Отпуската на живота ми
Какво е сабатикал и как се практикува – версиите му в България и по света през няколко лични истории
Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
"Харесвах работата си, нямах намерение да напускам, просто в един момент се почувствах на ръба на силите си, изпаднала в рутина, не виждах развитие и изход. Не се чувствах добре нито физически, нито психически, имах нужда от почивка и явно експертите ни човешки ресурси разбраха това, защото ме пуснаха за два месеца неплатен отпуск", разказва трийсетгодишната Кристина Попова, която по това време тества софтуер в голяма българска IT компания.
Така описаното от нея състояние - "на ръба на силите", е всъщност познатият ни термин burnout, или синдром на професионалното изчерпване. След като психолозите обърнаха внимание на този вид преумора от работа, започна да се говори и за превенцията или "лечението" й. И в двата случая на помощ се явява т.нар. сабатикал – определен период от време – месеци или понякога цяла година, в който човек се откъсва от работа. Названието sabbatical идва от иврит и думата "шабат" – седмият ден, в който се почива.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
32 коментара
На всеки три месеца една седмица почивка, а веднъж в годината три седмици - до този извод стига един математик след три инфаркта. На този принцип са и ученическите ваканции.
Финансовата страна също е уредена по много различни начини: в някои фирми това е платен отпуск, в други е частично платен, като най-масовата практика си остава неплатеният отпуск.
Доколкото виждам, начините са три. Къде ги видяхте тези много и различни начини?
все повече фирми разглеждат възможността да предоставят на служителите си новата екстра, за да може т.нар. "индекс на работното щастие" да е висок.
Излиза, че служителите са най-щастливи, когато не работят за компанията си. Тия откриха топлата вода.
много добра и интересна статия!! човек има нужда от почивка и така работи по добре.
До коментар [#2] от "dombi":
Умник сабатикал е термина : http://en.wikipedia.org/wiki/Sabbatical
Не е зле да прочетеш малко!
До коментар [#6] от "edzi":Не е зле да прочетеш малко!
И ти не е зле да почетеш малко, след като ме наричаш умник:
http://en.wikipedia.org/wiki/Clever
Статията поставя един много интересен и актуален въпрос. По- дългата почивка, смяната на дейности, възможност да се опита нещо различно, при разумна сигурност от запазени позиции в досегашната професионална кариера са верните решения срещу сериозните проблеми на съвремието ни - синдромът на професионалното прегаряне, апатията, депресиите.
А на господина, блюстител на българският език dombi искам да кажа, че българският език изобщо не е пострадал от това, че един добър журналист използва дума с произход от иврит. Даже напротив. Не само, че това е езикът, приемник на езиците, на които са създадени Тората и Библията. Там няма случайни думи и изрази.Не е случаен и Шабатът- на седмия ден, както и седмият ден в Библията. Точно с цикличността на 7 дни се случват много интересни физиологични и патофизиологични промени в тялото ни - и в нервната система, и в жлезите с вътрешна секреция, така, че тази почивка не случайно е разписана в тези книги.
Сабатикал е приложим само в нормални икономики, в нормални компании и само по отношение на ценни и трудно-заменими специалисти. България не е нито нормална икономика, нито пък в страната съществуват нормални компании, а почти всички специалисти са в една или друга степен заменими. Така, че не виждам почва това нещо да се случи - разходите многократно биха надвишили хипотетичните предимства. Опитвам се да не съм прекалено черноглед, ама не се получава...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.