Фронтална атака

Паническата атака е второто най-разпространено психическо разстройство в света след депресията. Как да реагирате, ако ви се случи

"Случи ми се само веднъж. Стоях си вкъщи пред телевизора и усетих как сърцето ми заби ускорено, започнах да се потя и да усещам как ръцете ми изтръпват. Първата ми мисъл беше, че получавам инфаркт или нещо подобно, така че веднага викнах такси за "Пирогов". Докато дойде, ръцете ми вече бяха вдървени. В таксито усетих, че и краката ми се вдървиха и се наложи да ме вкарат в болницата в инвалидна количка. Там лекарят от един поглед ми каза, че имам много силна паническа атака, биха ми успокоително, изчаках, докато подейства, и ме посъветваха да отида при психолог или психиатър, ако нещо подобно се повтори", разказва 37-годишният Петър, който работи в печатна медиа.

Петър със сигурност не е единственият в света, преживял паник атака. Според психолога Яна Монева "след депресията това е второто най-разпространено психическо разстройство в света". Първия път – споделям от личен опит – е много страшно, защото през главата ти минават най-различни и все ужасяващи мисли – че се задушаваш, че получаваш инфаркт, че нещо страшно става с тялото ти, накратко – че умираш. В общия случай, ако успеете да се овладеете, атаката продължава около 10 минути, като пикът е за около минута. Ако не хукнете веднага към най-близкото лечебно заведение, докторите твърдят, че и сами може да овладеете кризата – най-важното е да успокоите дишането, да намалите пулса и да изтласкате от съзнанието си всякакви мисли за смърт.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар