ЛИК е мъртъв, да живее lik-bta.bg

Нещо се случи с най-старото и авторитетно списание за световна култура у нас

Нина Венова    ©  Цветелина Белутова

В началото на февруари на стената в личния фейсбук профил на млада галеристка се появи следното съобщение: "Ще ми липсва списание ЛИК. Това беше най-достъпното като език и цена периодично издание на БГ пазар, което месечно поднасяше добре селектирана информация за актуална световна култура. В продължение на 4 години се абонирахме, но явно сме били едни от малкото му абонати..." Отдолу бързо се нароиха тъжни коментари, всички до един изразяващи огромна привързаност и респект към 48-годишното издание на БТА, родено през януари 1965 г. като първия български дайджест за световна култура с тираж над 20 000.

"Спокойно, не спират ЛИК, просто няма да излиза на хартия, а само в електронен вариант, на PDF. Всеки ще може да си го тегли безплатно и да си го разпечатва, ако иска", успокои аудиторията един от коментиращите.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
19 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    razbi.r_v.am avatar :-|
    razbi.r_v.am
    • + 32

УСПЕХ и ще ви проверя през Март :)

Нередност?
  • 2
    razbi.r_v.am avatar :-|
    razbi.r_v.am
    • + 10

П.П.
    проверих Ви по-рано от Март и сайта не може да се отвори
    "can't find the server at www.lik-bta.bg"

Нередност?
  • 3
    geneva_1980 avatar :-|
    Alice in Chains
    • + 7

До коментар [#2] от "razbi.r_v.am":

И аз не мога да отворя сайта!

Нередност?
  • 4
    nedyalkodonev avatar :-|
    nedyalkodonev
    • - 4
    • + 15

Бавно и неизбежно качествените онлайн издания, които не изискват платен абонамент ще изчезнат...

Тогава четящите и ценящи качествената журналистика ще разберат какво са загубили, ще зажадуват за нея, и ще са готови да платят!

От 3 до 5 години, онлайн изданията с качествени статии ще се издържат от платен достъп до съдържание.

Нередност?
  • 5
    ledeno_stydeno avatar :-(
    girl power
    • - 2
    • + 19

Трябва да си закупя това последно издания. "Лик" ще ми липсва. Надявам се да не се преустанови дейността по работата на екипа към съставяне на списанието. Дори след време отново същите автори, преводачи, редактори да се съберат- след ново спонсорство- то това вече няма да е същият екип като сегашния- дори да са същите хора, то те вече ще са променени, хора с малко по-различно светоусещане, преминали през други опитности и превратности. Пък и така по-трудно може да има приемственост към бъдещите служители и списватели за списанието. Много ценно е точно този екип да остане сплотен и да обучи следващите кадри. Прекалено специфичен е трудът и своеобразният културен вкус на сегашния екип и би се изгубил ефектът от тях, а това би се отразило на облика, на лика на "Лик". Душите на хората вдъхват и оставят нещо от себе си, посяват частици душа и необратимо време-умотворене на словото, на статиите, на произведенията. Така че за да имат тази аура статиите в "Лик", това се дължи на редакторите му. Спомням си един брой на "Лик" с Еминем на корицата. Сега се радвам, че се сетих и за заглавието. То беше: "Бунтовник без кауза". Не мисля, че някой бе могъл, и изобщо би могъл, да се изрази по-вярно за ТОГАВАШНИЯ Еминем. Този интерес към рапъра показваше, че списанието наистина се стреми да бъде в крак с времето и неговите "поети", звезди и герои.

Нередност?
  • 6
    lyubomir2011 avatar :-|
    Любомир Байрактаров
    • + 28

Използвам възможността да благодаря на бившата ми учителка по френски език от Гимназията в Благоевград и на редактора на обичаното списание през миналите десетилетия Нина Венова . Носете факела на истинската култура!
    С уважение, Л.Байрактаров

Нередност?
  • 7
    nefertiti_egipt avatar :-|
    Нефертити
    • + 12

Успех!

Нередност?
  • 8
    marin avatar :-|
    Марин
    • + 7

... аз все още имам ангажимент към онова поколение, което израсна с нас и няма навика да чете от нета ...
    Г-жа Александрова, всички поколения вече свикнаха да четат от Интернет, няма проблем. Проблемът очевидно е финансирането на ЛИК като онлайн списание (безплатно или платено). Може да опитате с публикуване на някакви откъси от (платени) книги, за които да ви се плаща от издателите.

Нередност?
  • 9
    miranda54 avatar :-|
    Мира
    • + 12

Пазя цели годишнини на това списание.И аз искам да благодаря на целия екип за великолепното преживяване, което ни даряваха всеки месец. От все сърце желая дълъг живот на новото, на електранното издание.

Нередност?
  • 10
    salvador avatar :-|
    salvador
    • + 9

Ако ние, тези, които четем това списание, не му помогнем, няма кой.

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал