С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Вход | Регистрация

// Light / Тема

7 24 яну 2014, 12:26, 10448 прочитания

China на килограм

За евтиното и екзалтирано, но не чак толкова качествено пазаруване от китайски сайтове

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg
Слънце, море, пясъци, каяци, катамарани, пет-шест буйни жени с още по-буйни четири дребни дечица – традиционното ни кокоше море. Забелязвам, че едната мацка не сваля от ръката си доста симпатичен часовник-гривна, какъвто досега не съм виждала. И за разлика от мен, която съм оставила в града всичките си аксесоари, се рови и облива, без да й пука какво ще му се случи. Разбира се, веднага попитах откъде е, колко струва... Отговорът: "От Лондон за десет паунда, но ги има за по долар в един китайски сайт." Само запомних, че името му е нещо близко до Али Баба.

Първата ми работа, като се върнах в София, беше да издиря кой е сайтът. И така се започна. Във въпросния "Али Баба" (www.aliexpress.com) има всичко – дрехи, обувки, бижута... за малки и големи, и предмети за дома. Безплатна доставка и никакви пари. Почти никакви.

Заедно с една от другите ми приятелки седим всяка на своя си компютър у дома и си пращаме линкове в чата: "Ето и тази", "Ауу, а това видя ли го", "Ох, черно или червено", "Да, и аз гледах същите кецове", "А защо няма без шевове", "Намерих ти подобни на "Док Мартенс". Изобщо – пълната екзалтация на женички, попаднали в евтиния рай на всички предмети, които някога са искали да имат. Евтини, евтини, колко евтини. Ами, за 16 американски долара блестяща – на картинка – имитация на "Док Мартенс". Часовници, куча марка, но с дизайн, който не сме срещали по българските улици за три долара. Как да не си купиш поне пет в различни цветове и модификации?!

Първо, за проба, защото все пак не знаем какво качество са на живо, за колко време пристигат, ще се занимаваме ли с митници, напоръчвахме по три-четири различни часовника за не повече от четири долара всеки. Може да се плаща и с някои видове дебитна карта. Обработката на поръчките отнема до седмица, а продуктите пристигат до 60 дни, напълно безплатно с китайските пощи, в чийто сайт може да следиш докъде са стигнали. Първите часовници пристигнаха след около месец от поръчката на вратата в офиса ми. Бяха едно към едно като на снимките от сайта, точни и работещи чудесно. Голям хит. Всички ме питаха откъде, я-я, ама наистина ли... И оттук, разбира се, последва вълна от още по-сериозно напоръчване на дрехи, обувки, подаръци за приятели и всякакви глезотии за деца.

Дойдоха и първите ми затруднения – какво да правя с толкова много еднакви или подобни аксесоари и кога изобщо ще ги износя. Това се решава лесно – обзаведох половината си приятелки с такива часовници-гривни. Размишлявахме на шега върху "бизнес модел", при който купуваме стотици и ги продаваме тук за по 15 лв. Е, няколко месеца по-късно една колежка ме попита колко точно ми е струвал часовникът. Видяла да се продават подобни в Пловдив за по 10 лв. Пфууу, изпреварили ни бяха.

Но голямото количество евтини китайски стоки на бюрото са дребни кахъри. Оказа се, че този вид пазаруване има и други тънкости и подводни камъни, за които трябва да се внимава. И разочарованието идва най-вече от това, че си чакал нещо да пристигне месец- месец и половина и то не е това, което си си пожелала. Не те е яд за малкото пари, хвърлени по него, колкото че си останала с празни ръце.

Трябва да се внимава с размерите. Китайците са дребни хора. И си имат тяхно виждане за номерация. Да, в сайта, когато пазаруваш дрехи, са опънали едни сравнителни таблици с всички възможни размери по света. Но кои точно използват при някои стоки е мистерия. Може и да им пишеш да питаш. Половината от тях ще отговорят, другата – не. Сайтът е нещо като сборен пункт на търговците. Един вид си във виртуалния мол на стотици китайски магазини и поръчките се изпълняват по различни начини от тях, а не от самия сайт.

Та мериш си стъпалото с линия, ама когато обувките пристигнат, се оказва, че това е дължината на подметката и отвътре е доста по-късо, неносимо късо. Имаш опция да върнеш стоката. Но това си е занимaвка и пари. И или ги препродаваш в българския продавалник или някои от онлайн магазините за втора употреба, или ги даваш на първокласника на колежката си. При всички положения разочарованието и разправиите ти носят само и единствено негативни емоции, които помрачават еуфорията от новооткритото хоби да пазаруваш евтино на килограм.

След това преоткрих изискванията си за качество. Да, евтино, евтино, но може ли, ако обичате, да не изглежда твърде евтино. Това е проблемът с някои дрехи. Идват, пипваш ги и ъъъх. Обезателно се перат, защото имат мирис на бензин или на някакво друго гориво. Висят конци отвсякъде – режеш ги. Декоративната подплата на качулката – е, няма такъв изкуственяк, изглеждащ толкова зле. Разшиваш го и се оказа, че отдолу е ад от ръбове и избухнал текстил. Носиш я на шивач. Оправят я.

И така започваш да поръчваш много по-внимателно и избирателно. Прекарваш половин час в оглеждане на всички снимки и сравняване на размерите. Въобще не поръчваш, ако не ти отговорят на зададния въпрос. А и неусетно са дошли намаленията в стандартните магазини, от които пазаруваш тук. Знаете – влизаш в съблекалнята, мериш, оглеждаш, пипаш си го колкото искаш и винаги можеш да го върнеш или замениш в рамките на една разходка.

Засега с приятелката ми сме се спрели. Не поръчваме. Може би защото се напълнихме със стока. Или защото се напатихме и поразправяхме, аз доста повече от нея. А и първият ми часовник вече се изтърка и му изпадаха няколко капси за, има-няма, три месеца. Добре че имам още два такива. Но не сме и зачеркнали "Али Баба". Предимствата му са, че е изключително евтино. Има почти всичко.

Безплатна доставка. Забележките са в качеството и налучкването на правилния размер. И каквото и да си говорим, приятелката ми през юни на една морска сватба ще е с дълга феерична рокля от този сайт за петнайсетина долара.
  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

България преоткрива таланти 2 България преоткрива таланти

Илюстрации с портрети на роми от България и света разказват техните непознати истории и постижения в изкуството

30 авг 2019, 2853 прочитания

Добрият, лошият и безучастният 3 Добрият, лошият и безучастният

Важните уроци от кампанията "Не ми се обиждай, но...", която обръща внимание на щетите, нанасяни от предразсъдъците и езика на омразата

23 авг 2019, 5216 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Обща поръчка

С какво и как плащаме онлайн

Новият играч в медийната реклама

Connected е новият бранд, отделен от портфолиото на All Channels Communication Group

ПИК-ът на отровената среда

Очернянето на годеницата на кандидат-кмет на София от кафявия сайт "ПИК" за първи път породи консенсус сред политици, журналисти и PR-и за това какво НЕ е журналистиката

Експериментът Бобов дол

В замрялото сърце на въгледобива е разрешено най-мащабното изгаряне на отпадъци на Ковачки

Как започва вносът на боклуци в България

Отпадъци за горене започват да се внасят в периода 2014 - 2016 г., като зад начинанието е бившият директор на "Лукойл България" Валентин Златев.

20 въпроса: Ралица Петрова

Режисьорката на "Безбог" завършва сценария към следващия си филм

Кино: "То: Част втора"

Сумата от всичките ни страхове по Стивън Кинг