Боклукът в раницата

Как 16-та поредна година над 100 доброволци почистват трудно достъпни планински места

Тази година почистването ще е в Рила с начална точка хижа "Отовица" и ще се проведе между 28 август и 4 септември.
Тази година почистването ще е в Рила с начална точка хижа "Отовица" и ще се проведе между 28 август и 4 септември.
Тази година почистването ще е в Рила с начална точка хижа "Отовица" и ще се проведе между 28 август и 4 септември.    ©  "Боклукът в раницата"
Тази година почистването ще е в Рила с начална точка хижа "Отовица" и ще се проведе между 28 август и 4 септември.    ©  "Боклукът в раницата"

След 4 – 5 часа ходене из Пирин, катерейки се запъхтяна от хижа "Безбог" през Дженгалска порта до заслон "Тевно езеро" на 2512 м надморска височина, си представях, че съм достигнала достатъчно високо и диво място, в което липсва какъвто и да било помен от цивилизация. Толкова диво, мислех си, че няма как да не съм Крис Маккендлис от книгата "Сред дивата пустош" (Into the Wild). Гледката към отсрещния връх Каменица така настойчиво дърпаше погледа, че в началото дори не забелязах - под огромните камъни, на които съм се покатерила, се намира цяло сметище. Задръстено, трупано с години, съдържащо велики находки като чешки и немски консерви от 60-та година, бутилки, дъждобрани и всякакви други боклуци, напомнящи, че за човешката глупост никога няма достатъчно отдалечено място.

Година по-късно – през 2003, се включих в група от 150 доброволци, организирани от екологично сдружение "За земята", с които минахме същия маршрут от хижа "Безбог" и изчистихме общо 6 тона боклуци, включително и онова сметище. Някои от чувалите с отпадъци от района на Тевното езеро свалихме с коне, други - на ръка, кой колкото можеше да носи, или вързани към раниците ни.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
12 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    edzi avatar :-|
    edzi
    • - 1
    • + 34

само така! много добра идея

Нередност?
  • 2
    daskal1 avatar :-|
    daskal1
    • + 37

Браво на доброволците и срам за безотговорните "туристи".

Нередност?
  • 3
    aytep avatar :-P
  • 4
    shanumpa avatar :-|
    gester
    • - 1
    • + 8

"немското русенско варено все още гние по пиринските склонове" :))

Нередност?
  • 5
    abcdefj avatar :-|
    abcdefj
    • + 30

статията е супер, дава чудесна информация. не знаех, че има такава организация за почистване. освен организираното почистване с бтв. добре е че се дава гласност на подобни събития.браво!!!

Нередност?
  • 6
    vasil_bogdanov avatar :-|
    Васил Богданов
    • - 3
    • + 8

Коя е тази хижа "Охтовиа"? Да не би да имате предвид Отовица?

Нередност?
  • 7
    petranica avatar :-|
    petranica
    • + 6

Значи малко е въпрос на осъзнаване от всеки. Просто да осъзнаем и да не правим боклук. Малко самодисциплина... Аз си признавам, че съм си позволявал да хвърлям боклук. Но в последните години вече се самоконтролирам.

Нередност?
  • 8
    buzzjn avatar :-|
    Imeto mi
    • + 4

Разбира с велика е идеята. За жалост не съм се включвал до сега, въпреки че знам за инициативат почти от началото й.
    Но колкото и да се чисти и да се говори да не се изхвърля пресметнете ако един лифт качва 1000 души всеки ден, и един от тези 1000 души ровейки си в раницат при силен вятър изпусне нещо или дори си метне фаса или умишлено замърси. Ще кажете е 1 на 1000 не е нищо, но това е всеки ден и дори за 6 месеца годишно това е много боклук.
    Разбира се превантивно трябва да се говори, трябва да се чисти, но трябва и да се ограничи достъпа.

Нередност?
  • 9
    think avatar :-|
    think
    • - 1
    • + 4

Браво за инициативата и на хората, които я подкрепят.

Нередност?
  • 10
    wpb42605893 avatar :-P
    Punkas
    • + 3

браво пичове

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал