Игра на мозъци

Методът неврофийдбек представя функцията на мозъка в реално време и чрез поредица от упражнения търси трансформация към позитивни модели на мислене и поведение

Психоложката Билен Алилова несъмнено предразполага с красивото си име. На турски Билен означава знаеща. Тя самата изглежда привлекателна, уверена, надеждна. Оставям се спокойно в ръцете й, които деликатно, почти гальовно залепват за скалпа и ушите ми няколко електрода. За две-три минути съм окабелена и свързана с лаптопа на бюрото й и на монитора му започва да се изписва изображението на всяко мое трепване, на всяка мисъл, усещане, чувство. За да започне изследването, трябва да съм съвсем отпусната. Това личи от енцефалограмите, които се разполагат хармонично във всяко от полетата. Само ако стисна зъби обаче, рисунъкът им заприличва на запис на земетресение от девета степен по Рихтер.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    sopher avatar :-|
    abdelhaqq
    • - 5
    • + 4

чета и си мисля за науки като социологията. където претенцията за наличие на "обективни данни" служи като було, скриващо силата на интерпретацията и се предполага да избегне неизбежно възникващите въпроси. по подобен начин и био-основанията на науки като "психология" се предполага, че ще вплътнят подхода им и ще предоставят липсващото "обективно" основание. след като обаче разумната дейност на човека се свежда до набор от биологически характеристики, възниква въпросът кое в крайна сметка санкционира морално дейността му. отговорът е ужасяващ: биологията.

да влезе еволюционният морал, който ще ни вкара в ада.

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал