Островът на лечителката

На залива закрила, строга и любовна светлина, нарече това парче скала по средата на морето поетът Христо Фотев

o. Света Анастасия    ©  Йово Николов

"Острова - на залива закрила, строга и любовна светлина."  Това е написал Христо Фотев през 60-те години на миналия век, когато бургаската бохема е овладяла това парче скала в средата на Бургаския залив. Парадоксът е в това, че единственото стихотворение за острова на този романтичен поет е посветено на бягството на 43-ата комунисти през 1925 г. от Света Анастасия. Такава е тази скала - цялата българска история е отпечатана на нея, а тя е по-малко от десет декара. Всички са минали през нея - гърци, византийци, пирати, османските нашествия и войни, възрожденци, църковните борби на българите, кървавите събития през 1923 – 1925 г., та чак до времето на социализма. И след това дълго време след промените островът беше достъпен само за единици. От този сезон вече е отворен за туристи с осигурен редовен транспорт от Бургас. Разстоянието от морския град до кея на острова е точно 6000 метра без 74.

Според проф. Иван Карайотов, автор на книгата "Остров Света Анастасия", островът има вулканичен произход и преди векове е заемал по-голяма площ. С ръководената от него археологическа експедиция през 1972 г. под водата в района на пристана той е открил керамични съдове и материали, които са били датирани от IV – X век след Христа. Приема се, че малката скала до острова, наречена Гъбата, също е била част от него, а близо до нея под водата по време на експедицията "Понтос 73" е открита цяла амфора от гръцкия период.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    afektiranzritel avatar :-|
    спейс мен
    • + 12

Мястото е прекрасно, нека всеки, който е в Бургас, отдели няколко часа и го посети.

Нередност?
  • 2
    bilkata avatar :-|
    bilkata
    • + 11

Очарована бях от възстановяването на острова и начина, по който е направено всичко. На фона на скандалите в София и други градове за злоупотреби с ремонти и неглижирането на архитектурната и градска среда, на острова всичко е ремонтирано или построено с мярка и вкус. В началото на юни бях със семейството си на острова, сега се каня отново да го посетя и този път ще опитам от мидите и другите вкусотии в ресторанта :)

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал