Разрешеното кралство

Чудесата на Мустанг, наречен Малкия Тибет, където времето е спряло в средните векове

©  Данка Пергелова

Продължителната изолация на забраненото кралство Мустанг от света го е превърнала в едно от най-мистичните кътчета на Земята, забулено във все още неразгадани тайни. През 2013 г. авторитетното издание Lonely Planet включи този отдалечен район, обикновено наричан Малкият Тибет, във водещата тройка на най-интересните дестинации в света. Навярно заради последния шанс да се върнеш седем века назад във времето и да попаднеш в атмосферата на Средновековието.

Горен Мустанг – това е традиционният Мустанг или кралство Ло, което обхваща около 2/3 от едноименния непалски щат. Разположено от северната страна на Хималайската верига, то попада в територията на Тибетското плато и успява да съхрани тибетска култура в нейния чист вид. Според легендата Аме Пал през 1380 г. провъзгласил себе си за крал (гиелпо) и изградил Ло Мантанг - укрепената столица на новото будистко кралство. През територията му по долината на река Кали Гандаки е минавал древният търговски път от Хималаите към Индия, по който се е превозвала най-ценната стока за онези времена – солта. Местното население забогатяло и придобило търговски умения, които е съхранило и до днес.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
12 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    chip avatar :-P
    chip
    • + 14

Чудно четиво за непознати земи, много ми харесва, макар и да не бих го посетил лично...

Нередност?
  • 2
    izabell avatar :-|
    izabell
    • - 13
    • + 8

Любопитно,но Хималайският архипелаг са е сурова страна.Все още дълбоко вкоренено е мистичното.

Нередност?
  • 3
    kireto avatar :-?
    Кирето
    • + 14

[quote#2:"xalikarans"] Хималайският архипелаг [/quote]

Архипелаг???!!!??
    Това не беше ли нещо в морето....?

Прекрасна статия, не бях чувал за тази страна.
    А за чая с масло от як, не искам да се опитвам да си го представя, даже...

Нередност?
  • 4
    nefertiti_egipt avatar :-|
    Нефертити
    • - 3
    • + 5

Супер екзотика!

Нередност?
  • 5
    etkata avatar :-|
    Десен екстремист
    • - 1
    • + 4

Аз пък с удоволствие бих го посетила, но цедката от 1000 годишно........ме отказа. Любопитна съм за новости. Статията и снимките ми доставиха удоволствие

Нередност?
  • 6
    led_zep.23 avatar :-|
    Lady Zeppelin
    • - 1
    • + 3

Далечно, екзотични място.
    Винаги ми е интересно да научавам за различен начин на живот.

Нередност?
  • 7
    v_l avatar :-|
    v_l
    • + 11

[quote#5:"шапчица за РБ"]цедката от 1000 годишно........ме отказа[/quote] ...
    Няма ограничение за броя на хората. Само разрешението е 500$ за 10 дни по 50$ за всеки ден след това. Плащаш - влизаш. Джомсон, Кагебени и Муктинат са достъпни с нормално разрешително за 20-30$. Като до там може да се иде и пеш. Екстремното самолетче е екстра, ако не ти се ходи 3-4 дена. Повечето отиват там обаче така или иначе именно за да походят ... 14-18-25 дена (обиколката на масива Анапурна).
    Като цяло една все още хем екзотична хем лесно достъпна дестинация. За непалците туризма е един от основните приходи и има всичко организирано за хора решили да поскитат по тия диви места.
    Не на последно място 1 месец в Непал излиза по евтино от една седмица в Алпите :)

Нередност?
  • 8
    kanasubigi avatar :-|
    Канасубиги
    • + 4

Чудесата на Мустанг, наречен Малкия Тибет, където времето е спряло в средните векове

Е, няма как да пропусна да отбележа сателитните чинии на снимката с покривите :)

Нередност?
  • 9
    gimelim avatar :-P
    gimelim
    • + 1

Може би най-доборото място за посещение в Непал, всичко друго е така вече поразено от туристи и нужната за тях инфраструктура, че на доста места има и замърсяване, а и това, което е било романтично преди 30 години, вече е позагубило доста от чара си. Например, споменатата по-горе Анапурна.

Добър разказ.

Нередност?
  • 10
    kostandb avatar :-|
    Kostadin Kostadinov

До коментар [#8] от "Канасубиги":

А забеляза ли че отляво на сателита се подава и соларен панел :)

Нередност?
Нов коментар