Man in the Mirror
Абонирайте се за Капитал

Всеки петък икономически анализ и коментар на текущите събития от седмицата.
Съдържанието е организирано в три области, за които Капитал е полезен:

K1 Средата (политическа, макроикономическа регулаторна правна)
K2 Бизнесът (пазари, продукти, конкуренция, мениджмънт)
K3 Моят капитал (лични финанси, свободно време, образование, извън бизнеса).

Абонирайте се за Капитал

Man in the Mirror

Man in the Mirror

Пич, не се срамувай да се погрижиш за външния си вид

10233 прочитания

© Инна Павлова

Аз съм на на 40 години. Възраст, в която се очаква да имам солиден опит и мнение по-много въпроси. Смятам, че нямам проблем да говоря и да обсъждам всякакви теми. Има обаче неща , за които ние, мъжете, не говорим, не пишем и не коментираме в публичното пространство: как се грижим за външния си вид. В недалечното минало познанията ми за мъжката хигиена и поддръжка се свеждаха до къпането в последния ден на седмицата, борбата с руската ни нокторезачка върху вестник на фона на "Всяка неделя". Нямаше неща като лазерна епилация, под миниците се оливахме с аерозол "Парис", а на празниците се подаряваше черен "Деним", но само ако имаш познати в чужбина.

Сега нещата не стоят точно така, но продължаваме да не разискваме такива въпроси. Явно да се говори за начините на поддръжка на един мъж е много "педалско", "тъпо", "абе, ти луд ли си, бе?" или "ъъъъь, какво толкова има да се обсъжда?".

Ако се вгледаме в рекламите по телевизията, грижата за един мъж се изчерпва с липсата на пърхут, гладкото бръснене с поне 10 ножчета едно под друго и лечение на упоритите гъбички по краката.

Достатъчно ли е това, за да сме "cool"?

Част от вината според мен носят и тъй наречените мъжки списания. Кратка разходка по сергиите и стигнах до следните изводи: мъжко е да се осведомяваш за коли с цена, колкото издръжката на малко село. Трябва да имаш часовник от титан и каишка от крокодилска кожа, да знаеш къде са "Топ дестинациите за голф" и ако имаш яхта под 20 метра, си мухльо. Къде останаха хубавите страници на разголени девойки, напращели от силикон, достатъчен да уплътни дограмата на НДК за години напред? Съветите за удължаване на мъжкото достойнство? Да не забравя и любимите ми упражнения: "Как да направим суперкорем за 7 дни с помощта на дивана и масата за гладене", показани от бивш Мистър Олимпия.

Десетки страници лакирана хартия и нито един полезен съвет "как да си махнем космите в ушите" или "ще убие ли душ-гела добрия стар сапун". Затова пък женските списания могат да те накарат да настръхнеш само от заглавията: "357 начина да го вкараме в леглото, като си сменим интимната прическа", "128 модела обувки, с които непременно ще ни забележи"... Там дори се коментира "Как предпочитате половинката си - епилирана или с косми?". Фундаментално.

На какво се дължи информационното затъмнение относно мъжката поддръжка? Ако видите един главен редактор на мъжко списание, ще си отговорите веднага....но тук мисля да не правя разбор на мъже с пури и копринени ризи.

Трябва ли да се грижим за себе си само докато сме млади и необвързани?

Ако погледнем реално, и нашето тяло, както и това на женската половина от човечеството, е покрито с кожа, която е суха или мазна, напукана, старееща или груба.

Повечето жени казват, че мъжете им ползват тяхната козметика, от срам да отидат и да си купят нещо за себе си. Защото продавачките ще ги гледат по-така.

За щастие по магазините вече може да се намерят и мъжки серии, не че има съществена разлика в състава, но от рекламна гледна точна формулата е ясна: тъмна опаковка, мирис на мента и готово, козметиката става мъжка.

Слава на бога, съм плешив и рекламите за повече обем и блясък не ме вълнуват. Както и начините за присаждане на коса, защото е трудно, скъпо и много болезнено, а ефекта го виждаме върху един бивш футболен национал.

Да започнем с къпането.

Едва ли си мечтаете да излезете от банята, обгърнати от мекия аромат на див лотус, събиран в Амазонската джунгла и съчетан с мекотата на кашмир и иланг иланг? Знам, звучи тъпо, а и нали не си мислите, че в душ-гел за 5 лв. има всичко това?

Якото на мъжките душ-гелове е, че стават за лице, коса, тяло и ако се вярва на рекламите, и като добавка за двигателя през зимата.

Знам, че звучи невероятно, но просто мъжете не сме толкова лесни от маркетингова гледна точка като жените. Объркваме се от множеството опаковки, надписи, пояснения. А и кой има време за губене в банята преди вечеря и мач? Лично за мен къпането не минава без сапун. Душ-геловете ми оставят усещане за нещо недовършено.

За кремовете

Прочетох в интернет, че кремовете променят еластичността на кожата едва 0.5 процента. Мазането с тях едва ли ще ни върне в най-добрите ни години, но поне може да запази това, което сме сега.

И тук козметичната индустрия ни е спестила мъките. Мъжките кремове стават и за след бръснене като балсам, и за цялото лице.

Дали има смисъл от тях? Ще изглеждаме ли пак като от преди десет години на онова море? Истината е, че помагат, особено тези с дълбока хидратация. Чувството е като след сутрешен джогинг, последван от студен душ.

Да не забравя и нещото, наречено ексфолиант. Понеже кожата се сменя постоянно, веднъж седмично е добре да й помагате. Има разни продукти, които като шкурка махат слоя мъртви клетки и помагат на новите да се покажат по-бързо. Като се бръснем, ексфолираме брадата си всекидневно с ножчето. Но поне повечето от нас не се бръснат от носа до челото. Навлажнявате лицето, търкате няколко минути носа и челото, изплаквате и готово. Повечето овлажняват кожата достатъчно и не е нужно поставянето на крем след това.

Лосион за тяло

Най-добре след баня и после пет минути по хавлия за ужас на свекървата и радост на съседките.

Следва и според мен най трудното: как да се разделим с космената покривка. Трябва ли да го правим или ни харесва обръщението "моят мечо", с което ме нарича любимата пред своите приятелки.

Ако си говорим честно, има места, на които космите са излишни.

Е, няма по-неудачно място от косми по гърба. Имах приятели, чиито косми на гърба се сливаха със задната линия на косата. Доста години минаха, преди да решат, че ако ги махнат, няма да станат "меки китки". Хубавото е, че се намират салони и смели козметички, които умеят почти седнали върху тебе да те отърват от нежеланото окосмяване по гърба. За другите части от тялото си е въпрос на личен избор, но минаването с тример никога не е излишно.

Все пак всяко нещо си има мярка. Така е и с дължината на косъма. Пък и под мишниците колкото и да миеш, търкаш и плакнеш... хайде няма нужда. Ако искаш трайно премахване, може да пробваш лазерна или фотоепилация. Не е евтино, но поне година-две няма да има и помен от космите.

За ушите и носа мислех да пропусна, тъй като смятам, че е въпрос на себеуважение поне да са извън полезрението на околните. Но има индивиди, които продължават да смятат, че махането на космите там става едва ли не с операция под пълна упойка. Затова си ходят с тях. Има няколко начина за премахване: В носа с тример, предназначен за тази цел, защото космите в носа ни пазят от вдишване на прах и летящи обекти и не трябва да се махат чак до синусите. В ушите – тример. Ако са малко, може и пинцета или кола маска. Не боли, ако се прави от някого, който знае как, а и ще избегнем визията на Ван Гог.

За веждите. Тук вече наистина оставям на вас и огледалото. Не може да си промените формата на главата, като си оскубете веждите. Затова се ходи на пластичен хирург. Не ходете и на женски козметик. Формата "перманетно учуден" не ви мърда. Примери за лошо изпълнение е една разходка в Студенски град. Ако смятате, че нещо може да се дооправи, направете го сам. Махнете, ако имате, няколко излишни косъма извън формата на веждите и толкова!

Нокти

Знаете, режат се редовно, но не до дъно, в противен случай освен отвратителния външен вид на ръцете рискувате и някоя инфекция на меката тъкан под ноктите. Ако не можете сам, има си маникюристки. Някои са много симпатични и става готин лаф. Стигне ли се до лак уж за "задравяване", по-добре не. Лъскави нокти на мъж... нелепо.

Виж, педикюр е яко само за да избегнеш мъката да се огъваш в странни пози, за да си изтъркаш петите. Пък и след това не си късаш чорапите толкова често.

Дали съм бил полезен? Не знам. Но смятам, че това са неща, за които може да се говори и пише. Знаете как е, плаж, море, без телевизия и много вино. Е, имаше и разговори за казармата и политика. Но без тях не може.

Аз съм на на 40 години. Възраст, в която се очаква да имам солиден опит и мнение по-много въпроси. Смятам, че нямам проблем да говоря и да обсъждам всякакви теми. Има обаче неща , за които ние, мъжете, не говорим, не пишем и не коментираме в публичното пространство: как се грижим за външния си вид. В недалечното минало познанията ми за мъжката хигиена и поддръжка се свеждаха до къпането в последния ден на седмицата, борбата с руската ни нокторезачка върху вестник на фона на "Всяка неделя". Нямаше неща като лазерна епилация, под миниците се оливахме с аерозол "Парис", а на празниците се подаряваше черен "Деним", но само ако имаш познати в чужбина.

Сега нещата не стоят точно така, но продължаваме да не разискваме такива въпроси. Явно да се говори за начините на поддръжка на един мъж е много "педалско", "тъпо", "абе, ти луд ли си, бе?" или "ъъъъь, какво толкова има да се обсъжда?".

Благодарим ви, че четете Капитал!

Вие използвате поверителен режим на интернет браузъра си. За да прочетете статията, трябва да влезете в профила си.
Влезте в профила си
Всеки потребител може да чете до 10 статии месечно без да има абонамент за Капитал.
Вижте абонаментните планове

4 коментара
  • 1
    georgi960 avatar :-|
    КМЕТ В СЯНКА

на някой не му вървят продажбите

• 2
    whocares avatar :-|
    who cares

хм... събота е, направих си кафе и реших да прочета "Капитал"... в интернет. Чета и не вярвам на ушите си ;-) Гледам датата и годината на статията, гледам, че съм седнал пред компютъра, интернет имам, годината е 2013. А сякаш чета пожълтяло мъжко списание (хартиено) някъде от началото на 90-те. Луда работа ;-) Ама така ще е, щом мъжете на 40 се срамували, видите ли, да си купят козметика, а ползвали ... Луда работа... и смешна ;-)

• 3
    gallnare avatar :-|
    Мария

Забавно четиво, но и полезно, поне на Балканите. Златно правило: "Мъже, не бъдете мърляви. Всичко извън това е по избор."

• 4
    ura00311018 avatar :-P
    ura00311018

Приятен материал, но явно не само от козметика се притеснява авторът, щом говори за "свекърва" си в секцията за лосиона за тяло - "Най-добре след баня и после пет минути по хавлия за ужас на свекървата и радост на съседките." :)))

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход

Още от Капитал

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. OK