1000 конски сили

И изкуството да тунинговаш автомобил

Мирчо Мирчев    ©  Цветелина Белутова

Пътуването към чудатия свят на автотунинга ни докара до гаражи, големи сервизи, работилници и бутиково студио в София. Вътре не чухме "Пич, оправи ми колата", защото домакините предпочитат по-сериозни дискусии по темата. Те са дизайнери, механици, шивачки, техници, художници и въобще бизнес личности с творчески подход към живота, обединени от страстта си към автомобилите.

Уговаряме се да подчертаем голямата разлика между работата в автомобилен сервиз и творческите проекти, свързани с конкретни автомобили, и се запознаваме с Атанас Вилнер от студио за интериорен и екстериорен тунинг Vilner, Мирчо Мирчев от airbrush студио "Аерогресия" и Стефан Петров от авто-мото тунинг център Overdrive.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    atropin avatar :-|
    atropin
    • - 9
    • + 14

Това никога не съм го разбирал. Имам предвид, фолксваген например сигурно имат 15 инженери, които мислят само как да изглеждат вентилационните отвори. Защо някой с дочен гащеризон в гаражче в Надежда си мисли, че ще се справи по-добре от тях? И особено хората, които си превръщат колите в нещо такова
    http://www.flickriver.com/photos/davydutchy/800412333/

Нередност?
  • 2
    vassilun avatar :-|
    vassilun
    • - 5
    • + 10

До коментар [#1] от "atropin":

Това не е точно тунинг според мен. Тунинг е това, което правят от AMG и Brabus с Мерседес и Mansory с Ferrari, Porsche, Lambourghini и Bugatti! Те правят чудеса като тунинговат тези марки, на които много малко неща могат да се подобрят. Рисуване на каквото и да е по стъклата на една кола едва ли може да се нарече тунинг! Няма лошо всеки, който има клиенти да продава способностите си.

Нередност?
  • 3
    euronymous avatar :-|
    Euronymous
    • - 5
    • + 12

Това на български казано е ГЪЗАРИЯ .
    Да имам такъв тунинг който никой няма и хората по улиците да се обръщат.

Нередност?
  • 4
    kirka80286 avatar :-|
    kirka80286
    • - 2
    • + 17

До коментар [#1] от "atropin":

Това, което си постнал не е тунинг, а проява на лош вкус. Ти така ли го разбираш тунинга? Огрухан Опел със спойлер? Вкуса е нещо, с което се раждаш. Изобщо не съм съгласен с теб. Ами аз пък мога точно обратното да ти подхвърля: Чичото с гащеризона току-виж направил нещо далеч по-красиво отколкото не 15, ами 115 инженера на Фолксваген не могат измисли.

Нередност?
  • 5
    2.5 avatar :-P
    2.5
    • + 6

До коментар [#3] от "Bazinga !":

Не съм против, стига "гъзарията" да е направена на ниво!
    Както Hot Rod-ите зад океана.
    За съжаление, тук по-често се срещат отблъскващите форми на ексхибиционизъм: гороломни "грънци" и стерео, Борисов на "торпедото".
    За по-сериозни резултати си трябват традиции и подготвени хора.

Нередност?
  • 6
    nefertiti_egipt avatar :-|
    Нефертити
    • + 3

Точно така никога няма да си направя скъпата кола.

Нередност?
Нов коментар