Wear Sunscreen

Понеже сме в сезона на баловете, а в България не съществува практиката известни личности да държат мотивационни речи пред завършващите училище, поканихме хора с различен социален и професионален профил, които да споделят нещо лично - за размисъл и вдъхновение

Wear Sunscreen, или "Съвет, който също като младостта най-вероятно ще бъде пропилян", e популярно есе от колумнистката на "Чикаго трибюн" Мери Скмич, публикувано във вестника на 1 юни 1997 г. Оттогава "Ползвайте слънцезащита" се превръща в популярна референция, но авторството му погрешно се пришива на Кърт Вонегът - уж реч, произнесена от писателя пред завършващи студенти в MIT.

Понеже сме в сезона на баловете, а в България не съществува т.нар. commencement speech (практиката известни личности да държат мотивационни речи пред завършващите училище), решихме да поканим хора с различен социален и професионален профил, които да споделят нещо лично, за размисъл и вдъхновение.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
15 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    kireto avatar :-?
    Кирето
    • - 10
    • + 32

Интересна статия.
    Само не разбрах как Кобилкина е попаднала в селекцията и как се вписва въобще...?

Нередност?
  • 2
    shadowboxnrd avatar :-|
    shadowboxnrd
    • - 19
    • + 21

Наталия Кобилкина заслужава уважение, защото е self-made woman. Тя е дошла сама в България, започнала е от нулата и с много труд е построила успешен бизнес, който работи не само у нас. Ако нямате нужда от нейния бизнес, не й бъдете клиент. Толкова. Нападките относно интелигентността й са съмнителни. Колкото до това, че фасадно сме страхотни пуритани и морализатори, смешно е.

Нередност?
  • 3
    romolus avatar :-|
    Додо
    • - 5
    • + 14

Изненада от Светослав Божилов-положителна.

Без изненада от Георги Господинов- претенциозно и банално.

Кобилкина- това с Достоевски е някак си твърде тежко. Просто, този образ и нещата, които прави, не могат да бъдат нормално свързани с някой, който чете или ооо, дори разбира Достоевски..

Марин Бодаков и Виктор Самулов са ми фаворитите.

Нередност?
  • 4
    princess_x avatar :-|
    princess_x
    • - 11
    • + 12

Лично на мене не са ми интересни (или в момента не съм настроена да чета) наставления, поучения и 'прозрения' от този род. Всеки сам си търси и намира пътя. Ако иска да върви.

Нередност?
  • 5
    kireto avatar :-P
    Кирето
    • - 4
    • + 12

До коментар [#3] от "Додо":

Шшшшштт, колега!
    Сега ще ти скочат, аз само попитах по какъв критерии е попаднала в статията и веднага ме емнаха...
    А аз даже не съм поставил под съмнение качествата и.....каквито и да са и.....колкото и да са.....
    Може и да претендира, че разбира Досотоевски, рускиня е все пак, но пък и не е задължително всеки руснак да разбира Достоевски, Толстой или пък братя Стругацки, нали?
    Ама пък е "self-made woman", това нещо като свещена крава при индийците ли е? Не се бара???!!??
    П.П. За Кобилкина специално, освен че беше някаква сексоложка /май/, и се подвизава по "дамски" предавания, нямам никакви впечатления - нито дали е умна, глупава, пробивна или "самостоятелно изградила се жена" / добре че е Гугъл Транслейд, че като ме засипят с такива сложни изрази и се вцепенявам..../
    :)

Нередност?
  • 6
    romolus avatar :-|
    Додо
    • - 5
    • + 6

До коментар [#5] от "Кирето":

Има си фенове, жената :)
    Но си прав, може да се очаква атака в тази посока.

Да видим, ако е в посока Достоевски, предполагам, че ще мога да се справя!
    Казвам го като човек, който е прочел повечето от романите му... и не съм руснак :)

Нередност?
  • 7
    gr8_raven avatar :-P
    raven
    • - 10
    • + 3

Мажим се. Нема как. Колкото повече се мажим, толкова по мазни стават козиняците ми....Ъъъъй, перушиняците ми. Узъбена усмихква следуаа...

Нередност?
  • 8
    ivan avatar :-|
    Ivan
    • - 5
    • + 5

Никъде не открих хуморът на оригинала.

Нередност?
  • 9
    izabell avatar :-|
    izabell
    • - 8
    • + 5

Скоро четох нещо от Хесе.Определено ми хареса философията му, има повече психология в нея.

Нередност?
  • 10
    kireto avatar :-?
    Кирето
    • - 5
    • + 8

До коментар [#9] от "xalikarans":

Кой Хесе?
    Херман Хесе / писателят/ или Хесе Родригес /футболистът на Реал/ ?
    И кажи какво си прочела, да обсъдим, да "разцъкаме", дет' се вика....

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал