Вещи в занаята
Абонирайте се за Капитал

Всеки петък икономически анализ и коментар на текущите събития от седмицата.
Съдържанието е организирано в три области, за които Капитал е полезен:

K1 Средата (политическа, макроикономическа регулаторна правна)
K2 Бизнесът (пазари, продукти, конкуренция, мениджмънт)
K3 Моят капитал (лични финанси, свободно време, образование, извън бизнеса).

Абонирайте се за Капитал

Вещи в занаята

Вещи в занаята

Продуктовият дизайн на Марина Драгомирова

3615 прочитания

© Марина Драгомирова

На въпроса как избра дизайна за своя професия Марина Драгомирова отговаря: "По-скоро кариерата ме избра, отколкото обратното. От малка обичам да правя неща с ръцете си и някъде по пътя това се превърна в професия. В началото, като дете, беше по-скоро желание да имам нещо и често решавах да си го направя сама, или да преобразувам съществуващ обект в това, в което ми трябва."

Обучението си Марина започва в НБУ, след което се премества в Лондон и завършва продуктов дизайн в Royal College of Art. В момента има студио в английската столица, където прави "единични предмети и ръчно изработени мебели", но често пътува и работи с български и източноевропейски производители.

Основната идея в работите на Марина е "изследване на процеси и въплътяването им в нови форми и функции, и експериментиране най-вече". Любимият й проект? "Засега може би е Lacuna (съвместна работа с Iain Howlett) – лампа, комбинация от ръчно направено стъкло и LED технологии (изследвания в посока на все по-малките източници на светлина и празния обем, които остава след тях)."

Сред другите й интересни проекти са плетените столове Fuchila, вдъхновени от българските традиции в тъкането на килими и съчетаващи найлонови нишки и текстил. Серията Mixers пък се състои от уникални чаши за вино, чиито две части (столчето и горната половина, в която се сипва течността) могат да се разделят и комбинират в различни вариации. На задължителния въпрос какво те вдъхновява Марина отговаря с "Абсолютно всичко" и конкретизира: "Ще дам за пример футбола (тъй като е най-обсъжданата тема в момента) - от специалните материи, които световните производители разработват, до начина на трениране или организирането по стадионите на футболните запалянковци. Във всяка от тези области има различни предизвикателства и може да се види как са били решени в дадения момент."

Признава, че ако има възможност поне за един ден да бъде известен дизайнер, би избрала Коко Шанел "заради нейното виждане и успеха й в създаването на удобни и естетични женски дрехи". Попитахме я, разбира се, какви според нея са най-новите тенденции в продуктовия дизайн. Отговорът й: "Hacking, fixing (и двата термина се отнасят за процеса на модифициране или промяна на продукти от ежедневието с цел подобряване на тяхната функционалност – бел. авт.) и може би визуално завръщане към 80-те в Западна Европа."

Повече от Марина на www.marinadragomirova.com

На въпроса как избра дизайна за своя професия Марина Драгомирова отговаря: "По-скоро кариерата ме избра, отколкото обратното. От малка обичам да правя неща с ръцете си и някъде по пътя това се превърна в професия. В началото, като дете, беше по-скоро желание да имам нещо и често решавах да си го направя сама, или да преобразувам съществуващ обект в това, в което ми трябва."

Обучението си Марина започва в НБУ, след което се премества в Лондон и завършва продуктов дизайн в Royal College of Art. В момента има студио в английската столица, където прави "единични предмети и ръчно изработени мебели", но често пътува и работи с български и източноевропейски производители.

Благодарим ви, че четете Капитал!

Вие използвате поверителен режим на интернет браузъра си. За да прочетете статията, трябва да влезете в профила си.
Влезте в профила си
Всеки потребител може да чете до 10 статии месечно без да има абонамент за Капитал.
Вижте абонаментните планове

3 коментара
  • 1
    barbq avatar :-P
    BarBQ

Столът има интересен дизайн, но ми се струва, че е доста "крехък".

• 2
    kohab avatar :-|
    Najini

Гледам, че тя участва и в Дизайн уийк с работилница :) Даже е днес в Тютюневите складове http://edno.bg/one-design-week-2014/otvorena-programa/1264

• 3
    izabell avatar :-|
    izabell

Успех в творчеството на Марина. Хората зaслужaвaт високи стaндaрти и се стремят към това .

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход

Още от Капитал

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.