С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK

// Light / Тема

4 8 ное 2013, 14:11, 8915 прочитания

Упражнения по стил

Време е да се гримираме, време е да се костюмираме, време е да започнем... централните новини

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Илюстрация

Кариерата ми на гримьор започна в телевизия преди петнайсет години. Уточнявам това, за да е ясно, че задкулисните подробности от правенето на новини (да не се бърка с актуалното значение на "задкулисие" - бел. ред.) са част от професионалната ми биография: Инфарктните десет минути преди ефир, когато водещата се появява закъсняла за коса и грим. Извънредните емисии, непредвидените ситуации, личните драми...

Разбирам всичко, но не приемам непрофесионалното поведение и хроничното пренебрегване на "детайлите", което най-накрая съсипва голямата картина.

Когато намеря време да гледам новини, някак си ми се иска да бъда непосредствено информиран, вместо погледът ми да бъде насилствено прикован върху опушен грим или бъбрив принт върху трикотажен лежер.

Сутрешните блокове.

Всички познаваме добре онези клети млади хора, които са станали в четири, за да ни поднесат в седем новината, че бул. "Малинов" в Младост ще бъде частично затворен заради строежа на метрото. При тях нашенският рефлекс за неформалност и скъсяване на дистанцията се изразява в избора на водещите мъже да облекат полошърт или просто тениска. Най-често комбинирани със смачкано спортно сако. Това повече се доближава до ранния Бойко Борисов, отколкото до телевизионния шик. По-официално в скалата на сутрешния водещ е "само по риза". Дамите се отчитат с комбинация, непозната на световния новинарски ефир – трикотаж с принт. Наистина... Мислиш си, че докато гледаш телевизия, се осведомяваш, но всъщност не чуваш нищо, защото се чудиш какво точно иска да ти каже онзи психеделик принт върху бюста на новинарката. И пропускаш, че утре точно на твоята улица ВиК правят профилактика, съответно няма да може да се изкъпеш.

По света телевизионните журналисти в същия часови пояс явно поставят по сериозност сутрешните новини наравно с вечерните. Мъжете водещи винаги са с риза, сако и вратовръзка, в редки случаи без вратовръзка. Дамите също са издържани в комбинации от ризи, блузи и сака. Неформалната нотка идва от роклите, които винаги са с класически силует, подходяща дължина и консервативни деколтета.

Няма как да пропуснем приятните български примери в ранния часови пояс – Марин Маринов от БНТ. Двойката Цолова - Николаев в "Нова", Генка Шикерова от bTV. За жалост партньорът й все още е на ниво "ранния Бойко Борисов".

Генералните наблюдения, като сравним чужди и наши образци, са няколко. Правилният размер на мъжките костюми е изключение. Нормата е висящи рамене, ретро широчини около талията. При жените неоправдан за мен остава изборът на понякога прекалено спортно-елегантни материи и кройки, неподходящи за централна емисия. Или преднамерена официалност, липса на аксесоари и много черно. Освен в случаите на траур не намирам сериозен довод за носенето на толкова тъмни цветове в ефир. Другите крайности - прекаленият превес на личния стил и вкус, който стои прекалено бъбриво на екран. Или отчайваща липса на характер и скука. На челата на тези водещи пише: "Облекли са ме с нещо, което не е мое, не харесвам, не се чувствам комфортно и ми личи." Балансът пак се губи, отново е недостижима цел. В този ред на мисли наистина ми липсва стилното присъствие на Миа Сантова в ефир.
  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Имало едно време в "Червената къща" Имало едно време в "Червената къща"

Какво се случи в "Червената къща" и какво е бъдещето на сградата с дълга история на "Любен Каравелов" 15

21 фев 2020, 2767 прочитания

Wi-Fi free 3 Wi-Fi free

Все повече хора искат да преодолеят зависимостта си от технологиите. Бизнесът харесва това

14 фев 2020, 3108 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Жената от кафенето

Бързата история на дизайнерката Изабел Маран

Още от Капитал
Фокусът с цените на тока

Защо в България борсовата електроенергия е хем най-скъпа, хем най-евтина

Шопинг в Ямбол

Двама бизнесмени от региона строят ритейл парк за 12 млн. лв. с финансиране от банка и еврофондове

Нов цигарен връх

Rothmans е на път да стане най-търсената марка на пазара

Да се учиш да можеш да се отучиш

Главният изпълнителен директор на "А1 България" Александър Димитров пред "Капитал"

Календар и домашно кино

По-интересните събития от уикенда и седмицата

Имало едно време в "Червената къща"

Какво се случи в "Червената къща" и какво е бъдещето на сградата с дълга история на "Любен Каравелов" 15

X Остават ви 0 свободни статии
0 / 10