Новият брой: Пътят към Шенген
Close

В началото бе мускалчето

Кханатица, АБВ-бисквити, тениска "България на три морета бетон" и други идеи за нов български сувенир*

Диана Иванова

журналист на свободна практика, сценарист,

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
9 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    gallnare avatar :-?
    Мария
    • - 1
    • + 13

Бурканче шарена сол; сапун с розов аромат; козя пъстърма; сармички от лозови листа; сладко от рози, вино; декоративна свещ с петали от роза...

Нередност?
  • 2
    manaf avatar :-|
    Мани (опозиционер)
    • - 1
    • + 10

До коментар [#1] от "Мария":
    Саксия с индрише, ...сладко от дюли. ........Колене разбити, ...звездите, ..старо вино, ..калдаръми, ...Съня ми.
    пп: Втората част си е чисто плагиатство, ...ама ми харесва.

Нередност?
  • 3
    bheron avatar :-|
    bheron
    • - 1
    • + 3

[quote#2:"Мани"] Саксия с индрише [/quote]

бях се притеснил

Нередност?
  • 4
    pavla avatar :-|
    ПАВЛА
    • - 1

До коментар [#1] от "Мария":
    [quote#1:"Мария"]Бурканче шарена сол; сапун с розов аромат; козя пъстърма; сармички от лозови листа; сладко от рози, вино; декоративна свещ с петали от роза...[/quote]
    И това, мила - http://vbox7.com/play:43cdf174

Нередност?
  • 5
    gallnare avatar :-|
    Мария
    • - 1
    • + 2

До коментар [#2] от "Мани":

И на мен ми харесва...ама бях тръгнала в друга посока - как да накараме другите да харесат България:-).

До коментар [#4] от "ПАВЛА - Sorrylol":

Какво е? Vbox не ми работи тук.

Нередност?
  • 6
    tarna avatar :-|
    tarna
    • - 1
    • + 2

Не харесвам сувенири. Повечето пъти са абсолютно ненужни вещи, които нямат място в интериора поради ниската си художествена стойност. Всеки е купувал такива предмети и после се е чудил защо го е направил. Подарявали са ми сувенири /съвсем неуместно, ако не съм посетила мястото/ и с леко чувство на вина съм ги изхвърляла.
    Темата на стататията е интересна, идеите също. Ако ще правим български сувенири, по-добре е наистина да осъвременим мускалчетата и фигурките, да има и малко хумор и повече стил и практичност.
    Преди време събирах карти на градовете, които съм посетила. Не е сувенир, но се доближава по смисъл. Така, можех да си ги ползвам, ако отново посетя същия град. Харесваше ми да разглеждам на картата посетените места, отбелязани с химикал.

Нередност?
  • 7
    pavlovich avatar :-P
    ........
    • + 1

[quote#0:" Васил Георгиев адвокат, доктор по право, писател "] Не обичам сувенирите. Сувенирната индустрия е индустрия на излишеството, която бърка в джоба на хората и им предоставя ненужни, безсмислени и грозни вещи.България днес прилича на отсечено дърво с още живи зелени листа, които още не знаят за смъртта на организма, към който принадлежат.

Веднъж участвах в един общ подарък за чужденец – вълнени чорапи. Бих подарил също така и терлици.
    Съмнявам се да са някакъв български феномен, но вършат работа.

Идеята ми за модерен български сувенир е фланелка, на която пише "България на три морета бетон". На фланелката трябва да е нарисувана картата на мечтаната България, а по бреговете да са нарисувани хотели.[/quote]

Адвокатът е макс. близо до същността на идеята за нов български сувенир....

като си помисля,че от времето на Алеко Константинов сме известни с дисагите,мускалите....
    и като добавя , че сменихме потурите с "Версачето" * от Илиенци и "Верту*то" от Китай...........

много трудно ще се намери обединяващ символ/сувенир - който хем да е показателен за нас , хем да "не горчи много"...

Ако адвокат Георгиев все пак реши да участва в обществена поръчка за нов прочит на "символиката на населението" - разрешавам му да ползва и подписа ми (ако прецени че има смисъл) - при това без хонорар ;)

е , не съвсем безплатно , една бутилка 12 год "остаряло" ще свърши работа........
    това си е реклама за адвоката ....отсекъде

Нередност?
  • 8
    poni avatar :-|
    poni
    • - 4
    • + 3

ТУРШИЯ! - Тя най-добре съхранява българската идентичност - сладко-кисел, но приятен вкус, микс от зеленчуци(чушки, домати, чесън, корнишони, моркови ......), консервираност съчетана с динамиката на ферментацията.

Нередност?
  • 9
    gargamel09 avatar :-|
    gergana09

"Шевицата е чудесна, но трябва ли толкова буквално да бъде избродирана върху кърпичка? Няма ли да е далеч по-сполучлива и запомняща се като модерен плакат в минималистична дневна или като шикозна брошка на ревера на дама примерно?"
    И аз искам нещо подобно. С удоволствие бих носила добре ушита съвременна дреха с красива шевица по ръкавите или около деколтето. Или пък би си сложила плакат със стилизирана шевица. Защо дизайнерите не работят в тази насока?

Нередност?
Нов коментар