Стари и зелени
Разходка сред щандовете на няколко европейски градски пазара
от Весела Халтъкова











Пазарът е пъстроцветното свежо сърце на един град – обикновено централен, живеещ в свой собствен ритъм и носещ атмосфера, която е очарователна за гостите на града, неизменна и важна част от пейзажа за жителите му и нормално ежедневие за работещите там. Когато посещавам някой град, винаги попадам на пазара му – неволно, случайно, нетърсено. По-скоро той открива и привлича туристите, защото е обикновено толкова колоритен, че не може да бъде подминат. Дори следващата забележителност да чака зад завоя, винаги се намират от няколко минути до няколко часа за обиколка на сергиите и дори за чаша вино, прясно изцеден сок или бира с местен специалитет. Пазарът е като малък остров, който ни пренася в идиличния свят на селото, ненатрапчиво припомняйки ни откъде всъщност идват зеленчуците, плодовете и сиренето на масата ни.
Тук винаги е шумно. Гласовете на продавачите, хвалещи стоките си, се смесват с едва уловимия звук на водата, течаща от чучурите на шестте чешмички, щракането на фотоапарати и спонтанните наздравици Prost от насядалите на по бира край дървените маси под кестените. Обед е, разхождам се по калдъръмения паваж на Viktualienmarkt в Мюнхен и се опитвам да го възприема така, както когато го видях за първи път. Не е необходимо да търсите пресни стоки, за да посетите този пазар, намиращ се непосредствено до централния площад "Мариенплац".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Във Варна такъв беше кооперативния пазар, като малък с дядо ми го обикаляхме беше страхотно преживяване.Събориха го и направиха някаква градинка .И остана само Понделничния,
За съжаление днес по нашите пазари има малко производители. Повечето стоки са от борсата.А иначе статията ми хареса, благодарско!
Какво стана с плановете Столична община да направи земеделски пазар всяка събота около народният? Място ли няма, хора ли няма - хайде де...искаме малко и ние да заприличаме на цивилизован свят....как не разбирате това помага на хората да купуват свежа продукция, помага на общината да гради имидж помага и на производителите да си реализират продукцията, помага на всички в тази административна единица да се чувстват добре и да искат да живеят в нея.....
До коментар [#3] от "smart":
Бе те и за пазар до МЗХ говореха...
Ма само си говорят.
Чиновници.
До коментар [#1] от "nogica":
Така е, само дето имената са разменени. Колхозния си стои, а пък понеделнишкия го няма вече :)
Колхозния обаче стана на едни алуминиеви магазини. Същото стана с пазара на Левски - махнаха евтнините щандове за зеленчуци и сложиха алуминий и ефектни плочки за баня, които дадоха фира. Изчезна импровизираният пазар-поляна до кметство Приморски, където купувахме евтини зеленчуци направо от камионите - за да стане улица от 5 ленти за бесни шофьори насред жилищен квартал. Изчезна пак импровизираният пазар-поляна на Хеито, за да сложат алуминиеви къщички, които след една година останаха празни и сега са си празни. Изобщо - визията на града се смени към по-лъскаво.
Много приятно изглежда на снимките, чистичко и подредено.
Има доста неща, които ги няма при нас. Виждала съм ги само по кулинарните предавания, като манголда или дориана.
До коментар [#5] от "lalleen":
права си за имената
До коментар [#5] от "lalleen":добре, а кой пазар се наричаше "петъчния"?
До коментар [#3] от "smart":
Чух, че имало такъв пазар събота и неделя от 11 до 14 ч на Римската стена. Трябва да ида да проверя някой ден дали е вярно и какво предлагат там.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход