Слънчогледи в Камден

Историята на магазина за художнически материали, който успешно си проправя път от Варна до Лондон

"Когато подреждам продуктите в магазина, искам да вдъхновя хората да грабнат молива и да започнат да рисуват, да се наслаждават на процеса и да не им е чак толкова важен резултатът", ми казва Живка Панайотова. Тя, заедно със съпруга си Пламен вече двадесет години развиват "Слънчоглед" – магазини за художнически материали, опаковки и какви ли още не пособия за приложни изкуства. Сега, преди коледно-новогодишните празници софийският им магазин се превръща в пренаселено място с хора, които търсят опаковки, панделки, разменят идеи как да пакетират подаръците си и се дивят пред различни щандове. Освен него в момента така изглеждат и "Слънчоглед"-ите във Варна и Лондон.

С Живка и Пламен прекарвам час, опитвайки се да разбера как от сергия с канцеларски стоки във Варна се стигнали до три успешни и разрастващи се магазина. Версиите на двамата са леко различни. "През 94-а в Морската градина и въобще във Варна имаше много художници, които правеха портрети на туристи или рисуваха пейзажи, а за тях нямаше никакви бои и пастели. Постепенно ние започнахме да внасяме моливи и материали – първо на Koh-i-nor, а после и четки Da Vinci", спомня си Живка. Според Пламен това се е случило по-късно във времето. Когато накрая станали единствени вносители за България на различни художнически марки като Harder, Hansa, Hexda, започнали да се опитват да ги продават и в София. "Търговците тук искаха да взимат всичко на консигнация, а когато продаваха стоките, понякога ни отнемаше година да си вземем парите, накрая ми писна и реших, че заминаваме за столицата, където ще си отворим собствено пространство", разказва Пламен. По това време Живка е бременна в осмия месец с по-малкия им син, но веднага е готова да последва съпруга си в новото начинание.

Благодарим Ви, че четете Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Още от Капитал