Малки истории'13: Фаталната дребнавост

Алек Попов, писател

През 2013 г. вниманието беше фокусирано върху протестите, което, от една страна, всъщност е естествено, но от друга – не. Вероятно не само аз, но и много други хора са пропуснали важни неща. Със сигурност – да свършат работата, която са искали. Така става, когато човек живее в интересни времена – няма време да се концентрира върху призванието си или поне не напълно. Това важи не само за хората, които правят бизнес, но за всички съсловия. Годината за съжаление мина под знака на турболенциите – и да е имало добри работи в изкуството например, те не са били във фокуса на вниманието. Въпреки това се случиха интересни неща: романът на Милен Русков "Възвишение" беше поставен на сцена, което все пак е пробив в едно традиционно мислещо общество.

Благодарим Ви, че четете Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се
Close
Бюлетин
Бюлетин

Капитал: Light

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.

12 коментара
  • 1
    red.mary avatar :-|
    red.mary

Много, ама много съм съгласна с написаното от Алек Попов. Мисля, че редко имам удоволствието да прочета нещо толкова разумно, умерено и смислено. Действително, за съжаление "В България хората са комплексирани и самолюбието им е прекалено силно изявено за сметка на чувството за приличие и мярка".
    По отношение на миналото, наскоро имах щастието да прочета някои по-слабо популярни романи и разкази на Ремарк (защото си ги намерих в електронен вариант), който като автор има огромен принос за справянето с травматичното минало на нацията след Първата и Втората световни войни. Та там пише, че (освен досадни) "най-опасни са хората, които не допускат да има друго мнение". Дано и ние успеем да осмислим нашето травматично минало с помощта на изкуството и хора като Алек Попов...иначе сблъсъците на егото на много хора и "меренето" (както сполучливо го назовава) ще продължи до безкрай за сметка на всички ни!

• 2
    pavla avatar :-|
    ПАВЛА

Призраците на миналото излязоха отново ...
    Много точно казано.

• 3
    bramasole avatar :-|
    bramasole

"Това винаги е бил основен проблем при нас - едно дребнаво съперничество, което ни пречи да постигнем нещо по-голямо като екип, да постигнат нещо заедно като екип, пак казвам, а не като банда."
    "Тази дребнавост може да съсипе участта на всяка нация независимо от историческите шансове, които получава."
    Като добър писател, Алек Попов е намерил обикновените, но точни думи, с които да направи дисекция на обществото ни. И да ни каже в прав текст, че времето на излекуване на нацията зависи от самите нас. Не, че ние не го знаем. :(

• 4
    petrakieva avatar :-|
    Каишков - Либерален мислител

[quote#2:"ПАВЛА - SorryLol"]Призраците на миналото излязоха отново ..[/quote]
    Или някой като другаря Алек (с руско име, бай дъ уей) замръзнал в миналото се мъчи да ги извади отново. Щото не иска да има бъдеще сигурно.

• 5
    k_ avatar :-|
    k_

Сестрите са готини.
    Доставиха ми удоволствие. Чакаме втората част.

• 6
    geoimg avatar :-(
    Geoimg

Дребните камъчета обръщат колата!?

• 7
    comandante avatar :-|

[quote#1:"red.mary"]Много, ама много съм съгласна с написаното от Алек Попов[/quote]
    Ами всичко има вид на вярно и правдоподобно ама кои са тези не тоталитарни държави с които искаме да бъдем заедно и да вървим напред към мир и справедливост?
    Същите тези които избиват цивилните жени , деца и старци в окупираните "тоталитарни" страни след като им обесят лидерите или ги отстрелят с ракети на авиацията?

Какво ще си мислят децата е тези страни ако това се случи на техните родители :
    http://offnews.bg/index.php/277368/bezpiloten-samolet-ubi-13-svatbari-v-jemen

• 8
    klimentm avatar :-?
    klimentm

До коментар [#7] от "comandante":

Изобщо ударил си я през просото и караш наред.Нима мислиш че има толкова наивни че да ти повярват? Повиши си малко нивото недей така!

• 9
    comandante avatar :-P

[quote#8:"klimentm"]Изобщо ударил си я през просото и караш наред.Нима мислиш че има толкова наивни че да ти повярват?[/quote]
    Либертарианския фундаментализъм така е изпълнил възприятията Ви ,че отричате и подлагате на съмнение обективната реалност !

• 10
    motochristo avatar :-|
    motochristo

[quote#7:"comandante"] кои са тези не тоталитарни държави с които искаме да бъдем заедно и да вървим напред към мир и справедливост?[/quote]

Например: Белгия, Холандия, Финландия, Дания, Австрия, Чехия, Словакия, Полша, ЕЙРЕ, Швеция, Норвегия.
    Примери бол, само желание да има...

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход

Още от Капитал