На ръба на света

Архипелагът Свалбард в Северния ледовит океан, или защо хората обичат това странно място

Билефьорден, фьорд до о. Шпицберген, видян от плаваща лодка. Той е с дължина 30 км и дължина между 5 и 8. На северозападния му бряг се намира Пирамиден – из-
оставеното през 1998 г. селище, дотогава обитавано от руски миньори
Билефьорден, фьорд до о. Шпицберген, видян от плаваща лодка. Той е с дължина 30 км и дължина между 5 и 8. На северозападния му бряг се намира Пирамиден – из-
оставеното през 1998 г. селище, дотогава обитавано от руски миньори
Билефьорден, фьорд до о. Шпицберген, видян от плаваща лодка. Той е с дължина 30 км и дължина между 5 и 8. На северозападния му бряг се намира Пирамиден – из- оставеното през 1998 г. селище, дотогава обитавано от руски миньори    ©  Павел Господинов
Билефьорден, фьорд до о. Шпицберген, видян от плаваща лодка. Той е с дължина 30 км и дължина между 5 и 8. На северозападния му бряг се намира Пирамиден – из- оставеното през 1998 г. селище, дотогава обитавано от руски миньори    ©  Павел Господинов

Яркото слънце на светлосиния небесен свод и пухестите облаци под самолета с нищо не подсказват, че се носим към Арктика. Числото 78 градуса северна ширина очевидно не притеснява хората в пълния самолет, някои от които са разсъблечени по тениски и сякаш отиват на плаж. Отпивам бавно от виното, което стюардесата ми предлага с усмихнатия си скандинавски акцент, а усещането за нещо непознато, невиждано и нечувано за мен ме кара да изпитвам удоволствие, което не може да се сравни с нищо друго.

Самолетът започва да се снижава постепенно, пробивайки плътната мъгла и облаци. Почти внезапно се открива гледка, която изтръгва сподавен изблик на възхита от розовите скандинавци в самолета. Всички започват да протягат шии към илюминаторите, от които все по-ясно започват да се виждат върхове на планини, покрити със сняг, стръмни долини и обширни плата, предизвиквайки усещането за почти лунен пейзаж.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове