Да не се завърнеш в майчината къща

Няколко истории за жени, напуснали ултраортодоксалния юдаизъм, или как се ражда ново течение в литературата

Може да ги видите в Ерусалим, Ню Йорк или Лондон. Винаги в група, срамежливи, забързани към вкъщи. С поли до глезена, блуза с дълъг ръкав, независимо от високата температура навън, с маратонки или обувки с ниска подметка, небрежно спуснати дълги коси. Където и по света да срещнете 

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
11 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    hitrata_svraka avatar :-?
    Хит®ата Св®ака ;)
    • - 10
    • + 25

"живот в служба на бога"

Г-н Петров, моля Ви, пишете "Бог" с главно "Б" - поне когато пишете статии за (православни) евреи. Иначе е много грубо, оскърбително е!

Нередност?
  • 2
    mrpetrov avatar :-|
    mrpetrov
    • - 7
    • + 16

- не се къпят
    - жените не могат да ходят при мъже доктори, но интересното е, че мъжете могат да ходят при жени доктори :)
    - секс правят през дупка в чаршаф, не се шегувам
    - като ги питаш защо имат коса над ухото казват, че така е казал бог :)

Публикувано през m.capital.bg

Нередност?
  • 3
    nefertiti_egipt avatar :-|
    Нефертити
    • - 2
    • + 24

Всяка крайност е вредна.

Нередност?
  • 4
    fener avatar :-|
    Firefly
    • - 2
    • + 11

Религиите имат духовна и светска насоченост.Духовната служи за осъзнаване и развитие на хората. Светската променя доста от оригиналните текстове с цел група индивиди наричащи се "духовници" да манипулират останалите с уж божии изисквания.

Нередност?
  • 5
    sinergy avatar :-|
    Sinergy
    • - 3
    • + 9

До коментар [#1] от "Хитрата сврака - с двата крака!":

Аз съм християнин. Библията ни учи, че Бог е милостив, състрадателен и ни обича. Не вярвам, че такъв бог ще се обиди ако някой напише думата с малко "б" ;)

================================
    ...авторът спори не само с религиозната общност, в която отраства, но и със самия бог, който според него "винаги ще ви е ядосан, без значение какво правите."
    ================================

Нередност?
  • 6
    daniboy avatar :-|
    Daniboy
    • + 3

"За жените като Хава и Дебора обаче разводът за разлика от стигмата далеч не е гарантиран. В ултраортодоксалните общности жената трябва да получи съгласието на мъжа за развод. Той може да откаже да го даде, но това не е пречка да се ожени отново. Бившата съпруга обаче няма право на такава стъпка."

Странно, отхвърлили са всички норми на тяхното общество, а по отношение на брака все още се придържат към каноните...
    Какво им пречи да започнат гражданска процедура по развод?

Нередност?
  • 7
    loremipsum avatar :-|
    loremipsum
    • - 2
    • + 5

До коментар [#1] от "Хитрата сврака - с двата крака!": деца, само не изпадайте в пристъп, защото някой е седнал на стола върху въображаемия ви приятел.

Нередност?
  • 8
    dennyoc avatar :-|
    dennyoc
    • + 6

До коментар [#6] от "Daniboy": В Израел, вярващ или не, всеки взема брак в присъствието на равин и по тази причина няма нещо такова като граждански развод, всички трябва да минат отново през равин и да обяснят причините за развода, но описаният случай- отказ за развод- е типичен само за тези общности. По тази причина много израелци се женят в чужбина, най-често Кипър, където може да се сключи граждански брак. Равинатът остава много силен в Израел, без значение колко е либерална държавата.

Нередност?
  • 9
    daniboy avatar :-|
    Daniboy
    • + 1

До коментар [#8] от "dennyoc":
    Да, за Израел е ясно, аз останах с впечатление, че са разглеждани по-скоро общностите в Европа:

"Днешните потомци на хасидски семейства от Полша, Украйна, Унгария и Румъния живеят така, както техните прадеди. "

Но може да съм се подвел.

Нередност?
  • 10
    tucker_case avatar :-P
    tucker case
    • + 10

човек прави ногу неща поради ногу причини... едно от тях е евреин да стане хасидик... работя с евреи и известна част са хасидик... чувал съм кви ли не истории защо са хасидик... традиции, родители, нещастно детство и прочее...
    най-веселата беше на един младеж току що завършил колеж... каза, че е хасидик, щото така най-лесно се свалят момичета... мислех, че говори за еврейски момичета... не било за еврейски, те не се барвали... ногу надути били... идело реч за най-обикновени американски колидж гъълз... открил човекът таз нравствена и природна особеност доде бил в колежа... че една екзотична окраска ти дава сексуално предимство... и се включил в една хасидик група да го учат как да се докарва...
    вече има дестина години откак го срещнах, Джим още носи пингвинските дрехи... но жена му е руса като слънце, пие за трима и е най-големия парти енимъл. дето съм виждал... имат три деца и хасидик пипъл са се отрекли от Джим във сички синагоги и пред сички възможни богове... ма не могат да му свалят черните гащи и сетренцето... :)
    сега ми иде наум... да го питам следващия път като го видя... колко дупки има чаршафа дето се чукат през него... :)

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал