С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Вход | Регистрация

// Light / Тема

10 24 яну 2014, 14:14, 23712 прочитания

Всичко за продан

Как да се ориентираме в дебрите на eBay

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Илюстрация

И ние сме продали нещо на света

Разнообразието от стоки, предлагано от български търговци в eBay, е изненадващо. Антики, бижута, дрехи и недвижими имоти са само малка част от категориите, в които ще откриете огромно количество обяви от местни потребители.

Ръчно плетените пуловери, жилетки и рокли на mylovelyknittings4u могат да се похвалят с 972 звезди и 99.5% положителен фийдбек, натрупани от 2008 г. Продавачката е и модел на всичките си творения, чиито цени варират от $599.99 за бяла мохерна рокля до $19 за чифт плетени чорапи.

Потребителят bokluci с 3064 звезди и 100% положителен фийдбек продава огромна селекция от антики. Сред обявите му изпъква картина на руския художник Сергей Виноградов за 38 000 долара, която е и с най-висока стойност от всичките 11 430 артикула в продажба. Най-евтино можете да се сдобиете с комплект от 5 броя български монети от 2 стотинки, нови, в картонена опаковка за скромните 17 долара.
Интересни са и предложенията на otshelnika, чийто профил има 438 звезди и 99.4% положителен фийдбек. Най-луксозните му обяви са за два чипровски килима от 1930 г., всеки от които струва 4000 долара. От otshelnika може да закупите и ръждясало ренде от 1950 г. за 85 долара, ръчно бродиран портрет на Ленин от 1967 г. за 115 долара, регистрационен номер на михайловградски автомобил от 1960 г. за 48 долара, както и квадратна метална табела с надпис на български "Да се работи тук!" за 110 долара.

Metal_invader, потребител от 2009 г. с рейтинг от 326 звезди и 99.2% положителен фийдбек, предлага основно метъл албуми на компактдискове на цени от около 5–6 долара.

Има и български търговци в eBay, които предпочитат да не се ограничават с продажби в конкретна категория. Предложенията на един от тях варират от къща на 60 км от Албена за 23 100 долара до мускали с розова вода за 15 долара и плетени вълнени чорапи за 23 долара. Профилът на търговеца е с 259 звезди и 98.6% положителен фийдбек, а профилната снимка е на силно гримирано усмихнато момиче. Потребителят се оказа мъж, който пожела да запази анонимността си. Продава в още четири сайта, включително и български, и "предлага всичко, което има цена". Твърди, че в българските сайтове http://auction.bg и prodavalnik.bg се продава повече, а най-скъпият артикул, който е пласирал, е шлифер на английската марка Burberry за 120 евро.

Помолихме няколко български търговеца в eBay да ни споделят за своя личен опит с платформата.

Борислав Кайков, 53 год., гр. Варна, фотограф, продава активно от началото на 2012 г.

Как решихте да започнете да продавате онлайн и защо избрахте eBay?
Забелязах, че има разлика в цените на старите фотоапарати и обективи, които могат да се купят у нас, и тези в чужбина. Избрах eBay заради голямата му популярност и сигурност.
Кое е първото нещо, което продадохте?
Много запазен немски обектив от 80-те години.
Какви артикули предлагате основно и в кои категории?
Засега съм се ограничил само в 1 област – фототехника и аксесоари.
От кои страни са по-голямата част от клиентите ви?
Най-много от САЩ, Хонконг, Китай,Тайланд, Канада, Австралия.
Кой е най-скъпият артикул, който сте продали в eBay и на каква цена?
Обектив "рибешко око" на Canon отново от 80-те за около 1000 лв.
Каква част от месечния ви доход е от продажби в eBay?
Понякога 15-20%, а има и месеци с 40-50%. След приспадането на таксите на eBay и заплатената цена на стоките остава, печалбата е в рамките на 5 до 20%.
Един съвет за купувачи в eBay.
Да не купуват от нови продавачи (с нулев рейтинг) и от продавачи с под 97% рейтинг. Ако продавачът е с по-нисък рейтинг, да прочетат отзивите и да си преценят дали да купят от този търговец, ако няма алтернатива.
И един за продавачи.
Да правят качествени снимки на продуктите, които предлагат. Снимките продават...

Даниел Янков -Енжо, 24 год., гр. София, съдружник в малка фирма, активен продавач от година.

Как решихте да започнете да продавате онлайн и защо избрахте eBay?
На шега. Всичко започна от старата ми месторабота, която беше в една от големите вериги за дрехи втора употреба. Дочух за тази възможност от редовните ни клиенти, или т.нар. прекупвачи. Някои от тях продават дрехите и аскесоарите в бутиковите си магазинчета, други - в най-популярния сайт за безплатни обяви у нас, а трети – в eBay. Тогава си казах, че щом го правят те, мога да го направя и аз. Реших се да пробвам с онлайн продажбите и се спрях на eBay, тъй като отдавна му бях хвърлил око, а и все още беше непозната територия за мен. Освен това с eBay направих асоциацията за свят, който предоставя големи възможности.
Кое е първото нещо, което продадохте?
В началото пуснах за продажба няколко дрехи от типа New with tags. Връщам се в регистрите с отзиви и откривам първата отпътувала: Brand New Billabong Women's 'Boy Fit' Da-BoardShorts" за 5.99 паунда - дамски шорти, които ми донесоха първите 10 лв. печалба от eBay.
Насочих се основно към дрехите втора употреба, тъй като много често другите стоки са по-евтини или на същите цени в сравнение с тези в България. Предлагам на света селектирани дрехи и аксесоари на популярни марки, а приоритет са ми мъжките дрехи.
Основните ми купувачи са от Великобритания и Европа, но не липсват и ентусиасти от цял свят – САЩ, Австралия, Бразилия и др.
Най-доходоносен се оказа един чифт страхотни карирани кецове на Nike, който прибави към сметката ми около 110 лв. Интересното в случая е, че според мен маратонките не бяха оригинални, но един германец ги оцени по достойнство. Бяха наистина страхотни.
Трудно ми е да се спра на конкретно число, тъй като доходът ми от eBay все още не е константна величина и варира постоянно, но съм изкарвал пари в границите между 10% и 150% спрямо нетна заплата от 400 лв.
Един съвет за купувачи в eBay.
Да купуват смело и без притеснения. eBay е сериозна международна платформа, която, освен че предоставя големи възможности на продавачите в нея, се грижи и за правата на купувачите като такива. В eBay трудно ще откриете изобилие от продукти на Louis Vuitton, Gucci, Hermes или други световноизвестни луксозни марки на първа страница за смешни пари.
И един за продавачи.
Да се въоръжат с желание и търпение за опознаване на средата.

Огнян Николов, 41 год., гр. Видин, работя като диспечер към американска фирма за превоз на тежки товари, активен продавач от 2-3 години

Как решихте да започнете да продавате онлайн?
Реших да вляза в eBay първоначално като купувач, докато живеех в Лондон. Tам прекарах 5 години, върнах се в България през лятото на 2012 г. Ако във Великобритания се интересувах предимно от покупки на коли с десен волан, които пласирах на нашия пазар,  в България се заинтересувах какво би могло да се продава навън.
Продавал съм и все още продавам недвижими имоти, гори и земи.
Kлиентите са ми предимно англичани, които идват на място тук, за да си прехвърлят имота.
Не си спомням точната цена на най-скъпия имот, който съм продал. Mисля, че е от порядъка на няколко хиляди британски лири.
Не мога да кажа каква е точното число, защото е променливо във времето. Имало е месеци дори без продажби или месеци с повече продажби от обичайното.
Вашият съвет за нови търговци в eBay.
Съветът ми към купувачи и продавачи в eBay е да бъдат най-вече коректни и максимално обективни. Началото в eBay е трудно, нужно е време, за да се изгради необходимата репутация, необходимият фийдбек, затова хора, които не са сериозни и имат типично ,български манталитет', нямат място в сайта и обикновено не стигат далеч.
~
  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

България преоткрива таланти 2 България преоткрива таланти

Илюстрации с портрети на роми от България и света разказват техните непознати истории и постижения в изкуството

30 авг 2019, 2821 прочитания

Добрият, лошият и безучастният 3 Добрият, лошият и безучастният

Важните уроци от кампанията "Не ми се обиждай, но...", която обръща внимание на щетите, нанасяни от предразсъдъците и езика на омразата

23 авг 2019, 5197 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Млад конструктор

Сглобяемите мебели на арх. Петър Захаринов без лепило и пирони събират финансиране в indiegogo

Моят все по-скъп банкер

Банките започнаха да повишават таксите, като засилване на тенденцията, която не е нова, се очаква от есента

"Шпионският" скандал: 17 мига от есента

Разследването срещу лидера на Движение "Русофили" Николай Малинов изглежда повече като за предизборна вътрешнополитическа употреба, отколкото като реален шпионски скандал с Москва

Понижена или повишена е България в новата Еврокомисия

Мария Габриел ще отговаря за обширен ресор с огромен бюджет, но с малка политическа тежест

Училище в облака

Стратегията на 90-о СОУ привлича все повече ученици от съседни райони и училища с иновативните си методи

Разходка в Прага

Бира, трева и музеи. Из града, който "те сграбчва за реверите и не те пуска да си отидеш"

Кино: "То: Част втора"

Сумата от всичките ни страхове по Стивън Кинг