С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Вход | Регистрация

// Light / Тема

46 25 окт 2013, 15:15, 12798 прочитания

Храбрият учебен войник

За въвеждането на военно обучение - оценки поставят учениците

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg
Калина Калпачка, 16 години,91 НЕГ "

Проф. Константин Гълъбов", 10 клас

Трябва ли да има военно обучение в училищата?
Смятам, че военното обучение е добра идея за подготвяне на младите хора при условия на бъдеща нужда от ползване на подобни умения, но също и че такова обучение би било разбрано и осмислено от хора на по-голяма възраст – т.е. според мен в университетите би имало по-голям успех.
Задължително ли е присъствието на момичета в часовете?
Според мен такива часове би трябвало да са свободно избираеми, тъй като материята е специфична. Момичета не бива да бъдат задължавани да ги посещават.
За какво бихте поискали още часове?
Повече предмети, които да избираме сами, биха имали по-голяма успеваемост.
Срещу кого/какво трябва да се воюва?
И аз, като повечето съвременни хора, смятам, че войната е твърде крайно решение и, разбира се, не я одобрявам. "Вербална война", от друга страна, трябва да се води срещу насилието, дискриманацията и потъпкването на личности и идеали.
Какво знаете за задължителната доскоро казарма?
Чувала съм истории, които баща ми и приятелите му разказват, когато сме на вечеря и темите се поизчерпят. В повечето случаи те обясняват за полевите условия в казармите, режимът и отношението на военните, но въпреки всичко смятам, че това време, прекарано далеч от близките и дома, дава на мъжете способността да бъдат по-подготвени с живота и в този смисъл по-скоро подкрепям идеята за казармата като цяло.
В Израел казармата е задължителна и за жените. Вие бихте ли влязла в нея, имате ли желание да бъдете и професионален войник?
Управлението на Израел налага това изискване заради специфичното политическо положение на страната. Аз не го смятам за нехуманно, тъй като по този начин и жените се чувстват по-уверени, знаейки, че могат да защитят себе си и децата си. Ако моята родина се нуждае от подкрепа във военен план, разбира се, бих влязла в казарма. Но тъй като нашето политическо положение и членството ни в организации, които ни предлагат подкрепа, не задължават жените да отбиват военна служба, определям това по-скоро като крайност и не го одобрявам.
Искате ли да пробвате различни оръжия?
Не съм особено сръчна и не мисля, че ще мога да се справя.
Какво знаете за българската армия?
За жалост не се интересувам от тази област и не знам нищо повече от това какво представлява, какви са функциите й и че президентът я оглавява.
Кой е най-добрият начин да защитиш себе си и близките си?
Зависи от ситуацията, в която се намират, но застъпвайки се за тях във всеки смисъл, върши работа когато и да е.
Какво се прави при терористичен акт?
Не съм подготвена по този въпрос и нямам почти никаква представа как трябва да се действа.
Обичате ли България?
Разбира се. Това е любов, с която се раждаш и може би е единствената по важност, която си съперничи с тази към майката.
Ще останете ли да живеете тук, след като завършите образованието си?
Искам да завърша образованието си в чужбина заради естеството на гимназията и класа, в които уча. В зависимост от работата ми нататък, ще определя и държавата, в която ще живея и ще се развивам. Естествено предпочитам това да е родината ми и ако тя ми предлага поле за адекватна реализация, ще се върна.
Говорили ли сте с родителите си за въвеждането на военно обучение? Какво мислят те по въпроса?
Самата аз не знаех за тази идея доскоро и нямах възможност да го обсъдя с родителите си.
Как си представяте войната?
Бедствено положение, липса на храна и сигурност, множество плачещи хора по улиците, разбити семейства, изгубени невинни животи и всичко това заради невъзможността да се водят разговори.
Защо продължава да има войни?
Защото не всички са осмислили последиците от войните и това какво причиняват на хората по света.
За каква кауза би се бил?
Не бих се борила физически за никоя кауза по собствено желание.

• Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Вдигни очи 5 Вдигни очи

Исторически маршрути по знакови места в София насочват вниманието на жителите й към красивата архитектура

9 авг 2019, 5063 прочитания

Пластмасово небето, пластмасово морето 3 Пластмасово небето, пластмасово морето

Дневник на участието в световната инициатива Plastic Free July

2 авг 2019, 4269 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Стражари без апаши

За два различни метода за "възпитаване на добри граждани" – поглед към едва 10-годишната история на началното военно обучение в ГДР и към възникването на най-популярното световно младежко движение

Сметищата на гнева в Русия

Боклукът се превръща в политически проблем, който канализира недоволството и обединява различни групи около една кауза

Българската реклама в чужбина

Българските рекламни агенции все повече се ориентират към обслужването на клиент на чужди пазари

Индексите на борсата започнаха седмицата с ръст

"Стара планина холд" реализира най-голям ръст след съобщението за дивидент

Фонд на Рокфелер продава ритейл парка в Пловдив на групата "Химимпорт"

Активът се оценява на над 35 млн. лв., но дълговете са почти толкова

За нишките и хората

Чихару Шиота се завръща в Япония с първа голяма ретроспектива

Вдъхновението Хидра

Малкият, но изключително красив гръцки остров е не просто ваканционна дестинация, но и център на модерното изкуство