Новият брой: Пътят към Шенген
Close

Халва и рози

Българската травма на Кристиян Щаудингер

Кристиян Щаудингер в ателието си в Берлин

Не мога вече да си спомня къщата в Бургас. Имаше вътрешен двор и висока стена. В къщата ни разделиха с Дитер. Имаше стълба надолу, направо в нещо като подземен бункер. Без прозорци, без светлина, стоманена врата, смърдеше ужасно. Стовариха ме там и затвориха вратата. В стаята имаше слама. Първо си мислех, че съм сам, после забелязах, че отзад имаше още двама или трима българи. Не говореха немски. Нямаше тоалетна, затова миришеше така ужасно. 

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
9 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    e_mil avatar :-P
    tamada
    • - 1
    • + 37

Да бе, да... особено може да помогне срещата му със свиленградските полковници от съседната статия, дето са убедени, че болшинството бягащи са били криминални. :)

Нередност?
  • 2
    mano avatar :-|
    Svetoslav Pavlov
    • - 4
    • + 39

статия, която трябва да бъде прочетена от всички, които са носталгично настроени към социализма.
    - престъплението на младежа (18 годишен тогава) е, че е искал да премине от България в Турция ... и като краен резултат да живее в Западна Германия.
    Доста унижения и срога присъда за нещо, което изобщо не може да се впише в представите за "престъпление".

Нередност?
  • 3
    brick40 avatar :-|
    bricky
    • - 3
    • + 45

За комунистите си престъпник ако желаеш да се махнеш от тях. Смятат се за предател. Казват ти, че трябва да си крепостен, че трябва да стоиш неподвижно, да не мислиш, да не мърдаш, да не създаваш хаос с поведението и амбициите си. Ти не си важен - има висш орган (партията), създадена да мисли и елиминира хаоса вместо теб - тя командва и казва кое, как и кога ще става. Тя е висш интелект с висш план и висша идея за (насилствено наложена) хармония. Ако се осмеляваш да поставяш под въпрос и критика това, си предател.

Нередност?
  • 4
    kadiyata avatar :-P
    Белият Негър
    • + 19

Къде бяха сегашните олигарси тогава?
    Браха гъби за дружеска чорба с др.Тодор Живков.
    Колко сърцераздирателно..

Нередност?
  • 5
    inmoinvestments avatar :-|
    InmoInvestments
    • - 1
    • + 13

Така е! Гадният комунизъм смърди! Всеки се е борил за себе си срещу него. Но някои са си лежали в смрадта и са си представяли рози......

Нередност?
  • 6
    vesselin5 avatar :-|
    vesselin p
    • + 7

Определено интересен текст.

Нередност?
  • 7
    borislavkandov avatar :-|
    Борислав Кандов
    • - 15
    • + 3

До коментар [#4] от "Белият Негър":

Къде бяха протестиращите тогава!?!!!111

Нередност?
  • 8
    pinoccio avatar :-|
    pinoccio
    • - 1
    • + 10

До коментар [#7] от "Борислав Кандов":

В гробищата, концлагерите и интернирани.

Нередност?
  • 9
    oyh53308658 avatar :-|
    oyh53308658
    • - 4

До [#2] от "mano": И какво като я прочетох.
    10 годинки работих по морето ,спях по хотелите. "Добруджа" хотел даже от откриването му. Не съм чул или видял нито германец, нито англичанин , нито друг арестуван . Познавам много чужденци . Не съм имал проблем .
    Както има българи , арестувани , така и германци сигурно има. Но едва ли са били стока. То и Кирил Рашков бил в Белене. Явно политически преследван.
    Няма да забравя понякога като се напиеха някои германци ,как се държаха в хотелите. Една вечер като им направих забележка се развикаха нещо като "Аус,аус " Вярно било.Току що преводачът ми каза : https://translate.google.bg/#bg/de/%D0%B2%D1%8A%D0%BD .
    Ако бях извикал милиция,сигурно сега щяха да са политически затворници . да си стоят такива в Германия.

Нередност?
Нов коментар