Волни ездачи

Градски хора, които промениха начина си на живот заради любовта към конете

40843 прочитания
Автор: Яне Голев

Никола Миладинов и Свилена Рачева

база "Happy Horses"

Всеки от конете на Никола Миладинов е минал през кръга на Natural Horsemanship. В кръгъл манеж мъжът се изправя срещу конете си един по един. Той застава на земята пред животното и чрез езика на тялото си го кара да тича напред без камшик. Това продължава, докато конят не се убеди, че човекът е по-интелигентен от него и го приеме за алфа лидер. След като предаде сам лидерството, минава отзад и застава зад човека. "После аз го прегръщам и взимам енергията му – тогава конят започва да повтаря всяка моя стъпка, движение или ритъм и ние ставаме едно", обясняваНикола. 

Natural Horsemanship представлява естественото общуване между човек и кон и основният принцип в него е ненасилствена комуникация. "В едно стадо в природата, наричано още хергеле, има ясно изразена йерархия – на върха е алфа конят и оттам нататък се знае много ясно кой след кого следва. Структурната подредба може да се наблюдава по време на водопой – първо винаги пие лидерът, след което на опашка се нареждат останалите до най-малкото конче. В неговите ръце, или по-точно копита, е отговорността за безопасното съществуване на конското семейство. Най-интелигентният, а не най-силният екземпляр, се превръща в коня водач", продължава разказа си Никола. 

Когато става дума за обяздване, говорим за "пречупване", но целта при Horsemanship е човекът да убеди коня, че е по-интелигентен от него, и впоследствие животното доброволно да се остави да бъде водено. "Веднъж приел, че аз съм алфа лидерът, без значение какво искам от него – дали да го яздя, почиствам копитата му, вкарам в каравана – той знае, четова, което идва от мен, не е заплаха. Единствено с жребеца, роден вкъщи, ми бяха нужни два-три танца, докато ме признае – другите директно се оставиха да бъдат водени след първия, защото бяха изградили усет за стадо с мен, дорипреди да усвоя този метод."

Златното правило тук е, че ако в базата има повече клиенти, а конете са уморени, животните да не правят нищо, докато не възвърнат силите си.

Уникалното в подхода на Никола е, че гледа семейство спортни коне с натурални копита, които въпреки че се яздят в класически стил, не се подковават: "Съчетавам класическа ездова школа (не използва каубойската) с natural hoof care и ненасилствена комуникация с конете", обяснява той. Освен състезателния му Грация, която е от породата "Олденбург", останалите коне са от смесването на породите "Селфранс", "Тракенер", "Хановер" и "Холщайнер".

В училището си по езда Happy Horses, което се намира до Павел баня, 39-годишният Никола си има няколко сериозни помощници – съпругата му Свилена Рачева (36 г.) и двамата им синове Ян и Алек. Малките момчета яздят с удоволствие и си имат собствени коне. Ян ми посочва красивата кобила Кая - "тя ми е любима", ми казва, но за съжаление е още малък да язди сам. Батко му обаче вече се оправя съвсем самостоятелно. 

Никола и Свилена са си поставили за цел конете им да са щастливи. Те работят: дават уроци по езда, излизат на езда в природата или скачат над препятствия. Златното правило тук е, че ако в базата има повече клиенти, а конете са уморени,животните да не правят нищо, докато не възвърнат силите си. Двойката има и ферма на един километър от училището по езда от другата страна на р. Тунджа, където ги развъжда и отглежда. "С животните си не търгувам!", категоричен е Никола. "Това е все едно да търгувам със синовете си!"

Конете са щастливи и защото никога не са бити. Тук никъде не виждам шпори и нагайки и въпреки че, преди да успее да прескочи препятствието, Грация на два пъти се запъва и спирав последния момент, Никола не я удря, нито й се скарва – говори й търпеливо и й благодари за урока, който му е "преподала". "Това е симбиоза между ездач и кон, затова успяхме да се представим добре на предишното състезание в Стара Загора, въпреки че имам много малко опит като спортен ездач. Показахме още, че без да е подкована, тя може да препуска по чакъл и копитата й ни най-малко не са наранени или набити."

След като изглеждам демонстрация по изчистване на копито и подрязването му, разбирам, че на тази техника мъжът се е научил от чешкия майстор Мартин, който му е показал как постепенно да втвърдява копитата. "Докато ги яздех само по пасбища и поляни, нямаше проблем да не са подковани, но не вярвах, че ще е възможно да бъде така и по павирани улици и чакъл. Отне ми шест месеца и ежедневна грижа, за да втвърдя копитата на Грация."

Никола обича да предава знанията си и освен туристи, които спорадично идват да пояздят, при него има и постоянни ученици, обучаващи се на natural hoof care, езда и ненасилствена комуникация с животните. Пред манежа и боксовете в района на училището има двуетажна къща с форма на полусфера като кацнала летяща чиния, около която са поникнали свежи градинки и спирали от цветя по образец за градинарство, следващо пермакултурата.

Свилена се е задълбочила изключително сериозно върху дизайна на градини с цел постигане на максимална ефективност с минимални усилия по естествен път, използвайки интелигентно пространствата. "В тези бали сено, които виждате отсреща, директно посадихме праз лук, чесън, рукола и горчици. Аз съм фен на листните японски и китайски горчици, а спиралите с цветя всъщност са амарант, киноа и грах", обяснява тя. Във фермата има 28 декара насаждения с малини и в междуредията детелина и чесън. 

Паралелно с градинските си занимания тя е започнала инициатива за запазване на старите сортове семена и създаване на виртуално опитно поле и единни банки семена. A в горите около фермите им семейството прилагат нов метод на естествено управление на горското пространство – конете пасат сами, където преценят. "Оказва се, че те избират винаги едни и същи маршрути и си правят сами пътечки. Освободиха полянките, като изядоха плевелите и оставиха недокоснати копривата и бъза и по този начин разчистиха път до тези полезни и ядливи за нас растения, които преди дори не виждахме", разказва. "С телата си те откършиха клонки на височина до два метра и направиха гората проходима, все едно специалисти са си играли с часове." 

Преди да заживее тук, Свилена не се е занимавала със земеделие и сега се учи в движение. Живяла е и е работила десет години в Лос Анджелис като актриса. Тя и Никола са отдадени на конното си училище и фермата от осем години. Той също не е отраснал в диви и природни условия, все пак е от центъра на София. "Цял живот съм се занимавал с животни, новсички са били декоративни – в градски условия съм гледал хамелеони, змии, рибки", споделя той. Реалността надхвърля мечтите му да живее сред природата и да има коне, кучета – сега има и дори ловен сокол. Градът не им липсва, може би Никола страда по "Лигата на разказвачите", по време на която успява да упражнява старата си страст да разказва истории. В редките пъти, когато се прибират в София, той участва с увлекателните си разкази.

"На предпоследното издание на "Лигата" с тема "Бягство" спечелих второ място, на първо беше писателят Радослав Парушев, но той беше наистина страшно добър." През 2002 г. Никола издава и роман - "Изкуство за корморани", но не смята, че "ездовото изкуство" е по-малко интелектуално занимание: "Всъщност това е изцяло интелектуален спорт – само в шахмата и в класическата езда се състезават мъже и жени наравно именно защото не силата е водеща, а интелектът." Той оприличава класическата спортна езда още и като балет: "Баба ми беше балерина и казваше, че балетът е благородната инквизиция, май същото е и с ездата." 

Далечната цел на ездача е да спечели турнир на "Ролекс" без подкови. Следва смях. Според него съществува неразбирателство между професионалистите и хората, които са посветени на horsemanship-а. "Онези, които се опитват да спазват принципа на natural horsemanship, т.нар. хорсмени, си мислят, че професионалните са садисти, жестоки хора, но това мнение е пресилено." Според Никола повечето професионални ездачи много добре познават животните и не им причиняват безпричинна болка. Естествено има изключения. От друга страна, професионалистите се смеят на хорсмените,защото нямали достатъчно опит и чрез небалансиран седеж и повърхностни знания се опитвали да компенсират липсата на труд и постоянство. "Ездата не е единичен акт, а е процес."

Деян и Благовеста Семкови

Конна база "Подковите"

Фотограф: Яне Голев

Деян Семков идва да ни посрещне от площада на Карлово с пикап, а в откритата му каросерия опашки въртят три кучета, които очевидно са се качили само за да се повозят. Спираме пред конната ферма "Подковите" и от тук, където се намираме – в подножието на Стара планина, на три километра от малкия град, върховете на Балкана изглеждат недостижими. Според собствениците на фермата Деян и Благовеста Семкови това въобще не е така – склоновете на планината всъщност са на един галоп разстояние и да се качат туристи на гърба на отгледаните от тях жребци е лесно, приятно и съвсем достъпно приключение.

Това е и основната цел на двойката – да предлага планински преходи с коне,както и да преподава езда. След две успешни терапии с коне, случили се пред очите им, планират да задълбочат и заниманията с хипотерапия (повече за нея вижте в текста На гърба на Вселена).

В центъра на фермата им се намира чисто нова бяла къща, покрита със слънчеви батерии. "Благодарение на тези соларни панели и на сондата за вода ние сме независима институция", горд е Деян. Тук няма нужда от захранване с ток и вода, а материалите, от които е построена къщата, служат за перфектна изолация – дърво, слама и глина. Има още малко довършителни работи и след месец петчленното семейство, което се състои от Йоана на 8, Самуил на 2, а Яна на 1 година, се мести в нея. Засега то обитава традиционна селска къща, която се намира в махалата "Сушица" и която в бъдеще ще бъде отдавана под наем на туристи. 

След като човек е бил сред простора тук – с тези гледки и на чист въздух, му е невъзможно да се върне към града.

От четири години насам сем. Семкови прекарва дните си във фермата, грижейки се за конете. Същинският туристически сезон за планинската езда започва в края на май. Деян ми рисува с пръст във въздуха един примерен маршрут: "Тръгваме нагоре към местността "Сините камъни" и от там се разклоняват множество маршрути – към хижа "Рай", към заслон "Ботев", хижа "Левски" и летния маршрут за Ком - Емине. Има еднодневдни, двудневни и тридневни маршрути с различни възможности: за спане в палатка или в някоя от хижите.

От тук до хижа "Рай" е шест часа на гърба на конете, но има и множество други интересни комбинации в Балкана, така че посетителите да имат време и да са склонни да се отдадат на хубавите мигове от бивакуването – като лагерните огньове вечер." Той споменава с надежда, че все още търси достатъчно на брой ентусиасти, за да минат целия маршрут от връх Ком по билото на Стара Планина чак до морето и нос Емине. 

Допълнителна екстра, на която биха са зарадвали всички туристи тук, е домашната храна, приготвена с продукти от свободни кокошки във фермата и с уханието на риган от градината. За последния Благовеста води истинска борба с кучетата – да не го тъпчат. 

Деян споделя, че цял живот се е занимавал с коне и от малък те са страстта му. Той е родом от Карлово, така че не може да се чувства уютно без гледката на Балкана пред себе си: "Това беше и една от причините да се върна от гръцкия остров Миконос, където живях и работех в продължение на десет години – исках да отглеждам коне в планината." Все пак младият мъж не е скъсал връзката с острова и старата си работа – като майстор на желязото и инокса продължава даизработва детайли и скулптори, които изпраща към арт магазин на гръцкия остров. Вчера например е довършил огромен триметров иноксов кактус.

След като всяка сутрин отвори вратите на оборите и пусне конете на паша и ако няма туристи, с които да язди, Деян отива към работилницата си в селото и кове ръчно железните си творби. Истинската му страст са метални скулптури на животни и със свое магаре, изработено от желязо, печели конкурс на модния бранд Hermes за витрина на техен магазин в Милано. "Обичам животните, затова имам търпение да се заиграя с всеки детайл от един железен кон или овца например – май никой друг не обича да прави железни овци", смее се той. 

И без да са чистокръвни, неговите истински коне от плът и кръв притежават именно желязна дисциплина – разхождат се на воля из поляните сами и пасат, където си поискат, но когато вечер Деян им свирне с познат за тях сигнал, веднага дотичват обратно към къщата. Досега загубени или изядени коне от диви животни няма. Породата на повечето е смесена с преобладаваща кръв на каракачанските коне, имат и едно арабско малко конче шагия. Свободните кокошки на Благовеста имат по-нещастна съдба от свободните коне, защото, докато обикалят и кълват из градината, старопланинските соколи ги отвличат и изяждат. "Тук, в подножието на планината, гнездят три двойки соколи, които вече са ни изяли над 40 кокошки", обяснява тя. 

На Благовеста, която идва от градския живот в Пловдив, тук всичко й харесва: "Въпреки че обичам Пловдив, не мога да си представя да се прибера да живея там. След като човек е бил сред простора тук – с тези гледки и на чист въздух, му е невъзможно да се върне към града. А и обожавам разходките с конете в планината – един от най-хубавите ми спомени е конският ни преход до хижа "Рай" през зимата – бяхме с Йоана, която тогава беше на пет годинки и се справи с всичко. Щом тя може, значи всеки може! В повечето хора има бариера – мислят си, че планинската езда е трудна и трябва задължително да имат подготовка, а всъщност не е така." Друга страст на младата жена е алпийско катерене. "Истината е, че тук нищо не ни липсва – в квартал "Сушица" има работеща детска градина и училището е наблизо, така че хем имаме усещане за живот в дивото, хем сме на няколко километра от всички удобства на цивилизацията." 

Освен с планински туризъм Деян и Благовеста се занимават и с уроци по езда и хипотерапия. "Цяло лято при нас идваше едно момиче от Димитровград, което се беше обездвижило след автомобилна катастрофа". Двадесетгодишната девойка останала изцяло парализирана в долната част на тялото. "Пристигна тук с баща си и един терапевт, който вярваше безусловно в лечебния ефект от ездата – качваха я на коня и в началото яздеше всеки ден, а след това разреди посещенията на веднъж в седмицата и така цяло лято. Беше невероятно да виждаме подобрението й със собствените си очи всеки ден. Сега момичето ходи с патерици", разказват Благовеста и Деян.

След този случай терапевтът пристига и с други хора с двигателни проблеми, а самата Благовеста се записва на курс по хипотерапия в Пловдив, но след като забременява с Яна, се налага да го прекъсне: "Но съм се отказала от това обучение, особено след като видях трансформацията на момичето с очите си и осъзнах още повече колко полезна може да е ездата, а и самото общуване с конете. Само чакам малката да порасне още..." 

Докато си говорим, Яна лази из градината, гали любимото си и по-голямо от нея куче Елза, а Йоана е нетърпелива да ми разкаже за конете – посочва кое е най-послушното конче и ми прошепва в ухото, че е паднала от гърба на друго и даже веднъж е била настъпана. Тя въобще не се шегува, нали вече е голяма и е във втори клас.

Веселин Герджиков и Анна Елазарова

Конна база "Адгор"

Веселин и Анна

Потегляме в посока Симеоново – Бистрица – Ковачевци по красив, но и толкова криволичещ горски път, че свят да ти се завие. Докато се изкачваме нагоре, ни обгръща гъста мъгла – нямаме почти никаква видимост, сякаш се движим в облак. Все пак успяваме да излезем от нея точно навреме, малко след ханче "Ярема", за да не пропуснем табелата за конна база "Адгор".

Пред нас стои истински каубой, малко се объркваме – филм ли се снима? Оказва се, че чапсът (каубойските панталони) от естествена кожа, поставени върху дънките на 39-годишния Александър Пенев, не са реквизит, а ежедневният му костюм за езда и предпазват краката му от протривания. Типичната уестърн шапка пък пази така или иначе обруленото му и със загорял тен лице. Тези и всички останали части от работното си облекло той си е купил, докато е живял десет години в САЩ и е работил като каубой в Монтана, Южна Дакота, Уайоминг, Небраска.

"Пасях огромни стада от крави, яздейки кон", разказва набързо той. Сега пренася усвоените умения по т.нар. уестърн езда в България заедно с двамата си съдружници Веселин Герджиков и Анна Елазарова в конната им база "Адгор". Това е единственото място в България, в което се препродава уестърн езда и основните й дисциплини - трейл (Trail), роупинг (Ranch roping) и рейнинг (Reining). "Основният приоритет за нас е безопасността на клиентите по време на езда. Имаме дългогодишен опит в ездата за деца, за които редовно се организират групови посещения и зелени училища", обясняват Веселин и Анна.

Александър
Нашите родители ни казаха – затова ли учихте – да ринете конска тор

Четиридесет и една годишният Веселин и 39-годишната Анна преди време не са и подозирали, че ще се занимават с коне. "Аз винаги съм поддържал някакъв собствен бизнес – например с брат ми имахме фирма за климатична техника и рекламни съоръжения, а Ани работеше в спедиторска фирма на летището в продължение на седем години", разказва Веско, а жена му допълва: "Имали сме магазин за хранителни стоки, гараж, в който сме поправяли коли, както и ресторант на морето."

Конната им история започва, когато преди 11 години семейството отива на почивка в Родопите. В Триград двамата за пръв път се качват на коне по време на туристическа разходка през гората и моментално пленени от усещането, се решават да се научат да яздят.

Започват обучение при Александър Пенев (по-известен като Сашо Каубоя) на Витоша и както казва Веско: "Апетитът идва с яденето – колкото повече напредваш, толкова повече искаш, затова имаше момент, в който ходехме на уроци по три пъти на ден." Полите на планината обаче се застрояват бързо, терените за езда стават все по-малко и семейството решава, че трябва да си направи собствено място за тренировки. Намират съмишленици, които ценят този тип езда, и решават да променят коренно живота си.

"Нашите родители ни казаха – затова ли учихте – да ринете конска тор", смеят се двамата. "Но с времето постепенно свикнаха и сега дори са доволни и се гордеят с нас. Минахме през чисто житейски трудности като да зарежем удобствата на апартамента в София, да приключим с другите си бизнеси и да се научим на всичко, свързано с конете от самото начало."

Станимир

Ани и Веско купуват земя на 4 километра от село Ковачевци и започват работа по строежа на конната база и съоръженията. В продължение на две години работят неуморно, без ток и вода и спят в палатки заедно с двете си деца: "Прибирахме се само за някакви хигиенно-битови необходимости в София. Когато дойде зимата, си купихме юрта и живяхме в нея година и половина, докато къщата стане готова, спали сме и в конюшнята", спомнят си те.

Ентусиасти за посещение обаче веднага се намират: "На третия месец след като купихме земята, започнаха да идват клиенти", разказва Веско - към тях интерес проявяват хората, яздили при Александър на Витоша, както и такива, намерили ги случайно. В момента конната база е единственият източник на доходи за семейството, а интересът към ездата, предлагана от тях, е голям.

Ивелина

Въпреки че името "Адгор" означава годината на коня в древнобългарския календар, базата е насочена единствено към уестърн ездата. Която за наша изненада не произлиза от новия континент, а от Испания. По-късно е пренесена в Щатите, където е най-широкоразпространена и е свързана предимно с работата с животни. Т.нар. уестърн стил е имал от въвеждането му досега има силно практическо приложение като средство за транспорт на хора през големи пресечени местности и пасища, на които се отглежда добитък.

Уестърн ездачите се познават отдалеч – амуницията им се различава драстично от тази на класическата или английска езда, което отново е следствие от практиката. Седлата са по-големи и удобни, разпределящи тежестта на ездача върху по-голяма площ от гърба на коня, заради необходимостта на каубоите да прекарват много часове върху тях. Стремената са по-широки, което ги прави по-удобни за продължителна езда, а в предната част на всяко седло е поставен здрав рог, който служи за връзване и водене на друг кон или животно.

Апетитът идва с яденето – колкото повече напредваш, толкова повече искаш, затова имаше момент, в който ходехме на уроци по три пъти на ден.

Освен от Александър знанията си за уестърн ездата Веско и Ани усвояват и от научна литература, както и от DVD уроците на американския треньор Клинтън Андерсън. "На негова база направихме комплексна програма за обучени."

Други основни дейности на школата са тренировка на коне, отдаването и пансионът за коне на други собственици. В момента тук живеят 36 коня от различни породи – арабски, английски, хафлингери, а гордост на базата са двете апалузи, "защото при нас за пръв път в България са внесени такива породи, имаме много кръстоски и пейнт хорс", пояснява Веско. Собствениците са регистрирали и спортен клуб, в който се практикуват състезателните уестърн дисциплини.

Голяма част от екипа на базата са хора, дошли като клиенти и останали тук да помагат като доброволци, а някои впоследствие станали и служители. Тридесетгодишната Ивелина например открива "Адгор" в интернет и започва да работи като доброволка три дни седмично, защото "мястото е различно от всички останали бази".

Панайот първоначално е бил клиент, след това доброволец, а сега работи при Веско и Ани всеки ден. Нещо повече – в базата намира любовта на живота си в лицето на една от треньорките. Станимир попада на мястото случайно, чакайки да замине при брат си в Испания, и вече шест години е тук: "Като всички хубави неща в живота ми, стана съвсем неочаквано, никога не съм мислил, че ще имам нещо общо с животни", смее се той. Докато оглеждаме конете, влиза дама, която има записан час за урок – Джанет Амир е на 51 години и язди тук от миналото лято, откакто работи в английското посолство в София: "В продължение на четиринадесет години си имах собствен кон в Англия и исках, докато съм в България, да продължа да яздя, но не съм преддполгала, че ще сменя класическия стил езда, на който съм научена, с уестърн." Оставяме я на поредния урок в ръцете на екипа и се сбогуваме.

Владимир и Лидия Мустакерски 

"Пътят на коня и лъка"

Близо до Годеч и село Лопушия пред нас се открива впечатляваща гледка – малка дървена къщичка, сгушена на склона, поляна с няколко юрти, заобиколена от гора с разхождащи се наоколо се коне. Тази територия е владение на Владимир Мустакерски и бившата му съпруга, но активна партньорка в бизнеса Лидия.

Двамата са основатели на "Пътя на коня и лъка" - школата, която ще ви накара да се почувствате като истински прабългарин. Тя е и единствената в България, която внася лъкове и стрели от унгарския майстор и ездач Лайош Кашай, като лъковете са копия на древните изработки на конните народи и са подходящи както за стрелба от кон, така и за такава от земята. Целта на Владо, както ни казва после, е чрез ездата и стрелбата с лък да възпита в младите хора любов към природата, да ги научи на постоянство, отговорност, работа в екип и да насочи вниманието им към древните ни български корени.

Целта им е чрез ездата и стрелбата с лък да възпитат в младите хора любов към природата, да ги научат на постоянство, отговорност, работа в екип и да насочат вниманието им към древните ни български корени.

Малката къща всъщност се оказва домът на Владо и Лидия. Вътре е запалена печка, а до нея спят три пухкави котки. На отсрещната стена са закачени няколко лъка, до вратата е разположена голяма дървена етажерка, на която се различават заглавия с книги за прабългари и индианци.

Владо е запленен по конете, лъковете, индианците и тяхната култура от съвсем малък. "Тогава бяха популярни индианските романи и филми", спомня си той. Животът му в началото поема в съвсем различна посока, но казва, че заниманията му винаги са били нестандартни: "Бил съм бас китарист и колекционер на влечуги, усмихва се и продължава: А когато се почувствах достатъчно финансово независим, реших да осъществя детската си мечта и си купих конче." По това време все още семейство, Владо и Лидия живеят в Панчарево, след като продават апартамента си в софийския квартал "Хаджи Димитър".

Едва шестмесечното конче отглеждат при тях, в къщата, трябва да почакат доста, докато порасне и може да се обучава. Скоро след това мъжът купува още два жребеца и започва да се учи да язди – сам. Малко след покупката се отдава и на другото си хоби – стрелбата с лък, и така съвсем естествено в главата му се заражда идеята за събере двете си увлечения. "Един ден, случайно ровейки се в интернет, попаднах на детската си мечта – изработени прабългарски лъкове, и си поръчах от тях."

Също случайно попада и на интернет страницата на Лайош Кашай – унгарец, който го впечатлява силно. "Реших да отида до школата му в Унгария. Това е човекът, който освен учител стана и мой ментор ", разказва Владо. Лайош е много добър в областта на конната стрелба с лък и престоят в унгарската база оставя силен отпечатък за Владо: "Моя милост поиска да прави същото и Вселената откликна на молбите ми, изпращайки ми благоприятни условия, за да успея да реализирам заплануваното", казва съвсем сериозно той.

С Лидия продават къщата в Панчарево и купуват мястото, на което живеят в момента. Издържат се изцяло от двете си основни дейности – туризъм и обучение по езда и стрелба с лък – едно доскоро силно непопулярно занимание. Гостите им, които имат желание да се докоснат до този начин на живот и взаимоотношения с конете, могат да отседнат в двете големи юрти с по шест и десет места. Юртите се внасят от Монголия, защото, както казва Лидия, желанието е всички да могат да се чувстват "в някаква степен като нашите предци". Резервирани са до края на април, а през лятото има и хора на палатки.

В момента в базата им има 12 коня, като породите са смесени. Владо предпочита арабската порода и арабската шагия, но за него конете не са спорт, а начин на живот и философия:

Ездата е нещо като танц, нещо като бойно изкуство, в което трябва да си в движение и хармония с партньора си. Тя се усъвършенства – както конят се учи да стъпва и да изпълнява различни маневри, така ти се учиш заедно с него и обяздването няма край.

"В конната стрелба с лък идеята е човекът да бъде конник-кентавър – долната ти част да e кон, а горната – човек, затова трябва да си едно с животното. По начина, по който се отнасяш към него и го възприемаш, така и възприемаш света. От друга страна, за да си точен при стрелбата с лък, се искат много умения, себеконтрол, самопознаване на тяло, психика и физика, така че лъкът помага за вътрешната концентрация."

Стилът на езда, на който Владо може да научи посетителите и учениците си, е нестандартен – без седло и без юздечка. Въпреки че звучи трудно, той ни успокоява да не се стряскаме: "Когато при нас идват деца, които никога не са яздили, въобще не се и замислят, че яздят без седло – за тях това е естествено. А и след като им преподам правилната техника, става удобно." Една от причините предците ни да са яздили така е, че ръцете на ездача е трябвало да бъдат свободни, за да стреля с лък от гърба на коня и съответно да не са ангажирани да държат поводи.

След като го питам как обучава и обяздва конете си, собственикът ми казва, че според него конете не бива да бъдат връзвани и насилвани да правят нещо против волята си. "Пътят към контрола е пътят към сърцето" и ни дава пример с индианците, които, преди да пристъпят към обяздване на коня, отправят към него молбата: "Свещено куче, моля те, дай си душата." Според Владо, ако конят направи това, което, разбира се, не става отведнъж, всичко останало е лесно, но "отдаването" няма как да се случи с връзване и неестествено поведение спрямо коня.

Той смята, че агресивното поведение към животното не води до желание у него да ти служи. Конят трябва да идва лесно при теб, да те слуша без поводи и да можеш да яздиш и управляваш животното само с тежест.

Конете обяздва сам и обяснява: "Ако имаш нормални взаимоотношения с тях, обяздването не е драма. Ако обаче забелязваш някакви сигнали, че не искат да се качиш върху тях, значи имате проблем, който първо трябва да бъде изгладен." Владо определя процес на обяздване като комплексен и безкраен и не смята за правилно схващането на хората, че един кон е обязден, когато не те хвърля от гърба си.

"Ездата е нещо като танц, нещо като бойно изкуство, в което трябва да си в движение и хармония с партньора си. Тя се усъвършенства – както конят се учи да стъпва и да изпълнява различни маневри, така ти се учиш заедно с него и обяздването няма край. Същото е като да се учиш да танцуваш – винаги ще можеш повече и по-сложни неща." За него спортната страна на ездата е "извратена", тъй като тя е в разрез с виждането за взаимоотношения с конете. Предпочита да се занимава с хора, които никога не са се качвали на коне, защото, както казва: "Тези хора не са виждали онова, те са чисти монети." А конете се гледат в природата – свободни и на открито.

В "Пътя на коня и лъка" се организират и тиймбилдинги, празненства, лагери, предлагат се и по-дълги преходи сред природата с коне. Последните дават възможност за по-продължителна комуникация между човека и животното и са подходящи както за начинаещи, така и за напреднали. Провеждат се предимно през лятото, когато времето го позволява – между май и октомври. Постоянни посетители са учениците им от детски и младежки целогодишни лагери, които се учат на грижа за животните, езда и стрелба с лък.

Петко и Юлия Младенови

Конна база "Интегра"

Конната база на Петко и Юлия Младенови се намира на около десетина километра от София в посока Калотина, малко след отбивката за село Петърч. С пристигането ни посрещат пет големи, но любвеобилни и игриви кучета. "Всички са спасени от някъде", казва ми Юлия. "Изабела например беше една шепа, когато видяхме как някакви хора я ритат пред едно кино. Веднага я взехме вкъщи, след това започна да идва тук с нас и вече живее на базата. Бъкси пък беше изхвърлен като малък на моста на разклона, стана ни мъчно и го прибрахме. И така кучетата станаха пет, всяко със своята история."

Няма по-голямо удовлетворение и нещо, което да ни зарежда повече от това да видим как кончетата, родени, отраснали и обучени от нас, намират добри стопани, развиват се добре в спорта и постигат добри резултати

Разбира се, най-голямата любов на Петко и Юлия са конете, които се разхождат до конюшнята в обширни падоци на свобода. Майки с бебета, спортни коне, малки кончета – всички са любопитни да разберат какво става и ни наблюдават. На въпроса дали именно конете са ги запознали двойката се усмихва. "Яздим и се познаваме от деца", отвръща мъжът и разказва, че заедно със съпругата му са учили конен спорт в Националната спортна академия, в момента се състезават в дисциплината прескачане на препятствия, а любовта към конете и страстта към спорта предопределят съдбата им.

През 2005 г. те стават семейство и решават да следват мечтите си, като се занимават с това, с което винаги са искали – да построят собствена конна база, да развъждат спортни коне, да се състезават, да обучават нови ездачи и в крайна сметка да спомагат за развитието на този за съжаление не толкова разпространен в България спорт. Десет години по-късно всичко това е факт.

Но трудностите са много. "Всичко започна от закупуването на земя и проекта за конната база. Само процедурата по промяната на земеделския статут ни отне три години", споделя Петко. След като успяват да се преборят с административните проблеми, изпълнението на проекта започва. Едва стартирали, се налага да забавят темпото заради започналата криза и липсата на пазар за спортни коне. Следват тежки години, в които се налага да вземат крайни решения: да започват ли въобще такава дейност и ще е устойчива ли тя, как да намерят финансиране, да сменят ли живота в големия град, в който са израснали, с коренно различен начин на съществуване в Божурище... Все пак семейството се мести да живее в малкия град, защото, както казва Петко с усмивка: "Така сме по-близо до нашите коне."

В момента в конюшнята им има петнадесет коня. Един разкошен черен холандски жребец Кайзер, кобили-майки, малки и подрастващи кончета от различни породи, родени, отглеждани и обучавани за спортни и любителски коне. Тук семейство Младенови се грижат и за коне на клиенти – наематели и състезатели, които се подготвят в клуба им по конен спорт "Интегра", регистриран към Българската федерация по конен спорт за предстоящия състезателен сезон.

Много от обитателите на конюшнята се продават и Петко споделя: "Няма по-голямо удовлетворение и нещо, което да ни зарежда повече, от това да видим как кончетата, родени, отраснали и обучени от нас, намират добри стопани, развиват се добре в спорта и постигат добри резултати." През деня и двамата не се спират. "Обикновено ставам в 7 ч., водя сина ни Младен на училище в Божурище, след това идвам в конната база и работата започва. И двамата с Юлето яздим по пет-шест коня на ден." Питам го дали детето язди, а отговорът изобщо не ме учудва: "Разбира се!"

Продажбата на коне обаче не е само бизнес – Юлия се разделя много емоционално с всяко животно, който си отива от базата. Споделя, че й е особено мъчно за големия бял Каспър, роден в конюшнята им и отгледан от нея. "С годините той се превърна от малко конче в даровит спортен кон с перспектива за големи състезания. Беше най-добрият ми екземпляр, рядко в живота на ездач се случва да язди толкова качествено животно. За съжаление Каспър получи травма и се наложи да спрем спортното му развитие и да го продадем на ездач любител за любителска езда. Раздялата ми с него е може би най-трудният и емоционален момент, който съм преживявала, откакто се занимавам с конен спорт."

Не само емоционалният елемент прави трудно заниманието с този бизнес в България. Предлаганите услуги и стоки са скъпи за по-голяма част от българите, с което спортът не успява да се наложи като широко разпространен. Привържениците му не са малко, но не всеки желаещ може да си позволи да има и да поддържа собствен кон. "Средната цена за един урок по езда в София е около 30 – 40 лв., а тази на кон, подходящ за любител, с който ще може да скача по състезания с височина на препятствията до 110 см, е средно 10 000 лв., като сумата може доста да се завиши в зависимост от родословието и уменията на животното", отбелязва Петко. "За разлика от чужбина в България законодателят не е предвидил стимулиране на фирмите с достатъчно данъчни облекчения, което води до оскъдно спонсорство на състезания и клубове", добавя Юлия.

През 2014 г. семейство Младенови разширяват дейността си – получават лиценз от Министерството на образованието и науката за създаване на професията "Треньор по конен спорт". Според тях създаването на по-квалифицирани треньори ще спомогне развитието на спорта, привличането на деца и любители и по-качественото им обучение.

Въпреки трудностите, които срещат по пътя си като ограничения пазар за спортни коне, липсата на спонсори и не толкова широката популярност на спорта като цяло Юлия и Петко не се сещат за нещо, което би ги накарало да спрат да се занимават с коне, и се надяват да не се появи такова. Имат твърде много приятели, които не харесват работата си, и споделят, че те все пак са от малкото хора, които се занимават с това, което обичат. И си пожелават повече лично време: "От десет години не сме ходили на почивка за повече от три дена далеч от нашите коне. Иска ми се да имаме малко повече време за нас някой ден."

Благодарим ви, че четете Капитал!

Вие използвате поверителен режим на интернет браузъра си. За да прочетете статията, трябва да влезете в профила си.
Влезте в профила си
Всеки потребител може да чете до 10 статии месечно без да има абонамент за Капитал.
Вижте абонаментните планове

6 коментара
  • 1
    millen76 avatar :-|
    batMilen

Страхотна статия! Не съм предполагал че в България има такива невероятни места с коне. И нашето семейство много обича конете (особенно дъщеря ни), сега ще направим график да се запознаем отблизо с тези чудесни хора и техните коне! Много благодаря Капитал- чуствам се все едно съм открил съкровище !!! Благодаря!

• 2
    istani123 avatar :-P
    Станислав

Тази зима бях нагости във ферма Подковите на Деян и Блага. Страхотно беше и определено пак ще отидем с моето семейство.

• 3
    ouzo_new avatar :-|
    Ivan Uzunov

Страхотни са всичките!

• 4
    ribardo avatar :-|
    ribardo

...бе много хубаво всичко, но този първия май някой го е излъгал, че е "аlpha". Едно е да вярваш на думите на кон, а съвсем друго - на катър, муле или магаре. Нека разшири диапазона на комуникативния си хоризонт!

• 5
    bezpartien avatar :-|
    безпартиен

Определено бих искал да стана съсед на хората от Карлово. :)

• 6
    honey.bee_1 avatar :-|
    bee

Страхотна статия и поздравления за хората, които са взели решението да посветят живота си на тези толкова красиви и благородни животни. " Капитал " поздравления и за Вас, че правите работата на тези хора достояние на по-широка аудитория. Не знаех, че в България има такива места, на които човек може да се наслади на усещането от близостта с коня. Обожавам конете и се надявам някой ден да имам възможност и аз да изживея това усещане.

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход