Голямото тичане

Защо е полезно да ходим по състезания

Както става ясно от страницата му, спортен клуб "Бегач" е сдружение с нестопанска цел, което има за цел развиване и популяризиране на всички видове бегови и кардиоспортове, любителския спорт и здравословния начин на живот. Те се опитват да наложат съвсем нов образ на бягането, абсолютно непознат за физкултурното дело на постсоциалистическа България, където състезанията са затворени за тесен кръг професионалисти, нормативно известни като "картотекирани спортисти".

Зад "Бегач" са Григор, Еленко и Деян. Те не са професионални спортисти, но са ходили на много маратони в чужбина. Така се мотивират да пренесат и в България добре организираните състезания и вървящото с тях настроение. Те са убедени, че всеки състезател има право на добре маркирано трасе, подкрепителен пункт, електронно отчитане на времето, медал и т.н. Част от стартовата такса отива за благотворителност, а другата – за покриването на разходите. Помагат им спонсори и доброволци - последния път от time heroes.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    .com avatar :-|
    Flat Mars Society
    • + 15

Много добра статия.Не съм съгласен само с програмата за 10км в последната част на статията.Коригирайте, че тази програма не е за начинаещи.Ако начинаещ бегач започне с тази програма без да има някаква предварителна подготовка ще се откаже от бягането завинаги :)Не знам как си представяте човек седял по цял ден в офис зад бюро и изведнъж да тръгва да тича 45 мин.

Публикувано през m.capital.bg

Нередност?
  • 2
    laladally avatar :-P
    LalaDally
    • + 12

Поздравления за статията! Бягането, особено на дълги дистанции, е не само спорт - за хора като мен е начин да премина в различно състояние! Когато тичам се чувствам свободен и енергезиран. Иначе съм по 12 часа в офиса ... За тези които се колебаят дали да пробват, препоръчвам да прочетат "Родени да тичат" и "Яж и тичай".

Участвах в полумаратона на езерото и поздравявам организаторите! Всичко беше перфектно!

Нередност?
  • 3
    pamela avatar :-|
    pamela
    • - 1
    • + 4

[quote#1:"Blank Password"]Ако начинаещ бегач започне с тази програма без да има някаква предварителна подготовка ще се откаже от бягането завинаги :)Не знам как си представяте човек седял по цял ден в офис зад бюро и изведнъж да тръгва да тича 45 мин.
    [/quote]
    За млад и здрав човек става.
    Даже и за по-възрастни (над 40 години) ако са в добро здраве и нормално тегло - също.
    Казвам го от личен опит. Започнах да бягам преди около 10 години, на късна възраст. 10-15 километра не са проблем, бавно и спокойно.

Нередност?
  • 4
    leoni_1 avatar :-|
    Elena Dimitrova
    • + 5

До коментар [#2] от "LalaDally":

И аз много се вдъхнових от тези книги.Те са мотивиращи и доста полезни. Иска ми се и във Варна да има подобни събития :) :) :)

Нередност?
  • 5
    musashii avatar :-|
    musashii
    • + 3

До коментар [#3] от "pamela":

За човек,който няма никакви травми сигурно ти е лесно да го кажеш.Аз самият имам 3 дискови хернии,хронични травми в колената и още няколко контузии.Така че бягането ме натоварва изключително много.Единствено мога да практикувам ходене-по 4 километра 4 пъти седмично.

Нередност?
  • 6
    e.russeva avatar :-|
    e.russeva
    • + 1

На снимки 4 и 5 виждаме колко важни са хидратацията и добрата храна (маймуната с банана в ръка съм аз) :)
    Статията е много хубава и полезна. Бягането може да бъде подходящ спорт за всеки, ако се практикува правилно и умерено.

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал