С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Вход | Регистрация

// Light / Тема

46 25 окт 2013, 15:15, 12802 прочитания

Храбрият учебен войник

За въвеждането на военно обучение - оценки поставят учениците

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg
Михаил Недков, 22 години

Софийски университет, специалност психология

Трябва ли да има военно обучение в училищата и университетите?
От нормативна позиция – не: ако нещо трябва да бъде ударено с печат "нужно", то би било да се осъществи революция в съзнанието на хората, която да хвърли нова светлина върху човешките взаимоотношения. В случая намеренията са добри, но предпоставките са грешни – военно обучение, за да сме подготвени при евентуални аварийни и кризисни ситуации, но не и усилие, насочено към това, как тези ситуации да не възникват на първо място (различно от санкции, рестрикции, ембарго и т.н.).
От позитивистка позиция – по-скоро да, макар и да не смятам, че предвижданите 5 часа, които ще бъдат посещавани от хиперактивни подрастващи, са нещо повече от политическо кръшкане.
За университетите то ще бъде свободноизбираем предмет. Бихте ли се записал за него?
Не бих, тъй като не притежавам национална идентичност, и смятам, че има по-добри начини за развиване на умения за лична защита.
Какво според вас трябва да бъде изучавано повече в училище/университета, за какво бихте поискали още часове?
Определено за това как да учим правилно – методи, съобразени с генетичните заложби и предпочитания на ученика, техники, позволяващи реалното разбиране на материала. В момента от нас се изисква да го запаметяваме и наизустяваме, не и да го схващаме и да боравим свободно с него. Много хора се опълчват срещу това, че се преподават неправилни предмети. По-скоро смятам, че се преподават по неправилен начин.
Срещу кого/какво трябва да се воюва?
Срещу идеята, че трябва да се воюва "срещу" нещо. Инструментариумът на противопоставянето, без значение крайната цел, неизменно включва антагонизъм, ненавист, и най-вече – увереност, че парадигмата, от която изхождаме, е единствената правилна такава. С други думи, вярвам, че трябва да сме "за" нещо и да го постигаме, практикувайки го – тактическо фриволство, гражданско неподчинение без насилие, паради и т.н. Не съществува по-грубо лицемерие от идеята за налагане на ценности като независимост, равенство и свобода с бомби и куршуми, изобщо със сила.
Какво знаете за задължителната доскоро казарма?
Има огромна разлика между разказите на дядо ми и баща ми. На първия като наказание често му се е налагало да пълни туба с вода, пренасяйки течността в лъжица на разстояние от 20-ина метра в пълен мрак. Баща ми, от друга страна, е развивал уменията си на белот, правейки от време на време и някое друго коремно на лоста.
Бихте ли влезли в казарма?
На този етап не.
Бихте ли искали бъдете професионал войник, за да защитавате родината?
Определено не. Най-малкото защото т.нар. защита е фиктивна.
А да пробвате различни оръжия?
Единствено пистолет.
Какво знаете за българската армия?
Че назначен от нея генерал е кмет на града ми.
Кой е най-добрият начин да защитиш себе си и близките си?
Зависи от характера на опасността. Но, струва ми се, тренировки по самоотбрана в комбинация с алармена система за сигурност и спрей биха свършили отлична работа.
Какво се прави при терористичен акт?
Не съм попадал в такава ситуация, за да имам опит, нито съм проявявал интерес към това. Последното, защото и аз съм жертва на самозалъгването, че на мен лоши неща е по-скоро невероятно да ми се случат.
Обичате ли България?
Не, тъй като е абсолютно абстрактно. Какво е България – амалгама от минало и настояще; културната трациция; държавната власт; установените териториални граници? Още повече че не по свое желание съм се родил тук. Затова и патриотизмът и шовинизмът са ми чужди.
Ще останете ли да живеете тук, след като завършите образованието си?
Такива са ми плановете засега.
Как си представяте войната?
Международната война си я представям като състояща се от тактически набези от бомардировачи, самонасочващи се ракети и политически убийства. И отровен газ.
Защо продължава да има войни?
Предполагам, че основната причина е неизправност в мисленето на много от нас – твърдата и непоколибима увереност, че стандартите ни за правилност са абсолютен и непогрешим коректив. Така че изглежда, че тръгваме на война от егоистичния си порив да подчиним някого на нашите изисквания.
Кое превръща момчето в мъж?
Необходимостта или неизбежността да се справя с отговорностите си и наложените му задължения.
За каква кауза бихте се били?
Не бих жертвал живота си за идеал или кауза, поне не и на този етап.

• Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Добрият, лошият и безучастният Добрият, лошият и безучастният

Важните уроци от кампанията "Не ми се обиждай, но", която обръща внимание на щетите, нанасяни от предразсъдъците и езика на омразата

23 авг 2019, 893 прочитания

Вдигни очи 5 Вдигни очи

Исторически маршрути по знакови места в София насочват вниманието на жителите й към красивата архитектура

9 авг 2019, 5569 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Стражари без апаши

За два различни метода за "възпитаване на добри граждани" – поглед към едва 10-годишната история на началното военно обучение в ГДР и към възникването на най-популярното световно младежко движение

Арх. Борислав Игнатов: Всеки лев от данъците трябва да добавя качество на живота

Кандидатът за кмет на София на "Демократична България" пред "Капитал"

Как Су-25 полетя към Беларус "през задния вход"

Ремонтът на щурмовите самолети продължава след сложен парламентарен лупинг

Индексите на борсата започнаха седмицата с ръст

"Стара планина холд" реализира най-голям ръст след съобщението за дивидент

Добрият, лошият и безучастният

Важните уроци от кампанията "Не ми се обиждай, но", която обръща внимание на щетите, нанасяни от предразсъдъците и езика на омразата

Кино: "Момчета за пример"

Лошият вкус като гег и "възпитание" за живота