Упражнения по стил
Абонирайте се за Капитал

Всеки петък икономически анализ и коментар на текущите събития от седмицата.
Съдържанието е организирано в три области, за които Капитал е полезен:

K1 Средата (политическа, макроикономическа регулаторна правна)
K2 Бизнесът (пазари, продукти, конкуренция, мениджмънт)
K3 Моят капитал (лични финанси, свободно време, образование, извън бизнеса).

Абонирайте се за Капитал

Упражнения по стил

Shutterstock

Упражнения по стил

Време е да се гримираме, време е да се костюмираме, време е да започнем... централните новини

9181 прочитания

Shutterstock

© Shutterstock

Кариерата ми на гримьор започна в телевизия преди петнайсет години. Уточнявам това, за да е ясно, че задкулисните подробности от правенето на новини (да не се бърка с актуалното значение на "задкулисие" - бел. ред.) са част от професионалната ми биография: Инфарктните десет минути преди ефир, когато водещата се появява закъсняла за коса и грим. Извънредните емисии, непредвидените ситуации, личните драми...

Разбирам всичко, но не приемам непрофесионалното поведение и хроничното пренебрегване на "детайлите", което най-накрая съсипва голямата картина.

Когато намеря време да гледам новини, някак си ми се иска да бъда непосредствено информиран, вместо погледът ми да бъде насилствено прикован върху опушен грим или бъбрив принт върху трикотажен лежер.

Сутрешните блокове.

Всички познаваме добре онези клети млади хора, които са станали в четири, за да ни поднесат в седем новината, че бул. "Малинов" в Младост ще бъде частично затворен заради строежа на метрото. При тях нашенският рефлекс за неформалност и скъсяване на дистанцията се изразява в избора на водещите мъже да облекат полошърт или просто тениска. Най-често комбинирани със смачкано спортно сако. Това повече се доближава до ранния Бойко Борисов, отколкото до телевизионния шик. По-официално в скалата на сутрешния водещ е "само по риза". Дамите се отчитат с комбинация, непозната на световния новинарски ефир – трикотаж с принт. Наистина... Мислиш си, че докато гледаш телевизия, се осведомяваш, но всъщност не чуваш нищо, защото се чудиш какво точно иска да ти каже онзи психеделик принт върху бюста на новинарката. И пропускаш, че утре точно на твоята улица ВиК правят профилактика, съответно няма да може да се изкъпеш.

По света телевизионните журналисти в същия часови пояс явно поставят по сериозност сутрешните новини наравно с вечерните. Мъжете водещи винаги са с риза, сако и вратовръзка, в редки случаи без вратовръзка. Дамите също са издържани в комбинации от ризи, блузи и сака. Неформалната нотка идва от роклите, които винаги са с класически силует, подходяща дължина и консервативни деколтета.

Няма как да пропуснем приятните български примери в ранния часови пояс – Марин Маринов от БНТ. Двойката Цолова - Николаев в "Нова", Генка Шикерова от bTV. За жалост партньорът й все още е на ниво "ранния Бойко Борисов".

Генералните наблюдения, като сравним чужди и наши образци, са няколко. Правилният размер на мъжките костюми е изключение. Нормата е висящи рамене, ретро широчини около талията. При жените неоправдан за мен остава изборът на понякога прекалено спортно-елегантни материи и кройки, неподходящи за централна емисия. Или преднамерена официалност, липса на аксесоари и много черно. Освен в случаите на траур не намирам сериозен довод за носенето на толкова тъмни цветове в ефир. Другите крайности - прекаленият превес на личния стил и вкус, който стои прекалено бъбриво на екран. Или отчайваща липса на характер и скука. На челата на тези водещи пише: "Облекли са ме с нещо, което не е мое, не харесвам, не се чувствам комфортно и ми личи." Балансът пак се губи, отново е недостижима цел. В този ред на мисли наистина ми липсва стилното присъствие на Миа Сантова в ефир.

Централните емисии

Свещеният телевизионен пик за българското домакинство. Трепетът да ти разкажат какъв точно живот живееш.

Положително е, че тук нещата изглеждат под контрол. Въпреки това някои грешки изненадват неприятно. Неподходящо голи ръце, неформални материи, носенето на сако като цяло не е норма. При мъжете прегрешенията са редки, свързани най-често с избора на вратовръзка. Трябва да отбележа двойните усилия в новините на БНТ, Тв7 и "България On Air". Телевизионната драматургия включва планове в цял ръст, а отговорността за външния вид на водещите е от глава до пети. Резултатът е похвален.

Нещо, което на пръв поглед няма връзка с темата, е светлината в новинарските студиа. Осветлението в българския телевизионен ефир е кошмарно в повечето случаи, нищо че декорите на новините еволюират. Не случайно казваме, че "гледаме новини", а не "слушаме новини". Комбинацията от интериор, светлина, облекло, коса и грим са голям процент от нашето възприятие.

И ето една особено драматична за мен тема: гримът и косите в новините. Тук правилото less is more трябва да виси като дамоклев меч над главите на отговорните за тях. В нашите новини има много грим. Няма граници за количество и интензитет. Той е свободна територия за експерименти, без ограничения върху личния вкус и суетата на водещата. Силен грим се среща навсякъде – и в БНТ върху лицето на Радина Червенова, и в "България он еър" върху това на Радинела Бусерска. (Скоро някой беше коментирал в социалните мрежи, че Цветанка Ризова май е забравила да си измие лицето след Хелоуин.)

Но мой личен фаворит са гримьорските уъркшопове на bTV. Виктория Петрова редовно е с екстремно опушени очи, а Гена Трайкова очевидно е непресъхващ извор на вдъхновение за гримьорите. Тя постоянно изненадва с различни комбинации от цветове и форми. Съчетани със самодивската дължина на косата й... повярвайте ми, не чувам и думичка от казаното от нея.

По отношение на прическите на водещите проявяват ленивост и безразличие. И благодарение на осветлението на очи се набиват точно дефектите - недоброто стилизиране, хвърчащите коси, изобщо небрежността.

Прогнозата за времето

доскоро имаше spicy привкус заради синоптичките на "Нова тв". С годините се случи обратно еманципиране и двата пола изравниха сили пред картата с градусите. Но всички са на светлинни години от колегите им по света – при нас очевидно битува схващането, че прогнозата за времето е територия на неформалното общуване за разлика от рубриките за времето по западните телевизии, където спазват сериозния дрескод на новините. Тук жените преследват секси имидж, а мъжете - такъв, подходящ за барбекю.

По "Нова" на почит са различните варианти на букли и вълни в косите, по Тв7 - секси деколтетата, за разлика от БНТ и bTV, където все пак се стараят в посока по-формален и семпъл имидж. Мъжката половина ни радва с леки комбинации от полошърт - сако, или тишърт - сако. Цветовете са добре дошли. И за да не се обиди Иво Андреев – той носи костюм. Който обаче не му е по мярка.

Кариерата ми на гримьор започна в телевизия преди петнайсет години. Уточнявам това, за да е ясно, че задкулисните подробности от правенето на новини (да не се бърка с актуалното значение на "задкулисие" - бел. ред.) са част от професионалната ми биография: Инфарктните десет минути преди ефир, когато водещата се появява закъсняла за коса и грим. Извънредните емисии, непредвидените ситуации, личните драми...

Разбирам всичко, но не приемам непрофесионалното поведение и хроничното пренебрегване на "детайлите", което най-накрая съсипва голямата картина.

Благодарим ви, че четете Капитал!

Вие използвате поверителен режим на интернет браузъра си. За да прочетете статията, трябва да влезете в профила си.
Влезте в профила си
Всеки потребител може да чете до 10 статии месечно без да има абонамент за Капитал.
Вижте абонаментните планове

4 коментара
  • 1
    ana_ni avatar :-|
    ana_ni

браво!
    дано така наречените стилисти го отразят!

• 2
    clutch avatar :-P
    clutch

Преди време хвърлях по едно око на централната новинарска емисия на бтв и искрено се забавлявах от дрескода на водещите дами.
    Неподражаем стил тип 'селска бабуля" случайно видяла Некерман от '85-та и вдъхновена от лъскавите снимки, си ушила "фантазе" от басмените перденца :)
    Скоро видях, че нещата са същите-дрехи, направо крещящи "идваме от '80-те "
    Да се оправят, че на село взе да свършва басмата:)

• 3
    dnk avatar :-P
    dnk

Телевизия, особенно новини и сутрешни блокове, не гледам от 4-5 години. Тази статия е поредното доказателство за правилността на решението ми :)

• 4
    stoyanst avatar :-|
    stoyanst

Сутрешните блокове са ми фаворитни. Водещите са иди-дойди пооправени, но някои гости все едно са ги донесли направо с леглата в студиото - косите им са все още разпилени върху възглавницата, а очите подпухнали като превтасали понички. Как наистина да слушаш за какво ги разпитват :)

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход

Още от Капитал

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. OK