Четири димящи бюра
Абонирайте се за Капитал

Всеки петък икономически анализ и коментар на текущите събития от седмицата.
Съдържанието е организирано в три области, за които Капитал е полезен:

K1 Средата (политическа, макроикономическа регулаторна правна)
K2 Бизнесът (пазари, продукти, конкуренция, мениджмънт)
K3 Моят капитал (лични финанси, свободно време, образование, извън бизнеса).

Абонирайте се за Капитал

Четири димящи бюра

Четири димящи бюра

Млади професионалисти, които не се притесняват да се нарекат работохолици

25462 прочитания

© Велко Ангелов

Емилия Василева, 37 години

Управляващ директор

По колко часа прекарвате в офиса?

Средно около 50 часа на седмица, понякога повече. Работата ми е свързана и с много срещи извън офиса, така че приемам понятието офис като местата, на които осъществявам основните си задачи – понякога това са офисите на клиенти и партньори. Денят ми започва около 8:30 – 9:00 и понякога приключва късно през нощта. Тъй като сферата на бизнес, в която съм, е свързана с детайлно и стриктно отчитане на времето, имаме точна статистика кой колко часа работи.

Какви са признаците, по които може да разпознаем един работохолик?

Когато дори в свободното си време или почивните дни съзнанието на човека отново е фокусирано върху неговата работа. Когато работата непрекъснато присъства в разговорите с приятели и семейството, когато служебните задачи винаги изместват в планирането личните интереси – това е сигурен белег, че говорим за работохолик.

Вашите близки смятат ли ви за такава?

За съжаление да, за още по-голямо съжаление са прави.

Защо има служители, които се срамуват да се нарекат работохолици?

Вероятно има наслагване на негативен елемент в термина – едва ли не е диагноза, понякога се третира и като неспособност за лична организираност, невъзможност за делегиране или липса на странични интереси. Според мен работохолизмът е по-скоро свързан с приоритизирането на ценностите и амбициите, както и на резултатната ориентираност на служителя и неговата ангажираност към компанията.

Как се отразява натовареният работен график на личния живот?

Ако не се намира начин за баланс – негативно, защото практически не остава пространство, в което човек може да се отърси от напрежението и да зареди батериите си. Практически личният живот става допълнение на работата.

От какво се лишавате най-често заради работата?

От спорт, срещи с приятели, време за любими занимания като изкуство, художествена литература, време за самата мен.

С каква мисъл се събуждате сутрин?

С плана и задачите за деня, тяхното оптимално разпределение, целите за седмицата.

Какво ви държи концентрирана? 

Най-силната мотивация за вас да сте посветена на офисните си задължения, да имате нужда да работите интензивно?

Доброто приоритизиране. Аз съм изключително резултатно ориентирана, екипните и стратегически заложените цели, които обикновено са доста амбициозни, изискват интензивна работа, за да се реализират.

Кога и как си почивате?

Почивам си изключително рядко – поради факта, че неходенето в офиса (например по време на отпуск) не е равностойно на ментално откъсване от работата. Най-добре си почивам в планината – оптималният вариант е с каране на ски. Също – в редките случаи, когато съм с приятели, които са максимално далече от моята сфера на бизнес и дори да се опитвам, няма как да си говорим за работа. Най-много ме зарежда комуникацията с децата, както със сина ми, така и с неговите приятели, двете ми племенници, а отскоро и с бебето домашен любимец.

Как са подредени личните ви приоритети?

На първо място е добрата атмосфера в семейството ми, здравето (тяхното и моето), развиването ми и като личност, а не само като професионалист. Бих искала да мога да сложа по-високо заниманията със спорт – пряко са свързани със здравето, за което се сещам обикновено постфактум…

Кое е най-голямото ви удовлетворение?

Да виждам резултатите от работата си, те да се отразяват не само по посока на моето лично удовлетворение, а и в това на колеги, клиенти, партньори. Да постигам целите си – краткосрочни и дългосрочни, да виждам потенциал за бъдещо развитие, стъпило на текущо постигнати проекти.

В какви ситуации ви е пречила ангажираността към работния процес? Какво ви взима работата?

За съжаление работата ми взима от много по-важни неща – времето, което прекарвам със семейството си, времето за личното ми развитие, здравето, съня, зареждането от времето с приятели, възможността за повече време сред природата.

Кога разбирате, че сте се претоварили?

Когато тялото ми започва да подава нееднозначни сигнали на стрес – типичните сигнали на нашето време – нарушен сън, високо кръвно, различни прояви на стрес.

Колко дълго можете да изкарате без мобилния си телефон?

По принуда (липса на батерия) изкарвам до два часa. Пристрастена съм към телефона си, или по-точно към свързаността и актуалността на информацията, която ми осигурява.

Спомняте ли си за сериозна лична причина, която сте пренебрегнали заради работа?

Много са, по-сериозните са свързани с пренебрегване на здравето.

Какви са новите тенденции в работния процес изобщо?

Последните години представляват непрекъсната борба – за пазари, за клиенти, за служители, за бизнес. Работният процес става все по-многомерен, интензивен, фокусиран и изисква повече усилия на всички нива. Дори в България вече е ясно, че добре унаследените в миналото практики не могат да се прилагат или поне не в частния бизнес.

Какво задължително има в идеалното офис пространство?

Музика, добра кафе машина, място за неформална комуникация, приятелска атмосфера, кооперативност и… усмивки.

Ангел Точков, 36 години

СТО

Около 10 часа в офиса и още 4-5 вкъщи пред компютъра.

Докато работи, не забелязва нищо около себе си. При мен по-специално се изразява в това, че не спирам да мисля за даден проблем, докато не открия решението му. В такива ситуации почти не обръщам внимание на случващото се около мен и не пестя време, за да довърша започнатото.

Вашите близки смятат ли ви за такъв?

Рядко ми го казват, но се е случвало. Като цяло има ситуации, в които това им пречи, но, от друга страна, съм сигурен, че оценяват моята работа.

Явно ги е срам да си признаят колко са отдадени на работата си и че са загърбили личния си живот заради това.

Опитвам се да ги съчетавам, но не винаги успявам. Често ми се налага да загърбя личния си живот заради работа. Напоследък все по-често успявам да балансирам работния си график с времето за лични преживявания и смятам, че ако искаш, винаги можеш да намериш моменти, които да споделиш с човека до себе си. Стига, разбира се, и той да проявява разбиране в определени ситуации.

Почивка, весела компания, ваканция и др.

Какво трябва да свърша през деня. Обикновено това са различен по тип задачи, които включват технически решения, работа с хора и срещи.

Какво ви държи концентриран?

Най-силната мотивация за вас да сте посветени на офисните си задължения?

Два литра кафе, желанието за работа и удовлетворението от свършената работа.

Кога и как си почивате?

Когато телефонът ми е развален и Viber забие. Шегувам се. Мога да се отдам на пълен релакс, ако съм приключил с всичките си работни задължения, което обикновено се случва между Бъдни вечер и Коледа. Иначе основно релаксирам пред телевизора, може да се каже, че съм киноман, обожавам 4D филмите.

Че съм успял да преборя някой уж невъзможен за решение проблем.

В какви ситуации ви е пречила ангажираността към работния процес?

Рядко се виждам със семейството и приятелите си. Пропускам и много възможности да се забавлявам.

Когато не мога да се събудя сутрин и вървя, спейки, по коридора в офиса. Колегите ми могат да го потвърдят.

Как отказвате офисни задължения в извънработно време или през почивните дни?

Не се отказвам, работното ми време е 24/7.

Компютър и кафе машина.

Румен Нинов, 29 години; 

Продуктов мениджър

По колко часа прекарвате в офиса?

Между 9 и 13 часа на ден, започвам в 9:00 ч. и оставам, докато не докарам текущите си задачи до задоволително състояние.

Постоянен дискомфорт, породен от несвършената работа.

Вашите близки смятат ли ви за такъв?

Да, смятат ме. Използват го шеговито, все още не са се притеснили.

Защо има служители, които се срамуват да се нарекат работохолици?

Защото като всяка зависимост и тази има за цел да компенсира някакъв недостатък.

От хобитата си.

Какво имам да свърша днес и как да си подредя задачите.

Най-силната мотивация за вас да сте посветени на офисните си задължения, да имате нужда да работите интензивно?

Виждам как разрешените въпроси се подреждат като пъзел. Освен това обичам да играя игра, на която са ми ясни правилата.

Кога и как си почивате?

Слушам музика и чета книги в движение.

Как са подредени личните ви приоритети?

Варират според това, което искам да постигна в близко бъдеще. Не робувам на приоритетите си, а ги преподреждам в движение.

Да намеря бързо и ефективно разрешение на проблем.

Когато започна да бъркам.

Няколко минути.

Как се постига балансът между личния живот и работата?

В това да не чувстваш, че едното страда за сметка на другото.

Как релаксирате в офиса?

Слушам музика, ставам от бюрото си и пия вода.

Естествена светлина.

Габриела Кушева, 24 години

предприемач, създател на иновативна job платформа

Свободна съм от оковите на възприятието за "работното време". Нямам конфликт с това да стоя и до среднощ и сутринта да се върна отново. 

Всяка сутрин (понеделник – неделя) задължително с екипа на Jobio отиваме в офиса за ежедневната ни 15-минутна update среща. Всеки понеделник правим дълга среща за определяне на седмичните ни приоритети.

Особена привързаност към естеството на самата работа, няма граница между личния и професионалния живот. Няма възможност психически да се "откачи" от това, което се случва в работата.

Вашите близки смятат ли ви за такъв? 

Моите близки мислят, че имам страхотна работа, но им се иска да имам повече време, което да мога да споделя с тях.

Заради негативната масова нагласа, че работата е "необходимото зло", което трябва да се изтърпи. Да се работи много не е нормално.

Кара ме да съм селективна; да ценя личното си време; да избирам внимателно с кого и как да споделям часовете, които са посветени на мен. 

От възможността да спортувам.

Най-силната мотивация за вас да сте посветени на офисните си задължения, да имате нужда да работите интензивно?

Вдъхновението и целите, които движат моя стартъп Jobio – как младите хора да намерят по-лесно пътя към успешния старт на кариерата си. Отдадеността на екипа ми, съзнанието, че сме едно в това, което правим. Непрекъснатото учене и трупане на всякакъв (и негативен, и положителен) опит. Срещите с интелигентни, успели хора. 

Кога и как си почивате?

Сама – чрез музика, йога, природа, театър, книги. С нови познати и добри стари приятели, с които споделяме страстите си или търсим нови предизвикателства.

В какви ситуации ви е пречила ангажираността ви към работния процес? 

Моментите, в които си прекалено емоционално ангажиран с проблема и не можеш да го погледнеш отстрани, да го оцениш и да превъзмогнеш. Моментите, в които работата значи за теб нещо много повече. Когато оставяш частица от себе си в нея и всички усещания стават далеч по-лични.

Тялото е интелигентен организъм и ни дава много знаци, стига да се познаваме добре. При мен е болки в мускулите и очите.

Как отказвате офисни задължения в извънработно време или през почивните дни?

Не ги отказвам – взимам максимума от седемте дни в седмицата.

В ежедневието не повече от 8 минути. В планината – дни.

Спомняте ли си за сериозна лична причина, която сте пренебрегнали заради работа?

Не. Сещам се за много поводи с приятели, които съм пропуснала.

Какви са новите тенденции в работния процес изобщо, наблюдавате ли някаква промяна в стила на работа през последните години?

Хората започват да стават все по-изискващи, но и изобретателни както когато търсят работа, така и когато вече имат работна позиция. Все повече хората започват да приемат работата си като част от себе си и от своето развитие.

Въздух. Аквариум. Концепция в обзавеждането. 

Благодарим ви, че четете Капитал!

Вие използвате поверителен режим на интернет браузъра си. За да прочетете статията, трябва да влезете в профила си.
Влезте в профила си
Всеки потребител може да чете до 10 статии месечно без да има абонамент за Капитал.
Вижте абонаментните планове

25 коментара
  • 1
    dozmodozmo avatar :-|
    dozmodozmo

И защо се жалват тези хора ? Всички са над 18 години така, че сами са си избрали ежедневието за такова. Ако толкова им пречи да се отдават на любимите си занимания да спрат да ходят на работа и да правят това, което искат. Особено единия дето се жалва, че работата му пречила на хобито. То ако работиш по 50 часа на седмица работата ти трябва да е хоби иначе си заблуден наивен роб..

• 2
    ladin avatar :-|
    ladinn

Никъде не видях да се жалват. Все пак им задават въпроси, на които дават отговор. Интервюираните си имат определени интереси и приоритети. Не мога да разбера това негативно отношение към такъв тип хора. Веднъж във форума на Дневник споменах, че обичам да работя и не ми пречи особено дори и нестандартното работно време. Имаше коментари по мой адрес, споменаващи "роботизиране", "липса на личен живот" и т.н.

• 3
    owen avatar :-|
    owen

изглежда като да нямат деца - и аз бях така преди детето. можех и да спя на работа.
    сега е модерно на запад тази работохолическата тенденция да я оплюват по медиите в англосаксонските медии. но то е само на думи разбира се.

• 4
    borko_to avatar :-?
    borko_to

Имаше коментари по мой адрес, споменаващи "роботизиране", "липса на личен живот" и т.н.

Като имаш да се грижиш за две деца, ела ми обясни как точно няма да ти пречи нестандартното работно време

• 5
    anthony68 avatar :-|
    anthony68

Просълзих се...

• 7
    stanev2000 avatar :-|
    stanev2000

Това са хора ,които работят ефективно за сметка на личния си живот .
    Това е начина да постигнеш нещо в живота си.Другия вариант е да си кюташ обвинявайки всичко и всички за мързела си.

• 8
    ._._._. avatar :-|
    rrrrrr

„Всяка сутрин (понеделник – неделя) задължително с екипа на Jobio отиваме в офиса за ежедневната ни 15-минутна update среща. Всеки понеделник правим дълга среща за определяне на седмичните ни приоритети.”
    *
    То хубаво, че си правят update срещи и планьорки, обаче изглежда от много планиране хич не се сещат да си погледнат сайта. Ето какви въпроси са зададени на работодателите, които търсят кандидати през "иновативната job платформа” Jobio:
    "1. Какви кандидати търсите? 2. В коя сфера търши кандидати
    3. Какво е важно за теб при подбора на хора?"

Не може при първия въпрос да се използва учтива форма, а при следващ въпрос да се минава на „ти”. Или се избира едната форма, или другата – смесване не може да има. Вторият въпрос пък съдържа грешка от недоглеждане – „търши” вместо „търси”/„търсиш”,/„търсите”. Един от предложените отговори на третия въпрос е следният: „Да открия кандидат, на които мога да разчитам в перспектива”. Не е зле да се направи update среща на тема „Разликата между „който”, „когото” и „които”:)

Това са неща, които са ми изболи очите само за няколко секунди (има и други, но ще ги спестя, за да не пиша чаршафи). Не съм ровил нарочно да търся правописни грешки или други кусури. Мърлявщината си личи от пръв поглед. Т.е. в случая от денонощното висене в офиса файда май няма – то не може да компенсира липсата на грамотност или липсата на прецизност в работата.

• 9
    nefertiti_egipt avatar :-|
    Нефертити

Това е въпрос наличен избор.

• 10
    minimalizum avatar :-P
    minimalizum

До коментар [#8] от "walrus":

Евала!:)

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход

Още от Капитал

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.