Новият брой: Накъде след вота
Close

Бирокрация

Историята, перипетиите и успехите на българските марки крафт бири лично и искрено от техните производители

Крафт бирите нахлуха с шут в полезрението ни в последните две-три години. За тях започна да се говори все повече, а препоръката им става на принципа на социалната мрежа – от уста на уста. Да, хората се влюбиха в крафта (буквално – занаятчийски бири), при който голяма част от процеса на пивоварене се извършва ръчно от тесен кръг хора в малка пивоварна, обратно на големите бирени компании, където всички етапи са подвластни на машините. В контраст с масовите бири на пазара е и крафт пивото, в което потребителите намират много по-широка гама от вкусове, аромати, както и разнообразие в цвят, плътност, алкохолно съдържание.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
20 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    raimond avatar :-P
    Meister Eckhart
    • - 12
    • + 48

аз съм любител на крафт ракиите.

Нередност?
  • 2
    forza avatar :-P
    forza
    • - 55
    • + 20

Модерни играчки за хипстър-юпита. :)

Лошо няма, нека пробват хората, щом имат време и пари за влагане.

Нередност?
  • 3
    grigordimitrov avatar :-P
    Grdimi
    • - 6
    • + 41

Много добра статия, евала. Аз съм любител на бирата, "крафт" лейбъла малко ме дразни, но най-хубавото е че скоро "крафт" ще станат сериозна конкуренция на големите играчи и на тях ще им се наложи да се постараят доста не само в маркетинга ами и в реалния продукт който предлагат.

В Холандия например вече всички големи брандове имат по няколко стила в портфолиото си и всичките са с по добро качество от "крафт" такивата и в доста по ниска ценова категория. Дано скоро и у нас а не само недоразумения като "ретро".

Нередност?
  • 4
    greenchura avatar :-P
    greenchura
    • - 4
    • + 41

Всички съм ги пил в 100 Beers и са много по-различни от нашите ширупотреба пикливи лагери. Определено се заслужават.

Нередност?
  • 5
    devdimi avatar :-|
    devdimi
    • - 2
    • + 29

Бирата е един от най-печелившите бизнеси, защото се пие редовно и по много. Проблем е многото конкуренция, която топи маржовете.

Нека има повече избор и надпревара - по-добре за потребителите :)

Нередност?
  • 6
    kempes avatar :-|
    kempes
    • - 1
    • + 37

Много добра статия, надявам се крафт бирите да се установят сериозно в баровете, защото съм сигурен, че търсене ще има. А и каква по-хубава новина от това да вземат от печалбата на големите пивовари, които в последните години решиха, че каквато и течност да ни налеят, ще я пием, понеже сме свикнали с тях.

Нередност?
  • 7
    cinik avatar :-|
    cinik
    • + 11

Диво пиво има на Графа - на една лавка под сградата в широката част на улицата, срещу църквата Св. Седмочисленици. 3 лева шишето.

Нередност?
  • 8
    lizzard avatar :-|
    лизард
    • + 2

Прекрасна статия. Не знам на колко места ги има всичките заедно в София, но със сигурност в Трите трола разполагат с всичките без luc's

Нередност?
  • 9
    pdourmana avatar :-P
    pdourmana
    • - 15
    • + 15

Крафт бирите имат шанс в страни, където лицензите за алкохол са високи и съответно цената на крайният продукт :)
    Какъв шанс има бира по 3 лева за бутилка, ако масовите брандове се продават в супермаркетите са 2 лева ... 2 литра :)))?

Нередност?
  • 10
    lizzard avatar :-P
    лизард
    • - 5
    • + 35

До коментар [#9] от "pdourmana":

Не всички пият бира в пластмасово шише. Макар че в България процентът на хора, които го правят е срамно висок

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал