По горящия път

Екип на списание VICE USA обиколи страната, за да направи документален филм за самозапалванията в България през последните няколко месеца. Разказ за срещата с някои от пострадалите, протестите през очите на американски журналисти и тяхната работна дисциплина

<a>Кадър от помена за Пламен Горанов, 36-годишният варненец, който се самозапали пред сградата на Община Варна</a> <br />
<a>Кадър от помена за Пламен Горанов, 36-годишният варненец, който се самозапали пред сградата на Община Варна</a> <br />
<a>Кадър от помена за Пламен Горанов, 36-годишният варненец, който се самозапали пред сградата на Община Варна</a> <br />    ©  Красимир Юскеселиев
<a>Кадър от помена за Пламен Горанов, 36-годишният варненец, който се самозапали пред сградата на Община Варна</a> <br />    ©  Красимир Юскеселиев

Преди двайсетина дни тръгнах из България с екип на щатското списание VICE, за да заснемем кратък документален филм за самозапалилите се хора в страната. От списанието изпратиха репортер – Уес, и оператор – Джексън, за да разберат какво точно става в това малко и, според тях, нищо-не-случващо-се място.

Моята роля в процеса беше по-различна от това, с което се занимавам по принцип. През по-голяма част от времето изкарвам малкото пари, които имам с журналистическа дейност, но сега бях "fixer" на американците. Най-просто казано, когато един чужд вестник, списание или телевизия прати екип в друга страна, за да отрази някакво събитие или история, фиксър е човекът, който урежда всичко на терен – превежда, организира преспиването, кара кола, уговаря интервюта, води чужденците по клубове и т.н. Всичко. И за разлика от Труман Капоти аз не твърдя, че помня 90% от разговорете, които провеждам, но след обиколката из България мога да кажа, че придобих добра представа за някои от причините, стоящи зад самозапалванията и протестите.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
16 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 2
    lil_alex avatar :-P
    lil_alex
    • - 44
    • + 25

Ей така се прави кофти журналистика. Само не знам като си фиксър, ако си мацка, включва ли секс услуги. Щото тука виждам доста целуване на задници на великите американски хипстъри, които явно витаят в собствения си свят и не могат да гледат свежо.

Изобщо, разочарована съм, че не са дошли с торба хапчета и гъби. А трябва.

Нередност?
  • 3
    zumz avatar :-|
    zumz
    • - 8
    • + 50

Статията е интересна и добре написана. Някои забележки - американските журналисти или поне добрите такива сред тях имат професионална дисциплина - същата, която има и всеки техен добър колега в "Капитал", примерно. Пиша тези думи с добро познаване на темата, отвътре. Да се акцнетира върху техните професионални качества, примерно, цитирам: "редакторите им в Америка винаги са в течение с това, което се случва. Когато се работи, се работи.Всяка минута. Всеки час. Винаги" е доста наивен подход. Въобще не е така. Както в повечето ситуации и тум има нюанси, не е черно-бяло, примерно българските журналисти са скапани, американските - велики. И сред едните и сред другите има добри, има и слаби. Същото се отнася и за редакторите им. Предимството на американските е, че пишат на универсален език и по този начин аудиторията им е много по-голяма. Повтарям, пиша тези неща с добро, смея да кажа, познаване не темата. Поздравления на всички и то немалко отлични журналисти в България които достойно си вършат работата в значително по-трудни условия и срещу значително по-ниско заплащане в сравнение с американските им колеги.

Нередност?
  • 4
    m0aner avatar :-?
    Николай Иванов
    • - 7
    • + 13

Много добре написано - благодаря, Мартин. Нямам търпение да гледам епизода. Идеи кога излиза?

Нередност?
  • 5
    hrisi avatar :-P
    Хриси
    • - 19
    • + 16

Пише за двама американски журналисти, пък аз преброих таман четирима: Уес, Джексън, Джейсън и Скоти.
    Ако авторът наистина е журналист, най-добре да се захване с нещо друго. Редакторът в "Капитал", който е преглеждал материала, преди да го публикуват - също.

Нередност?
  • 6
    slon avatar :-|
    slon
    • - 3
    • + 36

"...българите нямат нужда от политици, за да са разделени. Те сами се делят на интелигентни, глупави, бедни и богати. Може би затова никога не успяват да постигнат нещо заедно."

От самото начало на протестите много се дразня на всичките тези определения: млади, интелегенти, красиви и т.н., и т.н.
    Кому е нужно да знае какви са хората от протеста? Ние не се събираме, за да дефилираме, а за да протестираме. Всеки има право на това или пък не... На нашите протести явно няма инвалиди, грозни, няма неинтелигентни хора (каквото и да означава това определние). Умреме да се делим и да се изтъкваме, къде по единично, къде по групи, но никога не сме всички заедно.

Нередност?
  • 7
    zumz avatar :-|
    zumz
    • - 3
    • + 10

До коментар [#6] от "slon":

Браво, "слон", точно така!

Нередност?
  • 8
    fred avatar :-|
    Fred
    • - 4
    • + 11

Статията е полезна защото винаги ми е било интересно как изглеждаме в очите на другите. Отстрани някои неща се виждат по-добре. За мен беше полезно още веднъж да се убедя колко малко знае за нас светът. И как дори когато го видят с очите си продължават да не ни разбират.

И да, действително нашите протести са странни. Когато се върна вечер от шествието и гледам по новините как на други места полицията стреля, убива, хвърчат гранати сълзотворен газ и водни струи направо се чудя, това нашето протести ли са? И отгоре на това само в София а страната направо с дребни изключения спи.

Единственият сериозен натиск беше когато бяха затворили пътят на шествието и хората се опитваха да си пробият път през кордона. И това изостряне на напрежението веднага рефлектира още същата нощ в отмъкването на възнагражденията пред парламента. На другият ден полицията веднага се коригира като сви охраняваният периметър и това отново приспа протестите.

Направо се чудя, те ли са толкова хитри да ни приспиват и да се надяват на изтощението ни или ние сме овчедушни? Сигурен съм, че това правителство няма да си изкара мандата, чисто икономическата логика го показва. Но дали ще се научим наистина не само да протестираме но и да се борим? Явно още доста път имаме да вървим.

Нередност?
  • 9
    maximxx avatar :-P
    Максо
    • - 6
    • + 11

Четох до момента, в който авторчето обяснява, че хипстър било комплимент. Мнението на подобен тип хора не отива на вестник, който се казва "Капитал".

Нередност?
  • 10
    tht avatar :-|
    ТНТ
    • - 2
    • + 4

Списание VICE USA...?

Както и да е...

А кой ще направи материал за обявилите гладна стачка?
    Или това не е толкова ефектно като самозапалването?!

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал