Мир на цветовете
Абонирайте се за Капитал

Всеки петък икономически анализ и коментар на текущите събития от седмицата.
Съдържанието е организирано в три области, за които Капитал е полезен:

K1 Средата (политическа, макроикономическа регулаторна правна)
K2 Бизнесът (пазари, продукти, конкуренция, мениджмънт)
K3 Моят капитал (лични финанси, свободно време, образование, извън бизнеса).

Абонирайте се за Капитал

Мир на цветовете

Мир на цветовете

Остров Бурано край Венеция - между легендите, спомена за Хемингуей и днешната му пъстрота

9663 прочитания

© Ива Велчева

Малкото островче Бурано ми се отразява отлично след няколкото дни престой във Венеция. Освен че ме е страх от гълъби и не намирам за забавно да кацат върху мен, не си падам много и по идеята да ме блъскат туристи с фотоапарати, които не гледат къде ходят. Има моменти, в които човек би могъл да се наслади на достойнствата на града, но този път не улучваме нито един от тях. Добре, че е пицата. И хубавото вино.

Предложението да се разходим до островчетата в лагуната, които се намират на няколко километра от туристическата лудница, е повече от добре дошло. На остров Мурано тълпите доближават по размер тези на венецианския площад "Сан Марко" заради прословутото муранско стъкло. Все пак няма как да не признаем, че техниката за издухване на стъклото е наистина впечатляваща.

Островчето Торчело също е приятно, но в момента, в който стъпваме в Бурано, буквално попадаме в ярка и цветна реалност. Къщи, боядисани в рaзлични пастелни цветове ни отдалеч, ни карат да се усмихнем. Трудно може да си тъжен сред толкова много цветове.

Автор: Ива Велчева

Хората тук вероятно живеят много спокойно без автомобили, шум и напрежение. Рибарите от островчето се придвижват с лодки, а децата им играят футбол в средата на улицата, даже ни приканват да се включим. Красиви италианки, седнали на пейката пред тях, обсъждат нещо изключително съществено, ако съдим по жестикулациите.

В романа "Отвъд реката, сред дърветата" Хемингуей разказва за невероятната дантела, която изработват жените на острова, и за мъжете им, които през деня работят във фабриките за стъкло на съседния остров Мурано, а вечер правят bambinis или ходят на лов за патици. Именно фината дантела основната "забележителност", с която се свързва островчето. Най-запомняща легенда за появата й е тази за млад рибар, когото красива русалка се опитала да заплени с песните си, но без успех заради голямата любов, която рибарят изпитвал към годеницата си. Впечатлена от предаността на момчето, русалката ударила с опашката си едната страна на лодката и сътворила изящен булчински воал като подарък. Момичетата от острова завидели на булката и опитвайки се да копират нежния воал, започнали да създават фините дантели.  

И въпреки че е известен с плетивото и поредната наклонена кула (на църквата "Сан Мартино"), Бурано очарова по-скоро с цветовете си. Сигурно усещането да попаднеш в галерия пълна с картини на Марк Ротко би било горе-долу същото, някак изведнъж просто се изгубваш в цветовете.

Свалям фотоапарата, за да се порадвам на гледката не през обектив. Внимателно разглеждам всяка старателно боядисана сграда, всеки детайл, попаднал съвсем на мястото си. Цветовете, който Ротко е използвал, до един назовават емоция и имат значение.

Всяка къща в Бурано има свой собствен заряд. Общината е отредила на различните фамилии различни цветове, а дори и нюанси, в които да боядисат фасадите си, и те трябва да се съобразят с предписанието. Традицията повелява, преди някой да боядиса дома си, да направи официално запитване до местните власти, за да му кажат от кои цветове евентуално може да избере.

Теориите за причината, поради която рибарите започват да боядисват къщите си в ярки бои, варират от съвсем естествени и битови до доста необичайни и дори невероятни. Някои казват, че рибарите трудно разпознавали къщите си в мъглата, други настояват, че това им затруднение идвало от един друг тънък момент – повече употребен алкохол.  

Каквато и да е причината, ние съвсем искрено се радваме на резултата. Качваме се на последното vaporetto (лодка, местния градски транспорт) и казваме на приказния остров Бурано grazie mille за хубавото настроение и пъстрите спомени, с които го напускаме.

Фотограф: Ива Велчева

Малкото островче Бурано ми се отразява отлично след няколкото дни престой във Венеция. Освен че ме е страх от гълъби и не намирам за забавно да кацат върху мен, не си падам много и по идеята да ме блъскат туристи с фотоапарати, които не гледат къде ходят. Има моменти, в които човек би могъл да се наслади на достойнствата на града, но този път не улучваме нито един от тях. Добре, че е пицата. И хубавото вино.

Предложението да се разходим до островчетата в лагуната, които се намират на няколко километра от туристическата лудница, е повече от добре дошло. На остров Мурано тълпите доближават по размер тези на венецианския площад "Сан Марко" заради прословутото муранско стъкло. Все пак няма как да не признаем, че техниката за издухване на стъклото е наистина впечатляваща.

Благодарим ви, че четете Капитал!

Вие използвате поверителен режим на интернет браузъра си. За да прочетете статията, трябва да влезете в профила си.
Влезте в профила си
Всеки потребител може да чете до 10 статии месечно без да има абонамент за Капитал.
Вижте абонаментните планове

12 коментара
  • 1
    izabell avatar :-|
    izabell

Прекрасно,още повече, че няма автомобили с които да се съобразяваш:)

• 2
    nefertiti_egipt avatar :-|
    Нефертити

Екзотка и красота.

• 3
    kambanka avatar :-P
    kambanka

Dolce Vita :)

• 4
    franklin avatar :-P
    franklin

Като в приказките, прекрасно!:)

• 5
    led_zep.23 avatar :-|
    Lady Zeppelin

Бурано, недалеч от Венеция, но със съвсем различна атмосфера-спокойно, цветно, романтично островче.

• 6
    monika_ avatar :-P
    monика

Наскоро бях във Венециея. Предложиха ни да идем до Бурано и Мурано с корабчето, и отказахме за да разгледам Венеция. Не съжалявам, но като гледам и там доста си е заслужавало! Страхотно е!

• 7
    inadilov avatar :-|
    inadilov

Красиво и уютно

• 8
    xvd17359381 avatar :-|
    xvd17359381

Прекрасно е! Само не мога да разбера защо имат завеси пред входните врати. Вероятно служат за нещо, може да отварят вратите, когато е горещо ... Интересно е...

• 9
    alien_s avatar :-?
    Jessika

Бурано е невероятно място, с очарователен домашен уют.
    Заслужава си посещението при всички случаи!

• 10
    ivabel avatar :-|
    ivabel

До коментар [#8] от "xvd17359381":

Завесите са заради постоянната голяма влага. А на праговете на вратите има метални прегради заради зимните приливи

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход

Още от Капитал

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. OK