Отгоре надолу

Enjoy Sofia показва столицата от неочакван ъгъл

Колко често поглеждате нагоре, когато ходите по улиците на София? Прекарайте един ден в столицата с очи, отправени към върховете на сградите, и ще се изнадате колко красота сте изпуснали. А ако случайно нямате време за разходки с нос в небето, Ирена и Росен Даскалови и техният фотографския проект Enjoy Sofia ще ви разведат из софийските потайности от птичи поглед.

"Кадрите отдолу са ми много обикновени – всеки може да види града от тротоара", казва ни Росен, или както всички го наричат Тичъра. Той и съпругата му имат малка независима продуцентска компания – Teach.Co Art Company, която се занимава главно с документални филми. Изненадващо нито един от двамата не е професионален фотограф – Ирена е режисьор, а Росен е уважаван в средите си оператор. "Работя на свободна практика навсякъде, откъдето ми се обадят, обяснява Тичъра, който в момента е в екипа на новия сериал на Любен Дилов-син - "Секс, лъжи & TV". Прякорът му се ражда преди години: "Може би защото съм Даскалов един приятел ме нарече Тичъра и всички почнаха да ми викат така. Оттам е и името на компанията."

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
15 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    pavla avatar :-|
    ПАВЛА
    • - 1
    • + 44

София си е красив град, стига да имаш око да я видиш. А за нощно време, пред Народния театър - определено ДА!

Нередност?
  • 2
    jessie... avatar :-?
    Jessika
    • - 1
    • + 26

Много интерсен поглед върху града - и необичаен. Понеже ми е роден град, та съм съвсем пристрастна към темата. :)

Нередност?
  • 3
    tinglit avatar :-|
    katzz
    • + 18

Прекрасни снимки!

Нередност?
  • 4
    ladin avatar :-|
    ladinn
    • - 1
    • + 28

Благодаря за снимките! Аз нали живея на височко, имам слабост. А в България винаги ми е било неприятно, че заради счупените и разместени плочки, колите по тротоарите и други такива хубавини, все си гледаш в краката и не остава време за съзерцаване на небето и покривите.

Нередност?
  • 5
    milbo avatar :-|
    milbo
    • + 9

"И с тъга отбелязва, че в българина има някаква странна съпротива срещу красотата...." - ....може би затова са толкова хем приятни, хем фрустриращи всички наши пътувания по широкия свят - където нагледно виждаме първо автентична култура в най-различни форми и проявления и после някакъв граждански консенсус между ВСИЧКИ - как конструктивно и в интерес на ВСИЧКИ - да се развиват съответните места ....Този манталитет, който е в обществен интерес преди всякакъв друг - или това разбиране, което поставя постиженията на културата най-горе - ражда красиви неща ... Техните противоположности - раждат обратното ...
    Тези няколко красиви детайла по покривите в София - са все още красиви - защото не можем да стигнем до тях ....
    Но има и други покриви - като този на Александър Невски в момента - който изглежда уникално мръсен, занемарен и изобщо отразяващ обективно начина ни на мислене като общество ...

Нередност?
  • 6
    oserv avatar :-|
    Patilan
    • + 5

До коментар [#1] от "ПАВЛА - సటోరి":

[quote#1:"ПАВЛА - సటోరి"]София си е красив град, стига да имаш око да я видиш.[/quote]

ами доста трябва да гледаш за да я видиш тази красота.

Нередност?
  • 7
    bi_u avatar :-|
    Sofia Markarian
    • + 4

мернах за части от секундата първата снимка си помислих, че е от... голям смях, помислих, че от Флоренция само че по-мръсно някак си, неподдържано. в следващия момент вече разбрах, че това не е Флоренция. пак е красиво и много странно, че не се поддържа.

Нередност?
  • 8
    pavla avatar :-|
    ПАВЛА
    • + 2

До коментар [#6] от "Patilan":
    [quote#6:"Patilan"]ами доста трябва да гледаш за да я видиш тази красота. [/quote]
    Пробвай да се откъснеш от злободневието и ще успееш. Дори се позагледай в лицата по улицата, има какво красиво да видиш. Стига да го искаш.

Нередност?
  • 9
    oserv avatar :-|
    Patilan
    • - 3
    • + 2

До коментар [#8] от "ПАВЛА - సటోరి":

а ти защо не пробваш да се откъснеш от пристрастието и предрасъдаците си, и не опиташ да си обективна?
    Защото аз съм! Като човек живял и посетил няколко европейски столици, бих казал че София се нарежда СЛЕД Тирана.
    Второ, да взимаш отделни снимки извън контекста е несериозно.

както и е несерсиозно да се излагат логически доводи на емоционално пристрастни .... ама хайде, обещавам да ми е за последно

п.п. ние за София ли говорим или за лицата по улиците?

Нередност?
  • 10
    shift avatar :-|
    shift
    • - 1
    • + 3

Оцелелите след войната, комунистите и още 25 години пустота софийски сгради с приказни покриви (и изобщо със значима историческа стойност) се събират на четвърт квадратен километър. Максимум. Голям разкош и изнасилен оптимизъм.

Нередност?
Нов коментар