Сапунена пролет

Документалният филм "Късмет" разкрива влиянието на турските сериали върху жените от Северна Африка, Близкия изток и Балканите

"Казвам се Хаят и съм на 15 години", изрича пред камерата просълзено момиче, докато повдига булчинския си воал. "Съпругът ми е на 70." Пълен, червендалест старец се изправя до нея, а тя избухва в сълзи. "Това не е булчинската ми рокля, проплаква момичето. Това е моят саван." "Една на всеки две жени в Турция е принудена да сключи уговорен брак, продължава глас зад камерата. Повече от два милиона от нашите момичета са продадени за булки." Така започва турският сериал Нayat devam ediyor ("Животът продължава").

Благодарим Ви, че четете Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се
Close
Бюлетин
Бюлетин

Капитал: Light

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.

18 коментара
  • 1
    nikolavj avatar :-|
    Никола Йорданов

Преди време бях чел, че в Бразилия сериалите са изиграли подобна роля. Намалял е броят на децата в семействата и жените започнали да искат друго отношение от мъжете си.

• 2
    petertakov avatar :-|
    Petak

Много е тъжно, че намираме нещо общо с такива средновековни ориенталски бози - това е чалгата на телевизията и съвсем закономерно почвата у нас е благодатна. В последните години се появиха невероятни телевизионни сериали, на които много кинофилми могат да завидят за актьорите, за сценариите, за стила и пр., а ние си искаме турските простотии да ни формират представата за света.

Публикувано през m.capital.bg

• 3
    xhippie avatar :-|
    Румяна Симова

Гледал съм няколко турски сериала и филма, изключително добри като качество на сценарии, режисура и актьори. Разбира се, не всички са такива. Но именно при голямата конкуренция се раждат шедьоври, а такива има доста в турската кино и телевизионна индустрия за разлика от българските. И най-ценното са сценариите, дали са взети от живота или са плод на фантазия, но са с дълбоки послания, докосват душите и това ги прави така гледаеми.

• 4
    lenilaf avatar :-|
    lenilaf

И какво дълбоко послание има в тези сериали - почитай бащата, свекъра, мъжа, свекървата, тъщата, ако си еманципирана си хитрушата, която се домогва с подлост до своето, другата -бедната, невежата и чиста като сълза девственица накрая се омъжва за богаташкия син. А женската съпротивата обикновено е търпимост, сълзи и сополи, овчи поглед и накрая провидението носи справедливостта под форма на мъж, разбира се. Много дълбоки послания, няма що.
    Ужасно тъжно е, че българските жени са в една емоционална група с тези с бурките, и имат нужда от същия образователен източник, ако и само да се 'разтъжват' по ориенталските ценности.

• 5
    nefertiti_egipt avatar :-|
    Нефертити

Културната революция в тези общности все от някъде трябва да започне. Ако това е киното, причината е в бързото и лесното му разпространение. Само когато имат база за сравнвние тези жени могат да искат друго отношение и да го получат/постигнат.

• 6
    selofia avatar :-|
    Селофия

Ето линк към филма
    http://aje.me/IgbR7Y

Гледайте и Баназ - любовна история
    http://www.youtube.com/watch?v=VepuyvhHYdM
    Става дума за "убийства за честта" - млади жени биват екзекутирани от мюсюлманските им семейства - братя, бащи, чичовци - понеже мислят, че са опозорени от тях. Emmy Award 2013

• 7
    velvoofell avatar :-|
    velvoofell

До коментар [#2] от "Petak":
    Така е, не мисля, че за някого от аудиторията на Капитал тези филми биха имали някакво значение.
    Но България е сложна държава - освен, че има много етноси има и много исторически пластове, съжителстващи едновременно. Затова тези филми намират голяма аудитория, и доколкото разпространяват общочовешки ценности, имат своето място в публичния ефир. За сравнение - българските сериали са основно с някакви мафиотски сценарии. Но трябва да призная, че впечатленията ми и за едните, и за другите, са основно от рекламите им.

• 8
    izabell avatar :-|
    izabell

Българската Шехеризада влюбена в шефа си,не мога да повярвам след турските сериали дето ги гледаме.По-ме заинтигува съдбата на 15-годишното момиченце женено за стареца.
    Лично себе си причислявам към шекеризадите, които променят живота си и не се задоволяват с малкия връх,непременно първенецът е целта.

• 9
    inadilov avatar :-|
    inadilov

Както чувствата, така и вкусовете трябва да се възпитават. Сапунените сериали не са т.нар. ”фабрика за мечти” за средностатистическата домакиня. Те са също толкова пропагандни, колкото и руските сериали преди 30 години. И нямат никаква образователна стойност, нека не се залъгваме. Колкото ни образова "Козият рог", толкова ще го стори и някоя многосериална боза. Поне първият беше събитие в родната ни кинематография, а последните са на конвейер. В началото сапунките бяха явление. След задължителните филми за войната - изведнъж "Робинята Изаура". Градовете опустяваха. За съжаление, нищо не се промени оттогава. След латино- се появиха турските сериали. Евтин продукт с голяма аудитория. Както и да погледнеш, не могат да ни обвинят в етническа нетърпимост; телевизиите печелят аудитории, а оттам и рекламодатели. А възпитанието е оставено на волята на някаква креватна драма най-често.

• 10
    comandante avatar :-?

[quote#1:"Никола Йорданов"]Преди време бях чел, че в Бразилия сериалите са изиграли подобна роля. Намалял е броят на децата в семействата и жените започнали да искат друго отношение от мъжете си. [/quote]
    Най-важното за едно консуматорско либертарианско общество е да бъдат разбивани всякакви културни,религиозни и семейни ценности. На едно сплотено семейство от 15-20 души каквито е имало преди средата на миналия век в Европа, което живеят всички заедно от пра баба до внучета либерастите не могат да му вземат нищо защото такива хора живеят доста икономично а разделени ще харчат поне 10 пъти повече.
    Някъде пишеше ,че в северен EU над 50% от домакинствата са от един човек. Пресметни това колко голям растеж ще е за икономиката колко повече електромери , водомери , комуникации ,транспорт и т.н.Да не говорим колко храна се изхвърля или оскъпява заради малки опаковки.
    Ислямистите са последната крепост на икономичния живот и корпорациите почти нищо не изкарват от тях !

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход

Още от Капитал