Тишина, моля

"Випассана" е техника за медитация, преподавана преди повече от 2500 години като универсален лек срещу всякакви страдания

Минаха около три години, откакто се сблъсках с техниката за медитация "Випассана". Поглеждайки назад, разбирам, че тя е била от първите неща, които завъртяха колелото на промяната в живота ми с цял оборот, а не просто с леко прещракване.

"Випассана" не е от практиките, на които отиваш с голям ентусиазъм и очакване за приятно време и блаженство. От малкото информация, която имах, знаех, че не трябва да говоря десет дни, да седя по цял ден в медитация и че това ще ме избави от страданията ми. Тъй като се бях занимавала с различни практики преди това, от опит знаех, че да седиш дори час в медитация е болезнено, и не исках да си представя какво ще значи цели десет дни – изглеждаше ми като нещо, което всъщност увеличава страданията... Но съдбата по един или друг начин ме беше довела дотук и връщане нямаше, преглътнах последния импулс да избягам, докато е време, преди да подам бланката си за участие, и се впуснах в най-разтърсващото пътуване към себе си.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    laguy avatar :-|
    laguy

Здравейте,
    С какво Випасана се различава от зазен(не коан зазен а дихателния)
    Благодаря

Нередност?
  • 2
    okk04315801 avatar :-P
    okk04315801
    • - 5
    • + 10

Практикувайте родната техника "Бичим айляк". Най-добрите учители са от района на Пловдив!

Нередност?
  • 3
    samsum avatar :-P
    Deputat 241
    • - 4

Една проста йога върши по-добра работа...

Нередност?
  • 4
    pavlinap avatar :-|
    Pavlina Petrova
    • - 1
    • + 3

До коментар [#1] от "laguy":

випассана е медитация, при която през цялото време наблюдаваш усещанията по тялото си. не е задължително да си в поза лотос, по-възрастните хора (защото на последните курсове има и възрастни) седят на столове.

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал