С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Вход | Регистрация

// Light / Тема

46 25 окт 2013, 15:15, 12805 прочитания

Храбрият учебен войник

За въвеждането на военно обучение - оценки поставят учениците

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg
Мартин Николов, 15 години,        164 ГПИЕ "Мигел де Сервантес"

Трябва ли да има военно обучение в училищата?
Не, ненужно e – нямам намерение да участвам във войни.
Срещу кого/какво трябва да се воюва?
Срещу никого – отношенията между държавите не бива да засягат и застрашават живота на обикновените граждани.
Какво знаете за задължителната доскоро казарма?
Чувал съм, че казармата учи на ред и дисциплина, но понеже баща ми не е отбивал задължителна военна служба – преместил се е да живее в чужбина, мисля, че ще се справим с подредеността в живота и без мъчителните дни в казармата.
Бихте ли влезли в казарма?
Ами не. Не искам да знам повече за танкове, за войни, нито пък да бъда послушно войниче в редиците.
Бихте ли искали да бъдете професионал войник, за да защитавате родината?
Абсолютно не. За нищо на света не бих се бил, знаейки, че смъртта ми най-вероятно няма да донесе нищо.
А да пробвате различни оръжия?
Да.
Какво знаете за българската армия?
Почти нищо.
Кой е най-добрият начин да защитиш себе си и близките си?
Да не се/ги набърквам в кавги.
Какво се прави при терористичен акт?
Бягаш. Просто търсиш място за заслон, за спасение и правиш всичко възможно ти или някой от близките/приятелите ти да не пострадат. Ако е явно, че терористичният акт вече е бил извършен и нищо не следва, е хубаво да помогнеш на пострадалите.
Кой е любимият ви филм/сериал/игра с битки или свързан с война?
Не съм голям почитател на заглавия, свързани с войни. Играл съм Age of Empires и League of Legends, но военните филми и сериали не ме привличат.
Обичате ли България?
Колкото и красива и невероятна да е държавата ни, не бих могъл да кажа, че я обичам. Любовта е чувство, което можеш да изпитваш към човек, дори животно, но не и към територия – специално територия с такава "невероятна" политика.
Ще останете ли да живеете тук, след като завършите образованието си?
Почти със сигурност не. Имам чуждестранно гражданство в държава, в която личното развитие на човек е на основно място.
Какво мислят родителите ви за въвеждането на военно обучение?
Не сме говорили, но не смятам, че те биха се съгласили.
Как си представяте войната?
Бой. Смърт. Страх. Огън. Ред. Мъка.
Защо продължава да има войни?
Защото сме хора и ужасът е в природата ни.
Кое превръща момчето в мъж?
Животът. Самият факт, че растеш, че осъзнаваш живота и го изживяваш.
За каква кауза би се бил?
Честно казано, за никаква.

• Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Добрият, лошият и безучастният Добрият, лошият и безучастният

Важните уроци от кампанията "Не ми се обиждай, но...", която обръща внимание на щетите, нанасяни от предразсъдъците и езика на омразата

23 авг 2019, 1070 прочитания

Вдигни очи 5 Вдигни очи

Исторически маршрути по знакови места в София насочват вниманието на жителите й към красивата архитектура

9 авг 2019, 5593 прочитания

24 часа 7 дни

23 авг 2019, 4137 прочитания

23 авг 2019, 3733 прочитания

23 авг 2019, 2602 прочитания

23 авг 2019, 1819 прочитания

23 авг 2019, 1630 прочитания

Всички новини

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Стражари без апаши

За два различни метода за "възпитаване на добри граждани" – поглед към едва 10-годишната история на началното военно обучение в ГДР и към възникването на най-популярното световно младежко движение

Опасно ядро около АЕЦ "Белене"

Интересът само от руска и китайска страна и липсата на сериозен частен инвеститор показва, че проектът за нова ядрена централа не е икономически изгоден

"Друсана" държава

Заради нежеланието си да различи индустриалния коноп от марихуаната България е на път окончателно да остане извън CBD индустрията

Индексите на борсата започнаха седмицата с ръст

"Стара планина холд" реализира най-голям ръст след съобщението за дивидент

"Съгласие" купи животозастрахователния портфейл на "Дженерали" (коригирана)

Сделката е сключена в началото на декември, след като италианската компания обяви, че в България ще се съсредоточи само върху общото застраховане

Ново място: Клуб за естетическо възпитание на артиста (К.Е.В.А.)

Втори живот за знаковото място до НАТФИЗ

Кино: "Момчета за пример"

Лошият вкус като гег и "възпитание" за живота