В страната на огъня и леда

Туристически траверс през островите и мистиката на Нова Зеландия

©  Александър Геров

Ако Алиса се спусне към Огледалния свят през тунел, отворен някъде на територията на България, ще се озове направо в Нова Зеландия на Долния свят. Аз избирам по-обиколния и не толкова шеметен път по въздуха, за да осъществя не само своята, но и на две поколения преди мен в семейството ми мечта – да видя има ли рай на Земята.

Този рай заема над два пъти по-голяма площ от България и е обитаван от почти двойно по-малко хора – маори (полинезийци) и пакеха (европейци). Подарък е на Земята от Природата или от Бог, който и да е той. В географиите пише за избухнал вулкан и за откъсната тектонична плоча, а митовете разказват за потънал материк.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
16 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    villiger avatar :-|

Прекрасни снимки и разказ за Нова Зеландия. Впечатлен съм... :)

Нередност?
  • 2
    led_zep.23 avatar :-|
    Lady Zeppelin
    • - 2
    • + 8

До коментар [#1] от "Велислав":
    Пожелавам ти да видиш Нова Зеландия на живо. :)
    А, дотогава ти препоръчвам книга за живота и природата в тази далечна страна през очите на една варненка.

http://www.helikon.bg/books/42/-%D0%9D%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D1%82%D0%BE%D0%BA---%D0%B2-%D0%A0%D0%B0%D1%8F_146226.html

Нередност?
  • 3
    villiger avatar :-|

До коментар [#2] от "Lady Zeppelin":

Благодаря! Дано някой ден се осъществи пожеланието.. :) Мерси и за препоръката за книгата, заинтригува ме, и при първа възможност ще си я взема. :)

Нередност?
  • 4
    jessie... avatar :-?
    Jessika
    • - 2
    • + 9

Хубаво разказано, попътувах и аз малко из Нова Зеландия :)

Нередност?
  • 5
    geordgeo avatar :-P
    geordgeo
    • + 5

Мечта ми е, ама...

Нередност?
  • 6
    izabell avatar :-|
    izabell
    • - 1
    • + 2

Увлекателно разказано.

Нередност?
  • 7
    nefertiti_egipt avatar :-|
    Нефертити
    • - 1
    • + 2

Красота!

Нередност?
  • 8
    ver27574675 avatar :-|
    ДЕКОРАТИВНА ТИКВА
    • + 2

Като не мога да я видя тая красота, поне котарака си кръстих на откривателя й...

Нередност?
  • 9
    nomorecommunism avatar :-(
    Тараторчо
    • - 4
    • + 6

Нова Зеландия предполагам е прекрасна страна!

П. С. "За моите двайсетинагодишни спътници в КИВИ-то Нова Зеландия бе само поредната спирка по маршрута на околосветско пътешествие, за което ВСЕКИ ОТ ТЯХ БЕШЕ РАБОТИЛ НЯКОЛКО МЕСЕЦА, прекъсвайки следването си, за да опознае живота."

"Няколко месеца" ?! Съвсем не искам да спамя, ама и аз съм в средата/ вече към края на двайсетте си години, от 2008 г. работя уж престижна работа, свързана с умствен труд, 6 дни в седмицата и не само не мога да си позволя да отида на околосветско пътешествие, ами и ми е трудно лятото да отида на море да речем в Гърция...

Животът на нас младите в тая бандитска държава коренно се различава от този на връстниците ни в цивилизования свят, знам го и от приятели, които се образоват и работят в чужбина.

Нередност?
  • 10
    karik avatar :-P
    karik
    • - 4
    • + 4

До коментар [#9] от "Тараторчо":

Аз пък си бачкам и си ходя :)
    Въпрос на приоритети, не само на мрънкане и обвиняване, че я държавата ти е виновна, я някой друг!

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал