най-много се гордея, и бих искал да получи най-голямо внимание от всичко, което съм направил досега.

Как смятате, защо хората са привлечени от обидните и саркастични послания?
В крайна сметка всичко е на майтап. Колкото и да са обидни посланията, те карат хората да се смеят и най-често става така, че накрая "злото" е забравено, остава само веселбата.

Имате ли нещо общо с критикарите, вечно недоволните, които обичат да попарват ентусиазма на другите и съжаляват, че няма бутон Dislike във фейсбук?
Не, не, аз просто опитвам да (се) забавлявам. Бълващите негативни коментари из интернет са предимно хора, които не са постигнали много и които всъщност искат да са като онези, които плюят.

Не е ли много лесно и неоригинално да направиш портфолио от груби, провокативни послания?
Лесно е да го направиш по посредствен начин. Трудно е да го направиш по брилянтен начин. На вас оставям да прецените аз къде съм.

Откъде набавяте материал за обидите? И как по принцип ви спохождат артистичните идеи?
Някои от текстовете са автентичните ми мисли за реални хора, които познавам или съм срещал. Повечето са резултат от напъна ми да измисля най-гадното нещо, което един човек може да каже на друг човек.
Абсолютно всичко в живота, всичко, което ни заобикаля, може да даде идея за Hate Mail. По принцип се оглеждам и ослушвам непрекъснато заради постоянната нужда да захранвам с нови обиди.

Как подхранвате креативността си?

http://www.youtube.com/watch?v=gJXMUf3AICw

Къде е границата между забавно и наистина обидно?
Истински обидно е може да бъде расисткото или хомофобско отношение, или да вземеш на мушка някой много близък от семейството на "поръчителя", който случайно утре може да умре, така че избягвам тези три неща. Почти всичко друго е окей. Вижте, в крайна сметка хората плащат, за да бъдат нагрубени, така че би трябвало да е невъзможно да ги засегнете дълбоко, щом те наистина са го поискали.

Начинът, по който изглеждат картичките, ги прави повече забавни, отколкото обидни. Ако надраскате думата п...а на гърба на картичка и я изпратите на някого, това със сигурност ще прозвучи зле, но ако отделите време, за да изпишете думата красиво на ръка със сложен серифен шрифт, така, с повечко орнаменти, тогава всичко става майтап и посланието автоматично се превръща в нещо смешно.
Hate actually

Вие докачлив ли сте?
Не.

Кой или какво може да ви засегне?
Хората, които обичам.

Как се справяте с негативността?
Искрено съжалявам хората, които наистина дълбоко в себе си са негативни по отношение на света и другите наоколо.

Каква е представата ви за щастие?
Удовлетворение и да не се притеснявам за нищо. Може да ме застигне по всяко време, навсякъде.

Върху какво работите в момента?
Правя печатната реклама за Young Directors Award (трябва да накарам младите режисьори да кандидатстват), правя рекламните материали на местна издателска фирма, някакви неща за United Arrows – магазин за мода в Япония, и, разбира се, по малко Hate Mail.

Как се разви работата ви?
Работата ми преди беше около 95% комерсиални задачи, поръчани от клиенти. Сега правя повече неща, които аз искам и харесвам, за които имам лична мотивация, което е толкова по-хубаво.

Вдъхновението?
Поддържам го, като никога не правя едно и също нещо през цялото време и като избирам задачите, които са ми интересни и ме забавляват.

Ако трябва да опишете себе си и стила си с една дума?
Смешен.

Правите илюстрации за много медии. Каква е разликата между илюстрацията за вестник и за списание?
Харесва ми да работя за вестници и списания, защото са динамични и работата трябва да се свърши веднага. Основната разлика е срокът - вестникарските илюстрации трябва да бъдат предадени много скоростно (нещо като 24 часа), докато при списанията поръчките са за след седмица или повече. Така или иначе напоследък почти не приемам поръчки от редакции, защото ме интересуват други неща.

Художник или илюстратор?
Аз съм илюстратор, когото понякога по погрешка взимат за художник.
Hate actually

• Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Зеленият път 9 Зеленият път

Как неизползваните жп линии в София може да се превърнат във велоалеи и пешеходни зони

17 яну 2020, 17310 прочитания

20 книги в навечерието на 2020 20 книги в навечерието на 2020

Списък с книги от последните месеци и все още непреведени световни заглавия

12 дек 2019, 6863 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Ангелски езици

Осем писателски истории за преодоляване на държавни граници, езикови и други бариери

Още от Капитал
Ryanair става Buzz в София

Нискотарифната компания планира реорганизация и ребрандиране на част от поделенията си под марката Buzz. Сред тях е това в Полша, което ще поеме управлението на София

Защо си отиват експертите

Отстраняването на неудобните и неадекватните партийни назначения подменя функцията на държавната администрация

Битката за столичната адвокатура

Изборите на органи на софийската колегия имат значение не само за професионалните интереси на гилдията, но и за институционалната зрялост на държавата

Възраждането на "Пирогов"

В болницата бяха открити нови клиники и приходите я нареждат на първо място в София

Ново място: Музей на илюзиите

Оптични илюзии, интерактивност и древни експонати

20 въпроса: Блажка Димитрова

Един от основните двигатели зад сдружението "Нулев отпадък - България" и създателка на първия отдаден на каузата ресторант у нас

X Остават ви 0 свободни статии
0 / 10