С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK

// Light / Тема

12 12 дек 2014, 15:34, 17047 прочитания

Хей, ръчички

Селекция от ръчно изработени подаръци директно от техните български автори

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Илюстрация

PL!K

чанти

Всяка чанта на новия бранд PL!K има свое име и характер, кореспондиращ с този на притежателя й. Концептуалните модели, с които са започнали в началото - Paper  PL!K, Plastic PL!K, Post PL!K и Lunch PL!K, всъщност са хартиен, найлонов, пощенски и плик за обяд, изработени от висококачествена естествена кожа. Дамските аксесоари са ушити ръчно, и то от естествена кожа. Владислава Тодорова-Вълкова, собственичка на фирмата, споделя, че участва в целият процес на създаването на една чанта - от избирането на кожите през следенето на производствения процес до честите й лични срещи с клиентите. Едно от най-отличителните и характерни неща за марката е, че всеки PL!K може да бъде персонализиран с името, инициалите или посланието на клиента, които да са "вградени" в него.

www.facebook.com/PLIK.BAGS и в shop.fashioninside.bg

Илюстрация

Handmaids Cosmetic
козметика

Зад чисто новата българска козметична линия Handmaids стоят три момичета, убедени, че "пазарът има остра нужда от хубав, български продукт". "Правим българска козметика - натурално, ръчно и лично", категорични са те. В каталога им засега влизат кремове и балсами, за чиято изработка се използват висококачествени етерични масла, билкови есенции, студенопресовани масла и други натурални съставки, богати на антиоксиданти, витамини и минерали. Продуктите на Handmaids не съдържат изкуствени аромати и оцветители, парабени, ГМО съставки и други вредни вещества. Момичетата залагат на минималистични и бързо рециклиращи се опаковки. "Идеята на целия този проект е за нещо добро. Не става въпрос за агресивен бизнес или нещо такова, категорични са те. Вълнуващо е да правим нещо с ръце, глaва и сърце, което да се оценява, да радва и да помага."

www.handmaidscosmetic.com

Илюстрация

Paladim Handmade
дървени аксесоари

Преди две години, когато е студент, Димитър Палански дълго се чуди как да кръсти марката си, накрая решава да обедини първите букви от фамилията и собственото си име, и така се появява Paladim. "Реших, че моите идеи могат да носят моето име. Всичко започна от една настолна лампа и все още наблягаме на такъв дизайн. Естествено, не се ограничаваме само в това и в момента разработени проекти за стенни часовници и малко аксесоари за офиса. Почти всичко изработваме от дърво и по-конкретно липа." Проектите на Paladim се отличават с изчистен дизайн, а направата им се случва в Благоевград. Преди да се захване с тях, Димитър е бил общ работник, барман, уебдизайнер и game developper, а за настоящия проект в продължение на месец чете всякакви детайли около маркетинг и търговия, докато експериментира в изработката.

www.paladimhandmade.com и www.facebook/PaladimHandmade

Илюстрация

Тоте Поте
детски дрешки

Името на онлайн магазина за детски дрехи идва чрез директен превод от бебешки и означава "сок от портокал". Авторските права над него принадлежат на сина на маркетоложката Нино Бережиани и нейния съпруг, който е дизайнер по професия. "Работим само с най-чист, сертифициран памук, като съставът му в дрешките варира между 90 % и 100% в зависимост от модела, понякога има вътре и малко ликра. Боите ни също са безвредни, задължително на водна основа, без тежки метали, сертифицирани за печат върху бебешки и детски дрешки. Винаги сме се занимавали с дизайн в различните му форми, а с появата на нашия син прехода към изработването на детските дрешки стана сякаш от само себе си."

www.totepote.com и в магазините "Три Котаж" и Laika.bg

Илюстрация

Артелие
авторски стикери и дрехи

"Всичко в "Артелие" е селектирано, комбинирано, измислено и сътворено ръчно, най-често в няколко уникални бройки. Авторският ни нюх диктува, че дрешниците трябва да бъдат универсални и практични, затова мислим дизайните на дрехите с идеята да се "разпъват и свиват" до няколко стандартни размера и да имат повече от една функция в повечето случаи." "Артелие" е семеен проект на Елена, Младен и малкия им син. Предлагат ограничени серии шалове и дрехи, както и стикери. За Елена най-добрият коледен подарък е "универсален, практичен и без съмнение различен".

www.artelie.com

Илюстрация

Angeppetto
дървени продукти за деца

Angeppetto изработват играчки, бижута, предмети за декорация, персонализирани подаръци от дърво - череша, орех, липа, трепетлика, иглолистна дървесина. Имат и серия, в която обединяват различни части от счупени скейтове. Зад проекта стоят баща и дъщеря – Ангелина и Ангел, който винаги се е занимавал като хоби с изработки от дърво. На шега тя го е наричала Джепето, като героя от "Приключенията на Пинокио", и когато най-сетне се решават да разпространят творчеството си, го правят по общото име Анджепето. "Заедно с мъжа ми започнахме да помагаме на баща ми, след като той започна да прави все по-красиви и все по-интересни пъзели и играчки. Мъжът ми е програмист и създаде онлайн магазина, аз съм актриса по професия и радиоводещ в ФМ+, но сега съм майка с идеи. Баща ми е спортист, с дългогодишен мениджърски опит, натрупан в Боровец." "Ръчно изработеният подарък за мен е безценен. Рисунката от сина ми, разказ, написан специално за мен от майка ми, красиво бижу, изработено с много любов от баща ми."

www.angeppetto.com

Илюстрация

Stinky Family
чорапи

"Никой не обича миризливи чорапи. Един ден, както си говорихме тримата, си казахме, че ще е супер да направим миризливи чорапи, които хората да харесват", казва Ивелина от Stinky Family. Екипът включва трима приятели без опит в бизнеса и без финансова подкрепа. Продуктът им е създаден от антибактериални материали, обработени по начин, който отвежда влагата от крака. "Така единственото миризливо нещо в стинкитата е тяхното име". Брандът има различни линии. "Все повече залагаме на колаборациите – от атлети в САЩ и Канада, до артисти от малко европейско градче. Опитваме се да решаваме и различни функционални проблеми – ако чорапите са за сноуборд, слагаме удебеления, където би опирала съответната обувка. За street линиите, освен да не се свличат, важно е да имат проветрение, както и дизайнът да е съобразен с това, което се вижда. Но понякога задачата може да изисква и друго решение, както например при моя любим модел – Fuck Boss. За страничния наблюдател това е просто черен чорап. Но в частта, която се пада под панталона, има послание за всички, които се опитват да ти казват какво да правиш."
Според Ивелина перфектният коледен подарък е този, който е подбран с желание. "Ще се радваме, ако хората зарадват някой приятел със Stinky, но има още много български брандове, които биха били перфектен подарък - шапка от 45 street или нещо от СОФТ."

www.stinkyfamily.com, в София в BLOK shop, Massive, "Стари Градски", Stormshop, Base Camp и онлайн от sportdelivery.com

Илюстрация

Rosey's mark
продукти с българска роза

Вдъхновението зад Rosey's mark е българската роза, а целта им е да й придадат модерно излъчване и да представят по-малко познати нейни приложения. Основната колекция е "Гурме", а флоралната атмосфера се допълва от "Мода и декор". Екипът се опитва да "отиде отвъд продукта сам по себе си" и да развие култура около розата. Затова например към бурканчето сладко от рози на Rosey's mark ще намерите и предложение за рецепта. Продуктите са с гарантиран български произход, бионасоченост, изключени са съставки като консерванти, изкуствени овкусители и оцветители.
Зад Rosey's mark стоят две сестри - Росица и Ина. Идеята за проекта се ражда в Милано, където атмосферата на италианските и световните марки-икони и изобщо динамичната дизайн и бизнес сцена на града оказа своето влияние върху двете. Перфектният коледен подарък според тях е сладкото им от рози в сребриста кутия за подарък. Подаръчният комплект се допълва от текстилна торба за пазаруване с артистичен принт.

www.roseysmark.com и в деликатесни и хранителни магазини в София и във Варна

Илюстрация

Clandestino Veneto
ръчно изработени слънчеви и диоптрични очила

Марка за слънчеви и диоптрични очила с рамки, направени изцяло от дърво. Veneto е областта, в която се намира град Венеция – родното място на Роберто Мранков, създател на бранда, а Clandestino от италиански означава "потаен, скрит", каквато е и асоциацията с тъмните очила. Всичко се прави на ръка, дори и кутията на очилата е ръчна изработка. "Работим с дърво, което вземаме от контролирани и сертифицирани източници, лаковете са водоустойчиви и безвредни, стъклата и плаките са с 100% защита от всички вредни слънчеви лъчи", разказва Роберто. Калъфът е изработен от бамбук, а кутията - от  рециклирана хартия. Едни от най-честите типове дърво, които марката използва, са абанос, орех, череша, бреза.

www.clandestinoveneto.com и в оптика Cooptics в София

Илюстрация

My Green Things
кукли

My Green Things е проект на писателката и певица Ваня Щерева за изработка на кукли и ръчно правени творения. "По принцип трудно озаглавявам книги, песни и всичко, което се нуждае от заглавие. Пуснах в профила си във фейсбук допитване как да се казва страницата ми за ръчно правени неща. Получих много предложения. Селектирах ги. Пуснах ново допитване. И това събра най-много гласове. Беше само My Things. Койна Русева го предложи. После добавих зеленото." Куклите са в различни ценови категории и разпределени по сложност на изработката. Според Ваня нещата й стоят като фабрични – "изключително изпипани са, цветни са, дори претруфени, но няма едно с едно съвършено еднакви. Все има детайл, който ги различава. Харесвам изчистените форми, но много добре знам какво харесва публиката – да има изобилие и цвят." Използваните материали са текстил, хартия, тюл, моделин за главите на куклите, и най-важното – много ширити и дантели. Ваня споделя, че прави и продава кукли от осми клас насам. "Докато съм пяла и писала книги, пак съм правила кукли и разни други хенд мейд неща – това е основното ми занимание, с което живея."

www.facebook.com/mygreenthings, в магазини "Кика", "Кьоше", "Лале" в София, отскоро и в магазини в Бургас, Варна, Плевен, Пловдив.

Илюстрация

Papieta
бижута

Много по-вероятно е Мариана Рибарова да се обърне на името Папиета, а не на рожденото си. Така открай време я наричат приятелите и близките й и именно затова тя избира да нарече бранда си за бижута и аксесоари така. Според нея това, което я отличава от другите артисти, е начинът, по който използва материала, 3D формите и усещането за друго време и място. Работи основно естествена кожа. Започва преди 9 години като абсолютен аматьор без претенции и амбиции. "Работата ми отнема почти цялото време, но съм силно запленена и от ботаниката - това е другото нещо, в което влагам голяма част от себе си."

www.facebook.com/pages/Papieta и в магазин Format jewellery & objects
  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Army of K-Lovers 1 Army of K-Lovers

След като покори света, корейската поп музика печели все повече фенове и в България

29 ное 2019, 8472 прочитания

Единство, творчество, касичка Единство, творчество, касичка

Кампаниите за групово финансиране намират все по-голям успех при креативните проекти в България

4 окт 2019, 3537 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Gift guide: за дома

Още от Капитал
Къде е еко-то в данъка за колите

Новите данъчни идеи на София се мотивират със замърсяването на въздуха, но реално нямат връзка с това

Доставянето на чиста енергия е по-лесно от съхранението й

Намаляването на емисиите зависи от узряването на технологиите за съхранение на енергия

Румънското управленско дуо: От едната страна на барикадата

Новият премиер Лудовик Орбан и преизбраният президент Клаус Йоханис обещават про-ЕС ера и реформи в Румъния

От какво боледува педиатрията

За лечението на 1.2 млн. деца в България се отделят само 11% от бюджета на здравната каса

Нова концепция: Bagri by Boykovski

"Искаме да придадем повече характер на заведението и на храната, която предлагаме"

20 въпроса: Красимир Георгиев

Често предизвиква себе си, а с това мотивира и други хора към промяна

X Остават ви 0 свободни статии
0 / 10