Курортна карта

Десет от сто български балнеокурорта, които си заслужават. Подборът е съобразен с природните дадености на мястото и наличните условия за пълноценно ползване на естествените ресурси

Много над сто са българските населени места, които могат да се похвалят с наличие на лечебни минерални извори. Достатъчно ли е обаче това условие, за да се нарече селището балнеокурорт? Понятието балнеокурорт впрочем от дълго време отсъства от българските нормативни документи. Затова пък последната поправка от 3.02.2015 г. в Закона за туризма най-сетне поне изяснява понятията национален курорт, балнеолечебен, СПА, уелнес и таласотерапевтичен център, уточнява спецификата на прилежащите им услуги и най-вече поставя нормативно изискване за наличие на сертификат за извършването на съответните процедури. И понеже "Балнеолечебни (медикъл СПА) услуги" изискват по закон използването на естествени лечебни фактори - минерална вода и/или лечебна кал, за провеждането на процедури, допринасящи за възстановяване здравето на човека, нека приемем, че балнеокурорт е селищно образувание, което задоволява възникнали курортни нужди на базата на налични естествени лечебни ресурси, необходими за провеждането на съответни балнеолечебни услуги, които се изпълняват от медицински и немедицински специалисти, получили своето образование в акредитирано висше училище.

Работата е там, че на много места, където има лечебна минерална вода, тя не се използва пълноценно. Оставена е да изтича безхаберно от чешмите, без да е свързана с какъвто и да било балнеологичен център или съвсем е затапена с каптаж. Има и места със завидна бивша балнеологична слава, в които даже и да има хотели с минерална баня, се оказва, че базата е изключително захабена, а специалисти балнеолози и терапевти, които да назначат и проведат правилна профилактична или лечебна програма, отдавна няма.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    bboichev avatar :-|
    Boichev Boian
    • - 7
    • + 4

курорта Карлови вари в Чехословакия - авторът явно е правил копи/ пейст от доста стари текстове

Нередност?
  • 2
    arax avatar :-|
    arax
    • - 3
    • + 14

Карлови вари е руски анклав в Чехия. 100% всичко е собственост на руснаци или по-точно на руската мафия...В България всичко е СПА. За хора с по-ниски доходи това са непосилни неща...

Нередност?
  • 3
    shule avatar :-|
    shule
    • - 1
    • + 2

За по малките не знам ,но във Велинград,Хисаря,Добринище,Сандански съм бил и мога да кажа ,че като съотношение цена - качество са туш.Не може при този стандарт в Бг.да са такива цените.Аз съм си открил едно прекрасно спа хотелче на 50 км. от Белград. Ценита са 30% по евтини.Ресторанта перфектен,обслужването и цените също.Да са живи и здрави нашите т.н. хотелиери аз при тях няма да отида,пък те нека по същият начин, както до сега"побеждават"балканската и европейска конкуренция.

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал