Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Карл фон Клузевиц отново се оказа прав. Ако се сещате за прословутата му фраза, че войната е продължение на политиката с други средства, няма как да не сте я свързали тези дни с идеята за завръщане на военното обучение в българските училища.
Естествено, че не става дума за най-крайното тълкувание на фразата, за екстремна политика или предизвикване на кръвопролития. Онова, което пруският военен теоретик формулира преди близо двеста години, е простата, но дълбоко проникновена теория, че в своята същност войната и военното дело имат дълбоко политически характер. Начинът, по който един конфликт е подготвян, воден и дори загубен, произлиза директно от политическите процеси в дадената страна. В модерното време, когато вече няма ясно изразени фронтове и самата дефиниция за война е силно размита, това пък се превежда в още по-сложни политически зависимости.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Така и не разбрах какво иска да каже авторката. Може би защото и тя не знае.
До коментар [#1] от "Fred":
Че война се подготвя, води и печели с икономика, която да поддържа науката на необходимото ниво, а не с "военно обучение" и "разглобяване на калашник за норматив" в училища и университети. Например, в момента ревът от дронове тези, дето си учат децата от мънички да играят с АК и гранати...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.