Жълто небето, черно-бяло морето

За вечното дерби на Пловдив - "Локомотив" и "Ботев". Животът между любовта, омразата и историческите факти извън стадиона според няколко привърженици на двата емблематични местни отбора

Ти от "Ботев" или от "Локото" си? Ако зададете този въпрос на произволен пловдивски мъж, почти сигурно е, че още преди да сте го завършили, ще получите категоричен отговор. Не съществува друг град в България, в който футболните фенове да са така безрезервно и завинаги отдадени на един от двата местни отбора. Въпрос на страст и колорит, облик, който създава имиджа на града. Както се шегува техен привърженик: "Много често се е случвало фенове от друг град да питат – ти от кой отбор си, аз му отговарям – от "Локо" (Пловдив), а той казва – а от софийските?"

Те са хора на различна възраст, с различни политически възгледи, музикални вкусове и личностни характеристики. Принадлежността към единия или другия отбор се обуславя от израстване в определен квартал, предаване на правата вяра от баща на син и идентификация с определени ценности. "Това е краста, тръпка, идея, любов", отсичат всички. За футболните почитатели си или "канарче", или "смърф".

Благодарим Ви, че четете Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се
Close
Бюлетин
Бюлетин

Капитал: Light

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.

12 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 2
    dinamit1 avatar :-|
    Слави Георгиев
    • - 13
    • + 21

Разбира се, типичните локомотивски лъжи и комплекси! Ще ги оставя без коментар. А това за безплатните билети за мачове е предложение, не на Славчо Атанасов, а на Георги Титюков, зам-кмет по спорта и сега отново зам-кмет и при Иван Тотев.

Нередност?
  • 4
    rudel avatar :-|
    Vasil Grozdanov
    • - 21
    • + 6

Локомотив е отборът на народа, а Ботев на партията и властта, а колкото до правото на някой да се кичи с имената на Ботев и Левски, оставям на всеки да прецени сам дали е правилно

Нередност?
  • 5
    skch avatar :-|
    skch
    • + 13

Коментарите отдолу абсолютно "потвърждават" изказаните мнения в статията, че никой не мрази другия :)

Нередност?
  • 6
    stavrogin avatar :-|
    Stavrogin
    • - 5
    • + 17

До коментар [#4] от "rudel":

Е нали сте отбора на интелигенцията, а сега пък отбора на народа, тва се две изключващи се неща.....Моята социология е кристална и съм сигурен, че ако се екстраполира в общоградски мащаб пак ще е вярна ...от смислените хора които познавам в Пловдив не повече от 20 процента са локомотивци, сигурен съм че ако се направи едно социологично проучване на посетителите на чалгабаровете в пловдив резултатите ще са потресаващи, обърнете внимание на флагчетата, които висят по паркираните пред чалга заведенията автомобили, резултатите пак ще са потресаващи за локо-интелигенцията на Пловдив!

Нередност?
  • 7
    bultras avatar :-(
    chehov40
    • - 9
    • + 12

Локомотив е отборът на пловдивските парвенюта. Неслучайно си пренаписаха историята.

Нередност?
  • 8
    ajsayder avatar :-P
    sim4o
    • - 1
    • + 5

1.Вярно ,че всъщност 4 отбора в България си имат публика и фенове - това го разбрах в казармата .. Бяхме си от "Левски", ЦСКА, "Ботев" и "Локото" .. други - нямаше!
    Не казвам нищо, ,може да има и слависти, и някакви други , но просто в живота си не съм попадал на тях ...
    Иначе - като съм бил при мои приятели из България и те бяха невероятно учудени, как аз - дето се интересувам от футбол, не тичам да гледам по телевизията "Левски"-ЦСКА и не съм от никого от двата "гранда" ...
    2.Типични фенове от Локото ....
    http://www.youtube.com/watch?v=qNRkaneJmWQ

Нередност?
  • 9
    kamatnaisura avatar :-|
    suroIkamatno
    • - 8
    • + 5

Според мен е вярно, че интелигентните пловдивчани са от "Локото", а не от "Ботев". То е като в София - истинските софиянци са от Левски, а "столичани в повече" са от ЦСКА. Затова и Локото и Левски са си партия...щото представляват гъзарите в двата града.

Нередност?
  • 10
    kamatnaisura avatar :-|
    suroIkamatno
    • - 7
    • + 4

Забравих, другото очевидно доказателство за казаното е, че очевидно феновете на "Ботев" не четат капитал. Те не се занимават с такива неща, или са на кръчма, на чалга или нещо такова, или си правят поредния малоумен татус.

Нередност?
Нов коментар

Вход

Още от Капитал