Бейбикономикс
Загрижени за бъдещето на Европа, все повече правителства надничат в спалните на хората. Само някои го правят по правилния начин
Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Ако трябва да си представим как ще изглежда Европа утре, можем да й сложим прошарени коси, да й провесим един фотоапарат на врата и да я качим на кемпер да щъка из слънчева Гърция. Истинският живот обаче не е брошура на туристическа агенция и това, че старият свят си е съвсем буквално стар, е сериозна драма за икономиката. Ако утре повечето европейци са достигнали до тази достолепна възраст, на която могат да джиткат с каравани по света, то кой остава да работи?
Това се питат и повечето правителства в ЕС и прехвърлят различни сценарии как да подмладят континента. Какво се обърка, че на Европа й побеляха косите? Ами куп неща. Хората живеят по-дълго, защото живеят по-добре. Отглеждат по-малко деца, но пък се грижат за тях по-качествено. Отлагат ражданията във времето, защото инвестират повече в образование и кариера. Статистиката казва, че две деца в семейство си е по-скоро екзотичен избор за европейците. Средният брой бебета на една жена е 1.5. (България впрочем се вписва идеално в тенденцията). А в страни като Германия (най-застаряваща в цяла Европа) и Австрия се оформя сериозна група от хора, които са решили, че да сменят пелени въобще не им влиза в плановете за живота.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
"Разбира се, Швеция и Финландия са и топ местата, където равноправието между жени и мъже въобще не е казус за решаване. Тоест грижите за децата и домашната работа се споделят по подразбиране, жените получават същото заплащане като мъжете и са добре представени на мениджърски позиции и във властта."
Излиза, че феминизмът е добър фактор за голямо семейство.
девойче, жените в Скандинавия доста са тропали с крак, за да получат това, което трябва. без тропане нещата не се получават по този начин.
и откога не се пише на български в български вестник? не знам дали нацията ще изчезне, но културно се затриваме, това със сигурност. топ места твърдо не е на български, освен в много разговорна ситуация. и не можете ли да кажете, че децата са добре на роден език? като завършите на английски да не би да става ясно какво се опитвате да кажете с всичките тези твърдения?
разбира се, че е по-евтино да се отварят ясли, а родителите да работят. колко са добре децата там е обаче една голяма тема. евтино не значи добре. ама кой да се порови.
Фундаментален проблем на демокрацията е, че политиците за да бъдат (пре)избрани, се стараят действително или привидно да изпълняват желанията желанията на избирателите. Пък децата не са избиратели, особено неродените такива. Фундаменталния проблем изисква фундаментално решение - децата да придобият право на глас, упражнявано от техните родители.
Мит номер 1 не е мит.
Статистиката може да ти казва, че след 50 години 1 работник ще изхранва 5 чиновника и 5 пенсионера. Това което не разбират статистиците е че разпада не е линейна функция, а идва момент където фундамента (млади и работещи) не може издържа масата (чиновници и пенсионери) и просто системата изведнъж ще се срути. Всичко зависи от това колко ще търпи мат'ряла.
Също какот една сграда има нужда от определен брой (повече от 1) колони за да се държи, така и работоспособните не могат да намаляват постоянно.
като са с ниски доходи как младите да се решат да раждат деца. а и нали ги виждам сега малките какви са материалистчета. само скъпи играчки са им в главите
Хората не вярват в Бога, а живеят за Мамона - повече отдаденост на кариерата в големия град, по-малко търсене на любов, правене на деца и прочие.
Извод: подобряването на раждаемостта изисква отстраняване на сегашните политици от власт и промяна на системата.
In a luminous song...
There's the
light of a
fine day in
a luminous
song, there's
a beautiful
sadness and
a tender desire.
Francesco Sinibaldi
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.