С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Вход | Регистрация

// Light / Тема

4 21 мар 2014, 12:58, 4611 прочитания

О, да за България

Емигрантът Жан Маринов за България като незавършен роман и бъдеща песен

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg
"Защо забрави този дар като жерава да изгасне...", пее живеещият в Швейцария дългогодишен емигрант Жан Маринов в посветената си на България и дълга към нея песен "Ти си в мен".

Той работи в Базел като IT специалист, а етапите на живота му преминават не само през няколко държави, но и континента. Роден е в София, за кратко семейството му е в Лондон, а когато е на 14, заминава за Кения, за да срещне биологичния си баща, когото е виждал само в детството си поради дистанцията и политическия климат в региона. "Оттогава пътувам по света, но винаги успявам да се завърна в България и поема глътка от това, което съм загубил - несъзнателно или по своя воля", обяснява ни 39-годишният Жан Mаринов.

Отвъд България той се среща с много хора, които споделят съдбата му. "За тези 20 години в Ню Йорк се докоснах до огромна палитра от имигранти – голяма част от тях българи. Ние сме народ с ярка индивидуалност и силно мнение. Не се наемам да говоря за всеки, но моите ограничени наблюдения са, че България е била и винаги ще бъде един недописан роман от живота ни. Рано или късно всички мечтаем за деня, когато ще намерим моста обратно към приятели и семейство, към спомени, към нашия Бургас или Боженци. Дали това ще се осъществи, зависи до голяма част от нас", споделя Маринов.

На 17 е вече в Ню Йорк, където остава две десетилетия. Там среща съпругата си – българката Теодора Димитрова, цигуларка с изяви в Санкт Гален, Цюрих, Берн, "Карнеги хол" в Ню Йорк. "Преди няколко години се върнах в България, за да може дъщеря ми да тръгне оттам, откъдето и аз съм отворил очи за този свят. В София са и първите 6 месеца от живота й", разказва Маринов. "Ако работата ми изисква да съм в България, бих бил много щастлив. Всъщност така и успях да се върна за 6 месеца – имаше проект, към който проявих интерес и спечелих конкурс. За мен това беше невероятна възможност да се почувствам "цял" отново. След като проектът приключи, имах друг ангажимент, а след това получих предложение от "Хофман Ла Рош" в Швейцария. За един професионалист е важно да може да се развива, за може да натрупа know-how, да върви напред и един ден да се върне там, откъдето е тръгнал и да сподели опита си. Важно е обаче този кръг да се затвори – а това невинаги става, защото хората невинаги намират моста обратно, а други забравят за дълга си. Аз съм българин и моето място е в България. Но нито на България, нито на себе си ще съм от полза, ако се завърна безработен и ненамерил реализация на способностите си."

Мислите и чувствата му към България намират израз и в музикална форма. Жан свири на китара и вече има две качени песни на профила си в Reverb Nation, а предстоящата "Ти си в мен" е базирана по стихове на Николай Лилиев (за нея работи с Тедко Янков, барабаниста на Силвия Кацарова, дъщеря й Теди Кацарова и Буги Барабата). "Този проект не е с комерсиална цел. След над 20 години като емигрант и след контакт с много българи в САЩ и Швейцария осъзнавам и искам да подчертая, че хора като нас не са избягали от една действителност – те я продължават. Ние продължаваме България отвъд границите й, и то по един достоен начин. Независимо от личните си истории ние сме обединени от една съдба, от един език. Тази връзка е неразделна, ако се вслушаме в словото на кръвта си. Защото какво друго остава, ако не езикът, който ни държи в единение? Езикът, който ни завръща в изгубената хармония на принадлежността, чрез който осъзнаваме, че да обичаш една земя означава само да си се родил в нея."

Всъщност тези песни съвсем не са първите му музикални изяви. В периода си в Ню Йорк той свири с "поне 15 групи" – от кавър формации до готик банди. "Но или креативният процес не работеше активно, или се намесваше несъвместимост, или ни искаха много пари, за да ни пуснат да свирим в по-големи клубове, или нечия приятелка забременяваше. Този модел просто не проработи за мен и аз останах да пиша материал индивидуално и за себе си. Един от големите американски автори, Хенри Милър, беше писал, че един истински творец пише за себе си, а не за да може някой да прочете произведението му. Мисля, че намерих нов модел на работа - ако песента се окаже успешна, тя ще докаже това."

Към нея ще има и клип, който ще илюстрира "този непрестанен емоционален конфликт – нуждата да се завърнеш там, откъдето си тръгнал. Ще се радвам, ако моята история би могла да бъде споделена - защото не е важно да върнем хората в обратно в България, а да възобновим връзките между тях и вярата в един друг."

Създаването на "Ти си в мен" той обяснява единствено с личната нужда да я реализира, а осланянето на творчеството на Николай Лилиев се оказва най-добрата основа за това. "Лилиев и Петя Дубарова са любимите ми поети. Лилиев е може би един от най-чистите, но и най-позабравени поети. Когато пишех песента, стиховете му съвпаднаха съвършено с чувствата, които исках да изразя – толкова е трудно да пресъздадеш любовта към майка си и към родината, защото тя е безусловна. Исках да дам живот на неговото творчество – неговите думи имат нужда да бъдат чути и са много по-важни от моите. Тъжно е, че подрастващите знаят кой е Еминем, но вече нямат идея кой е Дебелянов, кой е Лилиев..."

Но за него позитивизмът към страната не е свързан с гледането към нея отвън. Жан казва, че всеки ден става и ляга с български новини. "Ритуалът ми сутрин е преглед на печата и кафе." За него едно от полезните неща, които човек научава извън границите на България, е да бъде безкраен оптимист. "Започваш от нулата, падаш, ставаш, но се научаваш да продължаваш напред, защото няма кой да те вдигне. Една млада демокрация трябва да извърви своя път и нашият път е дълъг. Но аз вярвам в моята България."

Текстът на песента:

Ти си в мен

Луната свети като плод
забравен в есенни градини
и буди сънният живот
на това което в сън ще мине

И две разтворени ръце
които искат и не могат
да стоплят твоето сърце
като забравени от бога

И две замислени очи
окъпани в златисто вино
и моята любов звучи
но като звук не ще отмине.....

Защо ми вдъхна този дар
Като жерава да изгасне?

Аз те чувам
Ти живееш в мен
Аз те виждам
Ти си още в мен
  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Вдигни очи 5 Вдигни очи

Исторически маршрути по знакови места в София насочват вниманието на жителите й към красивата архитектура

9 авг 2019, 5049 прочитания

Пластмасово небето, пластмасово морето 3 Пластмасово небето, пластмасово морето

Дневник на участието в световната инициатива Plastic Free July

2 авг 2019, 4259 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Нека бъде тъмнина

Онлайн агресията стресна обществеността след самоубийството на телевизионната звезда Шарлът Доусън

Българската реклама в чужбина

Българските рекламни агенции все повече се ориентират към обслужването на клиент на чужди пазари

Как Су-25 полетя към Беларус "през задния вход"

Ремонтът на щурмовите самолети продължава след сложен парламентарен лупинг

България изнася все повече машини и авточасти

Увеличението във външната търговия през 2015 г. идва основно от пазарите на ЕС. Спад има при суровините, но той е ценови

"Съгласие" купи животозастрахователния портфейл на "Дженерали" (коригирана)

Сделката е сключена в началото на декември, след като италианската компания обяви, че в България ще се съсредоточи само върху общото застраховане

Ново място: Bug Coffee

Най-новото попълнение на улица "Асен Златаров" идва на мястото на затворилото врати Percolate

Вдъхновението Хидра

Малкият, но изключително красив гръцки остров е не просто ваканционна дестинация, но и център на модерното изкуство