Странници в рая

В Сирия те са били уважавани и успешни мъже, радващи се на луксозен живот. Днес те са в Швеция, далеч от войната, но подложени на лишения и работещи нелегално

Снимки: @Матилде Гатони<br /><br />Стрьовелсторп, Швеция
Швеция е единствената в света, която позволява постоянно пребиване на сирийски бежанци на територията си от миналия септември насам. Примамени от мечтата за безопасен и комфортен живот, повече от 6000 от тях подават молби за убежище още през септември и ноември.

"Животът ми в Сирия беше невероятен, имах всичко." Облечен в жълта блуза и размъкнати сини панталони, 23-годишният Салах Дебас често си спомня бляскавия си живот отпреди само две години. Като музикален редактор в радиостанция, собственост на Махер Асад, брата на сирийския президент Башар Асад, Дебас прекарва деня си между студиата и партитата в дискотеките и нощните клубове из целия Близък изток – от Кайро до Дубай, от Бейрут до Истанбул. По думите му заплащането било добро, а начинът на живот – завиден.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    grinda avatar :-|
    grinda
    • - 4
    • + 45

<<"Никой думичка не можеше да ми каже, ако минех на червено или пусках музика късно през нощта. Трябваше просто да звънна по телефона и полицията ме оставяше на мира", спомня си той с носталгия.">>

Господинчото с този манталитет келешлък няма място нито в земния, нито в небесния Рай. Събратята му по съдба, които обаче учат езика, търсят си упорито каквато и да е работа, бързо са разбрали, че са попаднали на правилното място - шведската държава им е осигурила оцеляването, докато си стъпят на краката. Имам чувството обаче, че са малцинство. Швеция си подготвя близко бъдеще в стил "храни куче, да те лае"...

Нередност?
  • 2
    alexgg avatar :-|
    Minddestruction
    • + 15

[quote#1:"grinda"]<<"Никой думичка не можеше да ми каже, ако минех на червено или пусках музика късно през нощта. Трябваше просто да звънна по телефона и полицията ме оставяше на мира", спомня си той с носталгия.">> [/quote]

Така е то - повечето бежанци, които могат да стигнат далеч са били на високо в йерархията. Нали за да имат пари за да плащат всичките 'такси' трябва да са ги спестили от 'закуските си'. Много от тези които са в България също са платили доста (да пресекат цяла Турция нелегално, както и границата с Бг. Истинските бежанци са по границите на Сирия - Ливан, източна Турция....
    Само дето няма как да ги пресееш, освен по религиозен признак (както направиха швейцарците).

Нередност?
  • 3
    pinoccio avatar :-?
    pinoccio
    • + 22

Който злоупотребява с гостоприемството, не може да се сърди на никого, освен на себе си.
    Не знаех, че Швеция е страната отговорна за войната в Сирия...
    Манталитета на имигрантите, още повече на тези от приведените примери е ужасяващ - нежелание да се впишат в приелата ги страна, да работят, да учат езика...
    И това са уж образованите бежанци.
    Но и те като всички останали смятат, че трябва да получават всичко на готово. И швеците не ги чака нищо добро, бунтовете от миналата година няма да са изолиран случай.

Нередност?
  • 4
    chitatelsz avatar :-|
    Читател
    • + 4

Разбираема е драмата на тези хора, ала не и отношението на някои от тях към страната-приемник.

Ето една по-различна гледна точка за бежанците - в случая от Афганистан - пак в Швеция - http://www.youtube.com/watch?v=KBdmdCW_-A4 . Положението е същото и в Норвегия. И ще става още по-тежко, защото нито войната в Сирия, нито размириците в Ирак и Афганистан скоро ще свършат. Да му мислим и ние.

Нередност?
  • 5
    alexgg avatar :-|
    Minddestruction
    • - 1
    • + 7

До коментар [#4] от "Читател":
    Изгледах видеото от този линк. То е пълно обяснение защо някои се чалват като Бреивик и избиват. Само дето има много логика в това което е направил - да избие не само сегашните но и бъдещите социалисти; социалистите, които там (вече и в Бг) проповядват мултикултурализъм. Още тогава четох в не особено популярна статия, че в Осло в последните 5 години всички изнасилвания са извършени от хора с "културни" особености.

Нередност?
  • 6
    bretschneider avatar :-|
    bretschneider
    • + 11

"Никой думичка не можеше да ми каже, ако минех на червено или пусках музика късно през нощта. Трябваше просто да звънна по телефона и полицията ме оставяше на мира" - Жмел!

Нередност?
  • 7
    unspotted avatar :-|
    unspotted
    • - 2
    • + 1

До коментар [#5] от "Minddestruction":

България? Социалисти? Къде ги видя, тук всички са от десни по-десни. Който има, има, другите да го духат. А мултикултито е само колко да не ядем шамари от Брюксел.

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал