Жената днес

Защо българките избягват майчинството и трудно се решават на повече от едно дете

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
11 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    owen avatar :-|
    owen
    • - 1
    • + 25

ромската история е покъртителна. това вече репортаж. онези многодетните човек се изкушава да си помисли, че сте ги измислили

Нередност?
  • 2
    lout66 avatar :-|
    lout66
    • - 10
    • + 31

Хората стават все по големи егоисти ,мисли се първо за себе си .
    Живеенето в семейство е низ от постоянни компромиси , а младите не са готови да ги правят. И не липсата на пари е причината да не се раждат деца .В обществото от години се налага погрешното убеждение че да имаш много деца е нещо лошо.

ж

Нередност?
  • 3
    blaf avatar :-|
    blaf
    • - 8
    • + 4

Наталия Асенова, 32 г.,
    икономист
    " Бих искала, когато имам дете, да имам твърда позиция за себе си в живота, да мога да му осигуря нормална среда за израстване, в която няма да доминирам и контролирам, в която моите нерешени проблеми, няма да се прехвърлят на детето, в която няма да има очаквания за каквото и да било друго освен за щастие."

Уоу уоу уоу... Това изказване крие толкова противоречия в себе си. Самият стил на изказване говори, че жената е точно типът жена, която ще се опитва да контролира и доминира детето си. Ще му казва какво да прави и после ще му казва "но аз не се опитвам да те контролирам". После пак ще му казва какво да прави. Малко като онази приказка на попа "не ме гледай какво правя, слушай ме какво ти казвам". Т.е. тя ще доминира и контролира, но ще отрича. :)

А програмистката има много реалистичен поглед(според мен) и е права в отношението си към децата. Въпросът е защо на 38 и още няма дори едно дете?! Реално, програмирането е една от професиите, подходящи за създаване на деца - добре платени, в много случаи позволява гъвкаво работно време... Дано мъжът й се усети и да й повлияе в посока деца :)

Нередност?
  • 4
    ladin avatar :-|
    ladinn
    • + 10

Хубаво е, че сте интервюирали жени, но е добра идея да направите същото интервю и с мъже. Те децата се правят от двама, все пак. По мои наблюдения, младите мъже на възраст "за женене" в България масово си живеят с родителите и не мислят за създаване на семейство. За сравнение, имах колеги в университета от скандинавските страни, които още на 20 години мислеха за момента, в който биха искали да имат деца. В наши дни жените в развития свят, към който принадлежим ние, получават висококвалифицирано образование, често по-добро от това на много мъже, след това мислят и за кариера. И въпреки тези фактори, повечето жени искат да имат деца - просто ги раждат малко по-късно, а не 19-20 както е било едно време. Познавам много малко жени, които наистина не искат да имат деца - пренебрежимо малко на фона на останалите. Въпросът е, че от страна на момичетата има желание, но от страна на момчетата - не особено.

Нередност?
  • 5
    blaf
    • - 1
    • + 4

[quote#4:"ladinn"]Въпросът е, че от страна на момичетата има желание, но от страна на момчетата - не особено. [/quote]

Интересно, моите наблюдения (като мъж) са точно противоположни. Когато само вметнах думата деца на бившето си гадже, тя се преобрази и започна да се държи много по-студено. Дори не съм казвал да "правим" деца, просто казах, че се радвам на деца. А една мацка дето сега се сваляме започна да ми обяснява как на 25 още й се живеело, и не мислела преди 30 да има деца (това без изобщо аз да започвам темата)...

Нередност?
  • 6
    teri_beri avatar :-|
    Terry bear
    • + 3

Историята на ромското момиче ме потресе. Отдъхнах си, когато прочетох края. Надявам се, че момичетата, които ще вземат пример от нея - да отглеждат по едно дете, ще стават все повече.

Нередност?
  • 7
    ot_tuk_ot_tam avatar :-?
    ot_tuk_ot_tam
    • + 8

[quote#0:"последната от статията"]Реално погледнато, филмовата лента, която всички гледаме, е следната: хората имат деца поради съвсем грешни причини – имат нужда от разнообразие и нов фокус на вманиачаване (обикновено тези хора говорят за детето си в 1 л. мн. ч., защото вече са на възраст и прословутият часовник тиктака, защото всеки около тях вече има деца, защото смятат, че детето ще реши проблемите във взаимоотношенията им като двойка или защото родителите им ги притискат.[/quote]

Много дразни обобщаването от човек, който не е решил още какво иска за себе си.
    И ако на 32 не си спокоен, сигурен в себе си човек и 100% убедена, че можеш да си полезна на децата си, то кога?

Нередност?
  • 8
    blaf
    • + 7

Да допълня номер 7:

Според мен желанието за деца не почива на рационална обосновка. Никой не може да каже със сигурност поради каква ПРИЧИНА иска деца. Това е все едно да кажеш поради каква причина живееш. Същото е. Като човек започне да се пите защо живее и ако следва абсолютно рационална логика, ще стигне до извода, че нищо няма смисъл и че живее заради едно абсолютно нищо. Работата е там, че логическата част на мозъка ни не може да разбира такива неща. Ние просто имаме инстинкт за самосъхранение, както и сексуален инстинкт, в основата на който стои нуждата ни да се размножаваме (макар че поради това, че логическата част на мозъка ни е измислила как да мами този инстинкт, той си съществува дори без да се размножаваме, т.е. това е простия нагон, а размножаването /вече/ не е инстинкт). Та, независимо колко са напреднали технологиите, независимо колко е напреднало рационалното мислене, никога човек няма да има рационална причина да се размножава. Затова трябва да се размножава ирационално. Дали от някакъв страх, дали от социален натиск, дали от това, че просто харесва деца. Това са все нерационални причини. И в последните стотина хиляди години са били успешни.

Нередност?
  • 9
    ladin avatar :-|
    ladinn
    • + 5

До коментар [#5] от "blaf":

Освен да ти пожелая да си намериш скоро дама, която да иска поколение :)
    То някак си е нормално в Европа хората да имат деца, когато навлязат в 30-те. Има си обяснения - учим по-дълго, живеем по-дълго, детската смъртност е ниска, здравеопазването е на несравнимо ниво в сравнение с предишния век. Така че се получава изтегляне нагоре. Виж, ако и след 30 наистина не искат, и то масово, тогава трябва да се замислим какво става.
    Пък понякога е и въпрос на късмет - искаш, но не можеш да намериш подходящ човек, независимо дали става дума за мъж или жена.

Нередност?
  • 10
    convince avatar :-|
    convince
    • - 2
    • + 3

БЕЗПОМОЩНОСТА на човешкото дете днес, недава надежда, че то би могло да бъде отглеждано по традиционите и познати начини досега.

В основата на нераждането дори и на едно дете, а камоли на второ, лежи единствено и само страхът от несправяне с проблема.

Никакви други доводи неса приемливо реалистични, колкото и да са почиващи на известна логика, която в повечето случаи е предпоставено нагласена.

Нередност?
Нов коментар