С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Вход | Регистрация
  • K:Reader - изданията

// Light / Тема

7 22 ное 2013, 16:00, 20070 прочитания

Адрес 4000

Активни млади хора разказват защо са избрали Пловдив

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Илия Ламбов, 33 г.
Скулптор на свободна практика

Какво ви накара да се установите и развивате в Пловдив?
От 10 години живеех в София. Беше ме стегнала шапката от дългото стоене пред компютъра, с наднормено време и допълнителна работа. Изпитвах и носталгия към бохемските нощи. Прекалено програмиран ми беше животът. Може би бях наивен, но се върнах заради възможността да правя авторски проекти. Голямо густо, бе. Първоначално работата бе свързана с интериорния дизайн и църковна дърворезба, впоследствие се включих в общи изложби и във фестивалите "Арт позитив", "Улица "Отец Паисий" и Нощта на музеите и галериите.

Откъде сте родом?
От град Ардино.

Къде сте учили или работили преди това?
В Пловдив завърших средното си образование - специалист по дърворезба и вътрешна архитектура, като успоредно с това ходех на уроци по рисуване в Стария град. Така се подготвих за Художествената академия и след като ме приеха, заживях в София. Завърших бакалавър дърворезба, впоследствие магистратура скулптура. След което направих едногодишен стаж в киното - високополигонално триизмерно моделиране. Работил съм и в рекламна агенция, и в гейм студио.

Какво ви липсва най-много от София?
Купоните. "Ранобудните студенти". Бистрата софийска вода.

Къде искате да отраснат вашите деца?
В Европа.

Избройте няколко разлики в манталитета на пловдивчани и софиянци.
Езикът ни описва най добре. "Аре" vs. "Хайди". Когато софиянци са дръзки, се получава рязко и грубо за разлика от пловдивчани, където е заобиколно и нежно. Майните членуват дори и малките имена Ана - Аниту. Билкова - билковата, съществителните също - "дупиту" и т.н., вероятно е начин да им добавят регионална важност и значимост. "Пиниз бе, майна!" Но по-уникалното е, че често можеш да срещнеш един и същ човек, три пъти за един ден, без дори да си се уговарял с него. Не се отива някъде конкретно, а просто ходят, "гиват по главната"?! Може да седнеш на една маса, на която всеки с всекиго е имал нещо общо - поотделно, но никога всички заедно. Нещо, което в София е невъзможно, защото без предварителна уговорка трудно би срещнал някого, времето не стига и се ходи като по задачи на конкретни места.

Какви са пловдивчаните?
Бавни, еснафи и разделени по касти, но красиви и топли.

Всички казват, че в Пловдив има особен, специален дух – според вас на какво се дължи той, какъв е?
Пловдив е голям град, а в сърцето му можеш да чуеш ударите на собственото си. Сякаш светът е спрял. Това добавя стойност и прави града специален, личен, наситен с чувства и запомнящи се мигове. От другата страна на безвремието в Стария град, кацнал над потока от красиви хора по главната, определено градът е колоритен и многопластов, посвоему интересен.

Кой израз ви е направил най-силно впечатление / ви е любим от пловдивския жаргон?
Шокиращата разлика за мен беше в самото начало. След тридневна неспирна работа следобедът ми беше свободен и по стар софийски навик очаквах допълнителна работа, но на въпроса ми "сега какво да правя" отговорът бе: "Е как какво!? Бутай си густото, бе майна!" И като Сизиф започнах да си бутам густото по тепетата.

Какво е "да бичиш айляк"?
Да бичиш айляк е логично следствие, след като цял ден си "си бутал густо", но обяснение за етимологията на думите не искам да давам. Нека всеки сам се опита да ги изживее. Препоръчвам ви го през лятото!

Как се променихте като човек, откакто живеете в Пловдив?
Спрях да бързам.

Какво бихте променили в Пловдив?
Бих създал ателиета за обмяна на опит с гост-артисти от цял свят, при това във всички области на изкуството. Утопия, а? Но ще го промени.

А какво никога не бихте променили?
Спокойствието.

Кое е най-интересното нещо, което се случва в града?
Трудно мога да кажа, че едно нещо е най-интересното,  но се случват доста интересни неща напоследък. В рамките на Нощта на музеите и галериите например на мен ми е невъзможно да отида на всички интересни събития, затова предварително си ги набелязвам.

Къде обичате да излизате? Кои са любимите ви места?
Обичам да ходя в artnews cafe, което е в непосредствена близост до галерия за съвременно изкуство "Сариев". Там обикновено срещам доста колеги и познати от София. Обичам също да ходя и в центъра за съвременно изкуство "Баня старинна", "Петното на Роршах", "Найлона", "Мария-Луиза", "Би-боп". Но най-любимото ми място в Пловдив е ателието ми в Стария град, особено сутрин в просъница, когато бие камбаната на "Света Неделя", сякаш съм вътре в камбаната и целият кънтя от вибрацията на звука.

Когато сме туристи в Пловдив, какво трябва да посетим задължително?
Археологическите разкопки и историческите забележителности, но и върховете на тепетата, откъдето се разкрива градът като на длан. Ако гледа към София, там човек може да наблюдава уникалния лазур, с който слънцето обсипва небето над Тракийската низина при залез.
  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Другари срещу "хулигани" 3 Другари срещу "хулигани"

Изложба изследва хомосексуалността в България по време на комунизма

11 окт 2019, 2301 прочитания

Единство, творчество, касичка Единство, творчество, касичка

Кампаниите за групово финансиране намират все по-голям успех при креативните проекти в България

4 окт 2019, 2940 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Градът, в който се чувствам цял

Сметка за основни операции - струва ли си

Всеки, който ползва рядко банкови услуги, може да се възползва от опцията, но и не само той

Борис Бонев: между гражданите и политиката

Единственият непартиен кандидат се бори за гласове с малък бюджет и без подкрепа от партийни структури

София: този път има интрига

За пръв път от над 10 години в София се води истинска политическа кампания. "Капитал" прекара по един ден с четиримата основни кандидати, за да види отвътре как те се борят за гласовете на софиянци

Кеч с корупцията

За близо две години съществуване антикорупционната комисия не само не постигна резултати, но и създаде корупция

Надежда за "Ирина"

Режисьорката Надежда Косева преплита темите за женската сила и клаустрофобията на малкия град в новия си филм

В Белград, на чисто

С изложбата The Cleaner Марина Абрамович показва творчеството си в родния Белград след 44-годишно отсъствие