Дунав мост

Как международно признати фотографки се отправиха на пътешествие по поречието на Дунава, за да разберат по-добре миналото и настоящето (ни)

Фотографката Ейми Витали на дунавския бряг
Фотографката Ейми Витали на дунавския бряг
Фотографката Ейми Витали на дунавския бряг    ©  Ami Vitale
Фотографката Ейми Витали на дунавския бряг    ©  Ami Vitale

Крайностите на хероиновата зависимост, безсънният композитор Moby по време на нощна разходка, гладуващите деца в Африка, пушещият с угрижен вид музикант Джак Уайт. Снимките с тези образи са част от фотографията на нюйоркчанката Джесика Димок, чието внимание сега е насочено към това да успее да разпали барбекюто в градината на някогашната родна къща на Елиас Канети в Русе. Тя пристига първа от цяла група фотографи, които пътуват и снимат по поречието на река Дунав за проекта Danube Revisited.

Той събира девет фотографки, които в рамките на 35 дни повтарят маршрута на документиралата впечатленията си Инге Морат (1923 – 2002), снимала спорадично градовете от началото до края на реката от 1958 г. нататък. Настоящите участнички в проекта - всички, носителки на награди на името на Морат, сега също минават по Дунава и по този начин изграждат мост между миналото и настоящето на живота край реката.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    flor avatar :-|
    Flor
    • - 1
    • + 36

Интерес към изложбата нямаше как да има, защото никой не разбра за нея. Традиционно събитията в "Елиас Канети" нямат никаква реклама в града. И това, че някой не успява да се интегрира и да привлече "местните", не означава задължително, че проблемът е в русенците. Самата аз научавам за събитията в "Елиас Канети" само защото живея там. Светослав, преди да определяте града като "заспал", трябваше да се поинтересувате, дали наистина е така.

Нередност?
  • 2
    s_todorov avatar :-|
    Светослав Тодоров
    • - 9
    • + 6

Здравейте,
    Като позаспала е определена атмосферата на града откъм културни събития, нещо, което доста местни изразяват като мнение (и често в дълги разговори), аз наблюдавам сам и което съвсем не е изолиран проблем. Никъде няма критика или сочене с пръст към определена група от хора, все пак градската среда, какво й липсва, защо и какво може да се промени в нея са въпроси от различна тема. Тук имаме друга, която просто сама създава някои наблюдения и контрасти.

Публикувано през m.capital.bg

Нередност?
  • 3
    flor avatar :-|
    Flor
    • + 10

Благодаря за отговора. Изложбата е хубава и аз съм от малкото, които я видяха. Но, както казах и преди, не е достатъчно да имаш хубава идея, ако тя не стига до хората. А в случая вината не е в неработещите местни журналисти и незаинтересуваните русенци. И, да, извинявам се, че отклоних темата в друга посока. :)

Нередност?
  • 4
    ellasbow avatar :-P
    ellasbow
    • - 1
    • + 15

Цял следобед се чудих:
    - Как са успели участниците в тази статия да създадат такъв скучен и безличен продукт?
    докато не се сетих:
    - Направили са го с огледала!

...а ето и въпросите, на които те сами да си дадат отговори:
    - Защо не правя разлика между родния дом на Елиас Канети и Дом" Елиас Канети"?
    -Защо на посещение от 15ина души съм искрено учудена и казвам " Рядко има толкова много хора" Интересно ли ми е да знам, че преди да попадне под моята програмна грижа, Дом " Елиас Канети" се радваше на далеч по-многолюдни посещения?
    -Защо се засягам, когато някой ми откаже да го снимам? И как така ловната плячка от това фото-сафари смее да тълкува заповедта ми: "може ли да ви снимам" като молба, на която може и да се откаже?
    - Какво търсим на градския басейн без изложбения си камион? И къде е Дунава?

" Не е това, което очаквах" е изречение, което и аз мога да повтарям, често и поотделно на всеки от вас... защото сте част от самия проблем, а дори нехаете за това.

Данюб Ревизитид Миррърд.

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал