Наздраве, Марлоу

Прочути литературни коктейли с твърд алкохол

автор: Уилям Фокнър

книга: "Дворецът"

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
10 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    izabell avatar :-P
    izabell
    • - 3
    • + 4

Браво,всички рецепти са много добри:)

Нередност?
  • 2
    lusilu avatar :-P
    lusilu
    • + 7

Супер яка идея !

Нередност?
  • 3
    bramasole avatar :-P
    bramasole
    • + 10

Много приятна за четене, а и за консумиране, статия! :)
    Моят вкус клони към дайкири-то на Хемингуей, иначе предпочитам кампари.

Нередност?
  • 4
    big_al avatar :-P
    BIG AL
    • + 14

По дяволите..
    Всичките тези книги съм прочел и почти всички коктейли съм пробвал и пил ...Изглежда остарявам ::)))
    Лятото - джин -с тоник..Зимата - виски с лед и сълзи ::))

Нередност?
  • 5
    jessie... avatar :-|
    Jessika
    • + 5

Ехааа, сега ще отида да си забъркам нещо, и без това е толкова топло, че ства за нещо с джин :)

Нередност?
  • 6
    2.5 avatar :-P
    2.5
    • + 2

Много полезно четиво?
    Все пак пропуснат е най-хитовия коктейл на Стайнбек, вероятно поради факта, че не може да се дефинира рецептата...
    :-)

Нередност?
  • 7
    shanumpa avatar :-|
    gester

Много интересно

Нередност?
  • 8
    bilkata avatar :-|
    bilkata
    • + 4

Явно поради политическа коректност е пропуснат един велик коктейл - "Сълзата на комсомолката". Книгата е "Москва-Петушки", страхотният Вениамин Ерофеев.
    Ще се опитам да преведа импровизирано в ефир (нещо не го намерих на бълг.):

Пиещият просто водка запазва и здрав ум, и твърда памет или, обратно, изведнъж губи и едното и другото. А в случая со «сълзата на комсомолката» е просто смешно: пийнеш си сто грама от тази «сълза» — паметта е твърда, а здравия ум изфирясал. Пийнеш ощё сто грама — и сам на себе си се чудиш: откъде се появи толкова здрав ум? И къде се дяна цялата крепка памет?..
    Даже самата рецепта на «сълзата» е благовонна. А от готовия коктейл, от неговия аромат, може за минутка да загубиш чувства и съзнание. Аз, например, съм губил.
    Лавандулов спирт— 15 г.
    Вербена — 15 г.
    одеколон «Лесная вода» — 30 г.
    Лак за нокти — 2 г.
    Вода за уста — 150 г.
    Лимонада — 150 г.

В интерес на истината не познавам живи люде, пили това :) Но аз лично в Москва за Нова година (след окончателното изпиване на целия наличен алкохол от компанията) съм пила смес от медицински спирт, някаква ментова вода за уста (напомняше ми Поморин) и още нещо, което май не посмяха да ми кажат. Е, само ме наболяваше главата, но не прекалих с това, де ;)

Нередност?
  • 9
    citycreature avatar :-|
    citycreature
    • + 6

Всичко супер, ама защо навсякъде лайм? Защо Маргарита с лайм, вкусът се изменя, текила и лимон е съчетанието.

Нередност?
  • 10
    jazz avatar :-P
    jazz
    • + 6

Браво, добри (и не сложни) миксове от любими книги! Започнах да пия "Гимлет" заради Чандлър и не мога да подмина сбърканата рецепта. Смесите ли 6 части джин и 2 части сок от лайм (както е дадено) ще получите доста гадновата смес, вярно е че лайма е по-сладък и ароматен от лимона, но натуралната му сладост далеч не е достатъчна да "опитоми" джина. Рецептата е дадена точно в книгата- " A real gimlet is half gin and half Rose’s Lime Juice and nothing else. It beats martinis hollow.”
    Разликата е ,че "Роуз" е стара английска марка за СИРОП от зелени лимони (лайм), тоест в него има доста захар! Пил съм "Гимлет" в доста добри барове по света и съм го правил много пъти с различни марки сироп от лайм, няма по добра комбинация от Tanqueray + Rose Lime Juice (все още в производство). Наздраве!

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал